×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. februāris, 2013
Drukāt

Pacientam jāzina savas tiesības

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Lasītājs jautā: “Nokļuvu slimnīcā. Kaimiņiene sacīja, ka slimnīcā varu izvēlēties ārstu,  taču man to neviens nepiedāvāja. Vai man ir tādas tiesības? Un vai drīkstu pieprasīt savu medicīnisko dokumentu izrakstus – analīžu un izmeklējumu rezultātus? Tie man noderēs, ejot pie citiem speciālistiem. Kādas vēl ir manas kā pacienta tiesības slimnīcā?”

 

Pacientu tiesību likums nosaka, ka ir tiesības izvēlēties ārstu un ārstniecības iestādi – tas izlasāms 8. pantā, skaidro Pacientu ombuda biroja vadītāja Dace Līkanse. Jārēķinās gan ar ārstu noslogotību. Tomēr, ja pacientam ir pamatota vēlme nomainīt ārstu vai izvēlēties kādu no konkrētās nodaļas dakteriem, viņam ir tiesības to pasacīt un, ja vien būs praktiski iespējams, to ņems vērā.

Tiesības saņemt informāciju par visu ārstniecības procesu noteiktas likuma 4. pantā – kas tiks darīts, kāpēc, kādi ieguvumi, riski, alternatīvas. Ir tiesības zināt arī ārstu un citu veselības aprūpes procesā iesaistīto ārstniecības personu uzvārdu, amatu, specialitāti un kvalifikāciju. Tāpat to, par ko katrs ir atbildīgs, lai varētu saprast, pie kā vērsties, ja rodas jautājumi.

Pacientam ir tiesības iepazīties ar saviem medicīniskajiem dokumentiem, pieprasīt un saņemt izrakstus, norakstus un kopijas no tiem. Tos jāizsniedz trīs darbdienu laikā no pieprasījuma brīža. Iespējams, ka par to jāmaksā –, tas būs noteikts konkrētās iestādes cenrādī. 

Vēl pacientam būtiski zināt savas tiesības par konfidencialitāti, kā arī kvalitatīvu aprūpi.

Svarīgs dokuments ir ārstniecības līgums, ko paraksta, iestājoties ārstniecības iestādē. Jābūt dotam laikam, lai paspējat iepazīties ar šo līgumu, pirms parakstāt.

Līgumā jābūt informācijai par samaksas kārtību, pacienta tiesībām un pienākumiem. Pacientam ir jābūt informētam par slimnīcas iekšējās kārtības noteikumiem, kas tam ir saistoši un jāievēro.

Pacientam ir arī pienākumi, vispirms jau pašam pret sevi – jautājiet visu neskaidro un centieties pēc iespējas precīzi aprakstīt savas problēmas.

(Pilnu likuma tekstu var izlasīt internetā, piemēram, www.likumi.lv/doc.php?id=203008.)

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+