×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Pabriks pauž bažas par Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību motīviem

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks pauž bažas par šogad septembrī gaidāmo Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību “Rietumi – 2013” (“Zapad – 2013”) stratēģiskajiem motīviem, taču lielāku skaidrību cer gūt maijā, aģentūru BNS informēja ministra padomniece Inga Saleniece.

Līdz šim Krievijas un Baltkrievijas publiskotā informācija par mācībām “Rietumi – 2013” ir bijusi ļoti skopa, kas rada bažas, norādīja Saleniece.

Tādējādi atklātības un caurredzamības trūkums mācību plānošanas un, iespējams, arī īstenošanas laikā liek satraukties par mācību stratēģiskajiem motīviem.

Aizsardzības ministrija (AM) cer, ka skaidrību par mācību “Rietumi – 2013” plānoto scenāriju un iesaistīto bruņoto spēku apmēru iegūs šogad maijā plānotajā NATO–Krievijas Padomes bruņoto spēku komandieru sanāksmē.

Krievijas un Baltkrievijas militārās pavēlniecības ir paziņojušas, ka šīs valstis septembrī rīkos kopīgas stratēģiska līmeņa militārās mācības “Rietumi – 2013”, kuras notiks divās stadijās Krievijas un Baltkrievijas poligonos.

Savukārt janvāra beigās Lietuvas aizsardzības ministrs Juozs Oleks paziņoja, ka Krievijas un Baltkrievijas militārajās mācībās, kuras plānots rīkot Lietuvas tuvumā, zināmi elementi ir vērsti pret kaimiņvalstīm. Uz to Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka Baltkrievijas mācības draudus citām valstīm nerada.

Pabrika padomniece paskaidroja, ka AM seko līdzi Baltkrievijas un Krievijas militāro mācību “Rietumi – 2013” gatavošanas procesam. Pašlaik ministrijai pieejamā informācija liecina, ka šā gada mācību pamatelementi – scenārijs un iesaistīto bruņoto spēku apmērs – varētu līdzināties 2009.gada mācībām “Rietumi – 2013”, atzina Saleniece.

“Rietumi – 2009” oficiāli bija nosauktas par aizsardzības mācībām, lai nodrošinātu stratēģisku stabilitāti reģionā, tomēr šo manevru scenārijā bija iekļauti simulēti uzbrukumi Baltijas valstu teritorijai un preventīvs kodoluzbrukums Varšavai, tāpēc šos manevrus asi kritizēja Baltijas valstis, Polija un NATO līderi.

Jau vēstīts, ka Latvijas Ārlietu ministrija sagaida savlaicīgu Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību plāna atklāšanu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībvalstīm. Pagaidām abas valstis par mācību norisi oficiāli ir informējušas visas EDSO dalībvalstis, bet sīkāki paskaidrojumi par mācību scenāriju vēl nav sniegti. Saskaņā ar Baltkrievijas sniegto informāciju mācībās piedalīsies vairāk nekā deviņi tūkstoši militārpersonu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+