×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. augusts, 2012
Drukāt

Pabriks: «Krievu sabiedrība Latvijā» jāklapē ciet!

Foto - LETAFoto - LETA

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzrakstījis vēstuli Drošības policijai ar lūgumu izvērtēt organizācijas “Krievu sabiedrība Latvijā” darbību. Pēc ministra domām, šī organizācija “jāklapē ciet”. A. Pabrika dusmas izpelnījusies organizācijas sagatavotā karte un organizācijas interneta mājas lapā rakstītais, kas norādot uz šīs organizācijas “pretvalstiskumu, antieiropeiskumu, radikālu krievu nacionālismu, impērisku revanšismu un slēptu antisemītismu”.

 

Aizsardzības ministrijas rīcībā nonācis kādā Rīgas tipogrāfijā 2000 eksemplāros drukāšanai sagatavotas kartes signāleksemplārs. Kartes nosaukums ir “Lielais Tēvijas karš Latvijas kartē. 490 pieminekļi un karavīru apbedījumi”. Neesot pretenziju pret pašu grafisko karti un pieminekļu attēliem, bet gan tekstu, kas, pēc A. Pabrika domām, ir nacionālā naida kurinošs: “Tekstā nacisms un fašisms tiek identificēts ar Eiropu, Latvija tiek vērtēta kā Krievijai, ne Eiropai piederoša teritorija. Nacionālie partizāni tiek dēvēti par līdz galam nenosistajiem nacistiem. Uzsvērti krievu tautas zaudējumi karā, bet ebreji atstāti beigu galā. Latvijas zeme tiek uzskatīta par krieviem piederošu jau no sirmas senatnes. Kad ielūkojos organizācijas mājas lapā, tad man kā diplomētam vēsturniekam vispār saslējās mati stāvus, gandrīz viena falsifikācija, jau sākot no Livonijas un krustnešu kariem, nemaz nerunājot par jaunāko vēsturi.

 

Piemēram, Latvijas armijas karavīri neatkarības cīņās tiek dēvēti par separātistiem, bet Bermonta karaspēks – godā celts! Un, runājot par krievu tiesībām dzīvot Baltijā, tiek teikts, ka, neskatoties uz laikiem un ienaidnieku panākumiem, Krievija vienmēr paliks neuzvarama un agri vai vēlu atjaunos status quo. Kā to saprast? Šādi teksti met ēnu pār Latvijas krieviem.”

 

Papētot karti, izlasāmi arī tādi teksti, piemēram, “karavīri, kurus nomocīja eiropiešu okupanti”, “viegla pastaiga eiropiešu okupantiem neizdevās”, “eiropiešu paverdzinātāji”, “cilvēkus mocīja eiropiešu geto”, “Eiropas izsmalcinātās sistēmas upuri”.

Karte, starp citu, ir sagatavota ar Krievijas vēstniecības Latvijā atbalstu un domāta bezmaksas izplatīšanai. Kartes un teksta (arī mājas lapā) autors ir Aleksandrs Ržavins, 35 gadus vecs datormaketētājs, organizācijas “Krievu sabiedrība Latvijā” valdes loceklis. A. Ržavins ir izbrīnīts, ka manā rīcībā ir karte, kas vēl nemaz neesot nodrukāta. Vīrietis, kurš absolvējis Ekonomikas un kultūras augstskolu, runā arī latviski, kaut vieglāk viņam sarunāties dzimtajā valodā. Mēģina principiāli aizstāvēt savus uzskatus un tajos neko nelikumīgu un pretvalstisku nesaskata. Fašismu pielīdzinājis Eiropai, jo pret Padomju Savienību esot karojusi taču visa Eiropa, izņemot Lielbritāniju. Latvijas armiju patiešām nosaucis par separātisku, jo tā cīnījusies par Latvijas atdalīšanu no Krievijas. Bermontu īpašā godā neturot, uz vieniem svaru kausiem liekot gan “baltos”, gan “sarkanos”. Cilvēkus, kas pēc kara cīnījās pret padomju varu, patiešām uzskatot par nacistiem.

Arī “Krievu sabiedrības Latvijā” valdes priekšsēdētāja Tatjana Favorska ir pārsteigta. Nē, ne jau par karti, par kuras gatavošanu viņa zina, bet gan par pretenzijām pret tekstu. To viņa “pa diagonāli” esot lasījusi, bet neko “tādu” neesot saskatījusi. Neesot arī speciāliste vēstures un kara jautājumos, uzticējusies A. Ržavinam kā speciālistam. Šis “speciālists” gan man apgalvo, ka viņa rakstītajā atspoguļota organizācijas “kopējā koncepcija”.

UZZIŅA

* “Krievu sabiedrība Latvijā” izveidota 1995. gadā, atdaloties no Vjačeslava Altuhova vadītās Latvijas krievu kopienas.

* “Krievu sabiedrība Latvijā” valdes priekšsēdētāja Tatjana Favorska no “PCTVL” kandidējusi gan 10., gan 11. Saeimas vēlēšanās.

* Mājas lapā “russkie.org.lv”, kur vēstīts par organizācijas “Krievu sabiedrība Latvijā” veikumu un uzskatiem, sadaļā “Neviens nav aizmirsts, nekas nav aizmirsts” ir arī šādi ievadvārdi: “Pēdējos 800 gadus zeme, kura tagad iekļaujas Eiropas Savienībā un saucas Latvijas Republika, ne reizi vien bijusi cietsirdīgu kauju vieta Krievijas un Eiropas lielā pretstāvē. Rietumu Dvinas un Baltijas jūras krasti ir nolijuši krievu asinīm.”

Dati: LETA un “LA” arhīvs

kartee_AD_1

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+