×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Kas notiek NATO ­”virtuvē”? (12)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Polijas aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs izteica pieļāvumu, ka Polijā viens NATO bataljons varētu būt pietiekams, lai vajadzības gadījumā piebremzētu iebrucējus un lai Ziemeļatlantijas alianse iegūtu laiku pretdarbības organizēšanai. Komentētāji Kremļa “troļļu fermās” to iztēloja par nekaunīgi mestu apvainojumu “mūsu iskanderiem”. Tiem tāds bataljons bijis nebijis. Turpretī Maskavas oficiālās personas deklarē, ka NATO iecerētā četru bataljonu vai bataljona kaujas grupu izvietošana Baltijas valstīs un Polijā ir drauds. Protams, šajā interpretācijas izrādē katrs spēlē savu lomu. Gan “troļļi” un propagandisti, gan valdošie politiķi. Arī āksts Žirinovskis, kurš mudina dot kodol­triecienus visādām tur “briselēm, prāgām, varšavām”. Tāpat tie, kuri Latvijā stāsta, ka valsts aizstāvēšana ir bezjēdzīga nodarbe, un tie, kuri Daugavpils apkārtnē bija savīkšījuši pret “jenkijiem” naidu kurinošu plakātu.

Mūs vairāk saista norises NATO varas gaiteņos, bet tās parasti iepazīstam no vispārējām frāzēm. Un paretam no preses, kurai NATO “virtuve” ir pieejamāka. Piemēram, “New York Times” 31. maijā Stīvena Erlangera rakstā atklāja dažas aizkulišu detaļas jau pieminēto bataljonu sakarā. ASV uzņēmušās vadīt vienu no tiem (ne divus, kā tika vēstīts plašsaziņas līdzekļos), tāpat pa vienam Apvienotā Karaliste un Vācija, bet par ceturtā bataljona vadību NYT materiāla publicēšanas brīdī vēl īsti neesot bijis izlemts un varbūt to izdarīs vien nākammēnes NATO samita laikā. Aiz šiem šķietami ne tik svarīgajiem organizatoriskajiem jautājumiem stāv politiskie. Parīzes attiecības ar Vašingtonu kā NATO galveno balstu arvien bijušas divdomīgas, turklāt franču militāristi ir noslogoti dažādās pretterorisma operācijās. Berlīne, kas vēl pirms gada cēla iebildumus pret alianses Austrumu flanga nostiprināšanu, beigu beigās tomēr nolēmusi iesaistīties ar nosacījumu, ka NATO atkal izvērš dialogu ar Kremli. Tikmēr Austrumeiropā tikai tagad sākta atbilstoša infrastruktūras izpēte un pielāgošana, jo iepriekš, izdabājot Maskavai, nekas nopietni neesot plānots.

“Mēs nevēlamies jaunu auksto karu,” nebeidz apgalvot NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, piebilstot, ka “vajadzētu panākt, lai attiecības ir vismaz paredzamākas”. Kaut gan, ja runājam par paredzamību, šodienas situācija ir sliktāka nekā aukstā kara laikmetā, kad attiecībā uz militāro konfrontāciju Eiropā pastāvēja diezgan skaidri spēles noteikumi. Pastāvēja arī principiāla nostāja. Atcerēsimies vienu no aukstā kara noslēguma epizodēm, ko Rietumos iedēvēja par “eiroraķešu krīzi” (1977 – 1987), jo to ievadīja padomju “SS 20” uzstādīšana pie toreizējām VFR robežām. Francijas prezidents sociālists Fransuā Miterāns pārliecināja Bonnu, ka atbilde, respektīvi, amerikāņu raķešu uzstādīšana VFR, neraugoties uz Maskavas manipulēto “miera kustību”, ir nepieciešamība. Vēsturē iegājusi viņa trāpīgā frāze: “Raķetes atrodas Austrumos, bet pacifisti – Rietumos.” Mūsdienās “pacifistus” ir nomainījuši t. s. Putina izpratēji, pagalam nocietušies noteiktajā virzienā orientētie biznesa cilvēki un pārējie ieinteresētie.

