Latvijā
Sabiedrība

Padomi, kas ļaus efektīvi iekārtot darba vietu skolēnam 16

Publicitātes foto

Pirmā mācību stunda, pirmais kontroldarbs, pirmā atzīme… kad bērns sāk iet skolā, daudzas lietas viņa dzīvē notiek pirmo reizi. Turklāt pārmaiņām jūsu atvases dzīvē vajadzētu būt redzamām arī mājās, piemēram, skolēna istabā. Tagad tajā blakus spēlēm un rotaļlietām ir arī jāiekārto vieta, kur mācīties. Šis uzdevums vecākiem nereti var kļūt par pamatīgu izaicinājumu, tādēļ piedāvājam vairākus padomus, kas palīdzēs iekārtot darba vietu skolēnam pēc iespējas efektīvāk.

Vispirms par svarīgāko – krēslu un galdu

Līdzīgi kā ikvienā birojā, arī bērna mācību zonā ir jāpievērš uzmanība diviem primārajiem objektiem – galdam un krēslam. Galda izmēram jābūt pielāgotam istabas izmēram un iekārtojumam. Raugieties, lai uz tā būtu pietiekami daudz vietas grāmatām, burtnīcām, rakstāmpiederumiem utt.

Galda augstumu izvēlas, vadoties pēc bērna auguma. Piemēram, 120 līdz 150 cm garam bērnam būs nepieciešams 55 līdz 65 cm augsts galds. Savukārt, izvēloties krēslu, labāk dot priekšroku modeļiem, kuru augstumu iespējams regulēt.

Ikviens tētis un mamma zina to, ka bērni aug ātri. Šīm pārmaiņām ir jāpielāgo arī mēbeles. Domājot ilgtermiņā, jums ir divi varianti – ik pēc laika mainīt mēbeles, iegādājoties tādas, kuras atbilst jūsu atvases augumam un gaumei vai arī izvēlēties mēbeļu komplektu, ko nepieciešamības gadījumā var pārveidot un regulēt. Šajā gadījumā tas vairāk attiecas uz galda un krēsla augstumu.

Mūsdienās gan internetā, gan arī mēbeļu veikalos pieejami daudzveidīgi un multifunkcionāli rakstāmgaldi, datorgaldi, kā arī krēsli, atliek tikai izvēlēties to, kurš atbilst jūsu vēlmēm un iespējām. Jums pat nav nepieciešams iziet no mājas, lai iegādātos mēbeles bērnistabai. Interneta veikals 220.lv piedāvā izvēlēties no plaša rakstāmgaldu klāsta, turklāt, ja nepieciešams, kurjers to piegādās līdz pat jūsu mājokļa durvīm.

Kad domājam par to, kas ir svarīgākais kritērijs galda un krēsla atlasē, jāpiemin ergonomika. Vecākiem jāpievērš uzmanība tam, kādā pozā bērns sēž pie galda, jo tas nopietni ietekmē ne tikai viņa stāju, bet arī redzi. Mūsdienās vairums bērnistabas mēbeļu tiek ražots, vadoties pēc ergonomikas principiem, taču pašu vecāku rokās ir atbildība par to, lai bērns iemācītos pareizi sēdēt.

Gaisma

Nākamais kritērijs, kas noteikti jāņem vērā, iekārtojot vietu mācībām bērna istabā, ir apgaismojums. Pirmkārt, galdam vajadzētu atrasties tuvāk logam vai arī vietā, kur ir iespējams pieslēgt pietiekamu apgaismojumu. Jāraugās, lai gaisam kristu no tā sāna, kas ir pretējs rokai, ar kuru bērns zīmē un raksta. Tāpat ir jāpadomā par aizkaru vai žalūziju iegādi. Mūsdienās iecienītākā izvēle ir rullo žalūzijas, kas pieejamas gan vienā krāsā, gan ar dažādiem attēliem un rakstiem.

Lai arī galda lampa ne vienmēr ir nepieciešama, ieteicams to iegādāties. Tā var noderēt, ja bērns lasa vai mācās vēlu vakarā, kā arī tad, ja nepieciešams pildīt uzdevumus, kuros nozīme ir smalkām detaļām (rasēšana utt.).

Dators

Dators ir neatņemama sastāvdaļa mūsdienu jauniešu dzīvē, tādēļ mācību zona ir jāpielāgo arī šīs ierīces lietošanai. Kā zināms, neatkarīgi no tā, vai jūsu atvase izmanto portatīvo vai stacionāro datoru, tā monitora augstumam ir jābūt acu līmenī. Savukārt, rakstīšanas laikā bērna rokai vajadzētu būt saliektai 90 grādu leņķī, un mugurai jābūt taisnai.

Mūsdienās mēbeļu ražotāji rūpējas par to, lai datorgaldi būtu pietiekami funkcionāli, un spētu pildīt arī rakstāmgalda funkciju. Parasti datorgalds tiek iegādāts, ja mājās atrodas stacionārais dators, taču tas pietiekoši veiksmīgi pilda savu funkciju arī tad, ja tiek lietots portatīvais dators.

Ielūkojieties interneta veikalā 220.lv un izvēlieties kādu no kvalitatīvajiem datorgaldiem. Šeit atradīsit gan pavisam nelielus, gan arī apjomīgus galdus ar multifunkcionāliem plauktiem un skapīšiem, kuru noderēs grāmatu, burtnīcu, dokumentu un citu lietu glabāšanai.

Lai saudzētu bērna veselību, ieteicams sekot līdzi tam, lai jūsu atvase pie datora bez pārtraukuma nesēdētu ilgāk kā pusstundu. Īpaša uzmanība tam jāpievērš, kad bērns tikko sācis iet skolā. Tāpat iemāciet bērnam izvirzīt prioritātes – skolas darbi vispirms, izklaides – pēc tam.

Un visbeidzot – ieteicams rakstīšanu un zīmēšanu pakārtot pamīšus strādāšanai ar datoru. Lai izdodas!

LA.lv