×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Rēzeknē padomju armijas slavināšanai prasa pašvaldības naudu (26)

rezekne_7

Vienu grāmatu ar Otrā pasaules kara PSRS karavīru idealizēšanu Jurijs Sediševs jau ir sarakstījis. Ar Rēzeknes pašvaldības atbalstu viņš cer to izdot atkārtoti un lielākā apjomā.

Rēzeknes pilsētas dome šodien lemj par finansējuma piešķiršanu Jurija Sediševa grāmatas “Soveršennoje imi bessmrtno” (“Viņu paveiktais ir nemirstīgs”) izdošanai.

Pilns manuskripts gan nav pieejams arī pašiem deputātiem, bet aprakstā teikts, ka “grāmatā būs īsas to PSRS varoņu biogrāfijas, kas krituši Latvijas teritorijā 1944. un 1945. gadā, kā arī to, kas pēc kara dzīvojuši Latvijā”. Darbu iecerēts izdot tikai krievu valodā bez tulkojuma latviski. Šādu grāmatu J. Sediševs jau izdevis, un šis plānots kā atkārtots izdevums, kas papildināts ar vēl vairākām biogrāfijām un attēliem. Spriežot pēc uzmetuma, attēlos būs ne vien aprakstīto sarkanarmiešu portreti, bet arī foto no 9. maija svinībām pie Uzvaras pieminekļa Rīgā un tamlīdzīgi.

Aptuveni 400 lappušu biezās grāmatas tirāža plānota 500 eksemplāros. Tās izdošanai Latgales Kultūras centra izdevniecība Rēzeknes domē lūgusi 5440 eiro. Pašvaldības Finanšu komiteja šo ieceri daļēji atbalstīja, lemjot piešķirt 3800 eiro. Šodien šis jautājums vēl jāskata domes sēdē.

Pagaidām pret šādas grāmatas finansēšanu iebilst vienīgi deputāts Jāzeps Korsaks (ievēlēts no Apvienotā latvisko partiju saraksta). “Ar šādām grāmatām tiek idealizēta sarkanā armija un jaunajai paaudzei tiek radīts maldīgs priekšstats par vēsturi, kas noved pie piektās kolonnas izveidošanas,” uzskata Korsaks. Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka grāmatas vizuālajā noformējumā plānots izmantot “Georga lentītes”, un atgādināja, ka šo pašu simbolu pašlaik Ukrainā izmanto prokrieviskie teroristi.

Tupretim Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs (“SC”) nekādu okupācijas režīma slavināšanu grāmatā nav saskatījis. “Tur neitrālā formā atspoguļotas to cilvēku biogrāfijas, kas Latvijas teritorijā cīnījās pret fašismu. Turklāt daudzi no aprakstītajiem cilvēkiem ir latvieši. Tā ir daļa no vēstures. Es uzskatu, ka šo grāmatu vajadzētu izdot arī latviešu valodā, ja varēsim tam atrast līdzekļus,” pirms domes sēdes teica Rēzeknes mērs. Arī citi deputāti ir atbalstoši. Piemēram Lidija Ostapceva (“SC”), kas ir arī Rēzeknes 3. vidusskolas direktore, izteikusies, ka šo darbu vajadzētu dalīt skolēniem.

Latgales Kultūras centra izdevniecības vadītājs Jānis Elksnis atrunājās, ka iesniegumu domei par finansējuma piešķiršanu grāmatas izdošanai sagatavojis nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan pēc Latvijas valsts aizsardzības fonda “Lāčplēsis” lūguma. Neraugoties uz patriotisko nosaukumu, šis fonds ir prokrieviska organizācija, kurā pulcējas bijušie sarkanarmieši un viņu atbalstītāji. Arī grāmatas autors Jurijs Sediševs vēsturnieku vidū nav zināms. Viņš ir sabiedrisks darbinieks dažādās krievu tautiešu organizācijās, kas nodarbojas ar Otrā pasaules kara upuru apbedījumu un pieminekļu apkopšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Mēslu gabali. Lai beidz smirdināt manas mājas. Es esmu no Latgales un dzimtā pilsēta Rēzekne, bet šitādi komunistu mēsli uzpeldējuši jau sen nav bijuši. DP vajadzētu tādi “nogriezt skābekli” pavisam. 😉

 2. Darbs Drošības policijai….

 3. Lai uzskaita tos Latviešus, kuri ir minēti grāmatā un ko tieši paveikuši. Nav jēgas lasīt par vateņos dzītiem Krievu zemniekiem bez šautenēm rokās!

  …un Georga lentīte bija tiem, kas karoja “fašistu” pusē.

 4. Radusies pārliecība, ka mani ciltsbrāļi latgalieši pie pirmās izdevības pārdosies Putina režīmam. Arī LKC izdevniecības rīcība to apstiprina.