Austrumeiropas aizsardzības spēju nostiprināšana ir nepieciešamība, ko nevajadzētu pārvērst par politiskās tirgošanās objektu. Protams, vispirms tajā jāiesaistās austrumeiropiešiem pašiem. Polija, piemēram, plāno sagatavot 35 tūkstošus brīvprātīgo, kuru brigādes tiks formētas katrā vojevodistē, un valsts lielākajā jeb Mazoveckas vojevodistē būs pat divas no brīvprātīgajiem veidotas teritoriālās aizsardzības vienības. Varbūt tādā gadījumā ministra Macerēviča sacītais par vienu NATO bataljonu nav nemaz tik pārsteidzošs…

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Muļķība , ievadīja padomju “SS 20” uzstādīšana pie toreizējām VFR robežām. raķetei piemita 5500km sniedzamība ,tad nu karte-lineāls un mēram no kurienes līdz kurienei. Pilna Krievija līdz Urāliem un Sibīrija. Raķešomānija ss20(380+) tikai paatrināja PSRS bojāeju.Katram Peršingam dosim 9x pretī !

 2. Par ko dialogs, par suņa palaišanu saimnieka āboldārzā, tas jau ābolzaglēniem nepatīk – tās biksītes… Varbūt bez suņa un mēs tikai ”paskatīties” …
  Cik naivi var būt Rietumeiropā ( te nav domāti aģenti un uzpirktie Šrederveidīgie ) – Austrumeiropa ( sākot ar Poliju ) ir lietas kursā par lāča dabu – gribu un dabūšu, gan ar labu, gan ar ļaunu…
  p. sk. runa jau ir par tām biksītēm…

 3. Так вот для чего вам войска НАТО нужны. Для того, чтобы они вместо вас выполняли функции войск СС! А у самих что, кишка тонка?! А конлагеря и газовые печи вы уже построили?

 4. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Tikai ,uļķis var priecāties par to, ka sava zeme tiek pārvērsta par karalauku. latvija vairs neko nenosaka savā teritorijā – tik bnrussele un bato kretīni kontuzētie. Normāli būtu, ka par zemes izmantošanu svešas zemes karaspēks maksātu īpašniekam naudu. Bet Latvijas puse pamanās būt par traukmazgātāju pēc dzīrēm un vēl rēķinu samaksā.
  daudz zābaku pa manu zemi staigā…
  Un pas patossm kā šonedēļ pasniedzanato karaspēka demonstrācijas Gulbenē un pompozo kolonnu maršu pa šoseju – militāristi vienkārši noēd valsts budžeta naudu. Nu nebija nekādi ļaužu pūļi tur. Militāristi melnie amerikosi radīja pūli – vazājās grupām pa ielām. daži patrioti laizīja tankus. tas ļoti patika saimniekiem.

  • Pierobežniece Anna to ! Atbildēt

   Nesaukājies. Mūsu valstī ir vārda brīvība. Es izsaku savu viedokli, jo dzīvoju pie robežas un redzu procesus valstī atšķirīgāk kā nato izcili zilā centra sunīši.

 5. nekādas NATO virtuves.Atslēgas vārds visam ir pretstāve.Tā turpināsies tik ilgi cik vajadzēs.Iepriekšējā”vilkās”46 nepilnus gadus.

 6. Автор сам и пропагандист и тролль одновременно, ибо использует ровно такие же методы. Шаблоны, намёки, полуправда, полуложь. Только дурак может радоваться превращению своей страны в военный полигон. Умный понимает, чем больше оружия, тем больше вероятность, что оно таки выстрелит. И что останется потом от страны? Кусочек вызженной земли без людей?! Отличная защита, непрада ли.

 7. Baltijas valstis nav Austrumeiropa, kur tās bija PSRS okupācijas laikā. Pēc neatkarības atgūšanas visas trīs Baltijas valstis ir atpakaļ Ziemeļeiropā, un to apstiprina ANO izveidotais reģionālais iedalījums! nedziedāsim slavas dziesmas okupantiem, bet sauksim sevi piederīgus tai grupai, kur bijām un kur esam!!!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+