 5. Komentars- Vēsturiskiem apcerējumiem jābūt ļoti objektīviem un neapstrīdāmiem faktu apstiprinājumiem.
  Viena daļa Sarkanā armijā karoja fanatiski komunisti, kuri Baigajā gadā bija slepkavojuši nevaidīgus cilvēkus
  vai čekistiem sūtījuši apmelojošas liecības par sev nevēlamiem cilvēkiem, kurus uz šo liecību pamata nošāva
  vai izsūtīja. Vēl Sarkanā armijā bija spiesti karot cilvēki, kurus piespieda varmācīgi un kara beigās Latvijas
  komunistiskie okupanti Padomju armijā iesauca (mobilizēja) vācu okupantu savā armijā neiesaistītos vīrus.
  Tādēļ profesionāliem Latvijas vēsturniekiem šādi Staļina komunistiskā asiņainā totalitārā režīma militāristu rakstiska slavināšana ir jāpārskata un jādod savs vērtējums, vai tas ir slavinajums, vai tikai neapstrīdāmu
  vēsturisku faktu atklājus.

 6. обнаглели !

 7. Spļāviens sejā Latvijai. Kāpēc klusē DP ?!

 8. Rēzekni un Daugavpili beidzot vajag atbrīvot no kolorādosu okupanteļiem!

 9. Kā tad! Vienīgais vēsturnieks, kas drīkst rakstīt Edvīns Šnore. Tad vēl Dzintra Geka. Tur aiziet miljoni. Bet vēsture ir arī šī.

  • Kāda vēsture? No okupantiem nāk tikai .. komunistiska propaganda!

  • Fantastika, meli Atbildēt

   Mīļais cilvēk, tā nav vēsture, bet fantastika, meli. Varu saderēt, ka grāmatelē nav neviena vārda par tām zvērībām, ko kara laikā pastrādāja tie paši grāmatelē minētie `varoņi`. Tādi paši `varoņi` tgd siro Ukrainā, līdzīgi nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tikai pēckara laikā tas bija trakāk. Notika zvērīga izrēķināšanās ar visu vecumu mierīgajiem iedzīvotājiem, t.sk. šeit dzīvojošajiem krieviem. Nožēlojami. Lai prasa naudu Krievijai, par šādu cepienu varbūt arī saņems.

 10. Серп и молот-смерть и голод!

 11. Protams,Bartašēvič! Atbildēt

  Latvieši bija arī generāļi Jānis Kurelis,Ludvigs Bolšteins,Kārlis Prauls. Arī par viņiem vajadzētu izdot grāmatas gan latviešu,gn krievu valodā! Tā taču ir vēsture!

 12. Par cik integrēt tik lielu daudzumu krievvalodīgo iebraucēju nav iespējams, bet viņu lojalitātes trūkums palielina atkārtotas okupācijas draudus, tad nav citu variantu, kā vien šīs integrācijas (apstākļiem neatbilstošās) revīzija un „nepilsoņu” repatriācija – tā, kā to paredz starptautiskā likumdošana.
  Un tā nebūt nav „…par vēlu!” (kā pret to iebilst izbijušie okupācijas režīma darboņi), jo draudi ir reāli, okupācijas fakts – starptautiski atzīts un okupācijas seku likvidācijai juridiska noilguma nav!
  Vai gan mums būtu jāpakļauj riskam sava Valsts, kultūra un valoda šo okupantu un to pēcnācēju ilglaicīgas labsajūtas nodrošināšanai !?

 13. Nāvi krievu FAŠISTIEM UN TO ATBALSTĪTĀJIEM …. BEZKAUŅAS…

 14. Подвиг воина -освободителя от фашистской чумы не будет забыт в веках

 15. …”Otrā rītā kā siseņu bari visu apkārtni piepildīja uz Ventspili ejošie sarkanarmiešu simti un tūkstoši.Pa ceļam tika apzagtas un aplaupītas lauku mājas,atņemtas vērtslietas nejauši sastaptiem garamgājējiem.Bijušos saimniekus apzaga arī darbos pieņemtie krievu gūstekņi,pret kuriem laucinieki izturējās labi un kārtīgi tos baroja’..

 16. Kā tad ar to nesen pieņemto likumu? Pašvaldības vadītājs !

 17. Tas būtu taspats kas krievijā prasīt valsts finansējumu grāmatai”’Mūžīga piemiņa varoņiem svētajā cīņā1941-1945”.Ar SSzonderkomandu varoņu biogrāfijām un varoņdarbiem.

 18. Neiedomājama nekaunība! Cik tālu var iet mūsu gļēvais liberālisms!? Un vēl izdalīt skolām! Demokrātija neesot visatļautība. Man kauns par šādu valdību!

 19. Kur cenzūra?!Rēzeknes domē valda visatļautība………..laiks ierobežot to.

 20. Okupācija nav beigusies.

 21. Vēl viens atgādinājums tiem,kas grasās balsot par SC!

Draugiem Facebook Twitter Google+