×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
8. janvāris, 2014
Drukāt

Padomju deportāciju attaisnošana – nesodāma (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Savdabīgu dāvanu Alfrēdam Rubikam jaunajā gadā sarūpējusi Drošības policija (DP) – pēc astoņu mēnešu izvērtēšanas drošībnieki izbeiguši pret Latvijas Sociālistiskās partijas (LSP) līderi ierosināto kriminālprocesu par padomju deportāciju attaisnošanu.

Jau rakstīju, ka pagājušā gada 1. maijā Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Alfrēds Rubiks tradicionālajā sociālistu mītiņā Grīziņkalnā paziņoja, ka 1949. gada deportācijās “daudzi tika represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem”. Tāpat viņš kārtējo reizi noliedza okupācijas faktu, apgalvojot, ka Latvijas pievienošana PSRS bijusi tikpat brīvprātīga kā iestāšanās Eiropas Savienībā.

Jau nākamajā dienā pēc šī paziņojuma komunikāciju zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns vērsās Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu, lūdzot izvērtēt iespējamos kriminālpārkāpumus (nozieguma pret cilvēci attaisnošana) Rubika izteikumos. Ģenerālprokuratūra lietu pārsūtīja DP, kas gandrīz gadu vērtēja dažus Rubika izteiktos teikumus, piesaistot pat vēstures ekspertus. Pēc neoficiālas informācijas, eksperti secinājuši, ka Rubiks izplatījis vēstures faktiem neatbilstošu informāciju. Taču nozieguma sastāvu viņa izteikumos DP izmeklētāji tā arī nav saskatījuši. Tādēļ janvāra sākumā pieņemts lēmums kriminālprocesu izbeigt.

Iesnieguma autors pašlaik konsultējas ar juristiem par iespēju pārsūdzēt kriminālprocesa izbeigšanu. “Ceru, ka DP apzinās, kāda atbildība uz viņiem gulstas. Norma par nozieguma pret cilvēci attaisnošanu Latvijas likumos ir samērā jauna, un katrs šāds lēmums nākotnē kalpos kā precedents. Jebkurā gadījumā nejūtos kā zaudētājs, jo tas izraisīja diskusiju sabiedrībā un Rubiks vismaz vairs nav “Saskaņas centrā”,” teica Kaprāns. Taču vienlaikus viņš kā sociālās atmiņas pētnieks pauda satraukumu, ka DP mūžīgās atkāpšanās stratēģija iedrošinās arī citus radikāļus trivializēt vai pat attaisnot citus noziegumus pret cilvēci, tostarp holokaustu.

DP izmeklētāji, iespējams, nav pamanījuši, ka Latvijā padomju represijas tiek traktētas kā noziegums pret cilvēci. 1992. gada 25. martā pieņemtais Augstākās Padomes lēmums “Par konvencionālo tiesību normu izpildi Latvijā attiecībā uz noziegumiem pret cilvēci” cita starpā nosaka “saskaņā ar konvencionālajām tiesību normām uzskatīt Padomju Savienības Komunistiskās partijas un Latvijas Komunistiskās partijas organizētās un vadītās politiskās represijas pret Latvijas pilsoņiem, kā arī Latvijas valsts un tās vērtību iznīcināšanu un deformēšanu pret tautas gribu par noziegumiem pret cilvēci, gluži tāpat kā nacionālsociālistu līdzīgu rīcību, un neattiecināt uz šiem noziegumiem noilgumu”. DP vakar nebija gatava sniegt skaidrojumu, kādi apstākļi un argumenti bijuši pamatā lēmumam izbeigt kriminālprocesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Komunists ir un paliks par komunistu lidz navei ….. tik zaarks to var labot ….

 2. skaisti ka LV drošības policija nav lojāla Latvijai, tas ir kaut kāds apsurds!!

 3. Mums nav ne drošibas policijas ne prokurat;uras,bet bērnu dārza pirmās grupas apmekletāji.Gribētu redzēt kad ieradīsies arābu izvarotāji un paņems priekšā kāda drošibnieka’sievu,vai arī tad nebūs nekādas reakcijas.

 4. Kā var attaisnot noziegumu pret cilvēci? Vai tad latviešus vairs neuzskata par cilvēkiem? Vai tad ir tikai izredzētās nācijas, kas pasaulei cenšās uzspiest tikai savu viedokli?

 5. DP no pirmās neatkarības dienas ir darbojusies ne valsts un tautas interesēs.Reiniku gaidām”Ķrustpunktos”.Ir jautājumi.

 6. Rubiks savā runā izteica šādu pamatdomu:”1949. gada deportācijas nevar vērtēt viennozīmīgi, jo daudzi no viņiem sadarbojās ar fašistiem”. Tātad viņš deportācijas attaisno. Tagad iedomājieties līdzīgu situāciju. Kādā mītiņā uzrodas kāds radikālis vai provokators un paziņo:” Holokaustu pret ebrejiem nevar vērtēt viennozīmīgi, jo daudzi no viņiem sadarbojās ar komunistiem”. Tas nozīmē, ka viņš attaisno holokaustu. Es iedomājos, kāda tad būtu ebreju, represēto un DP reakcija! Vai “sadarbības fakts” ir arguments, lai attaisnotu holokaustu un cilvēku deportācijas pret veselām tautām, kas ir noziegums pret cilvēci. Bet tajā pat laikā atsevišķi indivīdi piesedzoties ar vārda brīvību (DP arguments) var nesodīti runāt mītiņos un attaisnot šos noziegumus pret cilvēci? Pie tam 1949. gada deportācijas bija genocīds pret latviešiem pēc nacionālā principa, jo 95,6% no deportētajiem bija latvieši, tāpat kā holokausts bija genocīds pret ebrejiem. Tad kur ir problēma, ja vienu noziegumu mūsu valstī nosoda(ceru, ka arī DP), bet otru attaisno?

 7. Viss loģiski: 90 jos VDK pilnā sastāvā pārgāja dienēt uz DP. Nu ko Jūs no viņiem gribat? Viņi redz, dara tikai to ko saredz. Un ja vēl pacenšas to jautājumu ta šaurāk aplūkot, tad Rubiks jau nu neko kriminālu nav pateicis- Kriminālkodeksā diez vai ir pants par deportaciju attaisnošanu. Tā ka neķeriet kreņķi.

 8. DP lēmums jautājumā par A.Rubika publiskajiem izteikumiem uzskatāmi parāda, kas ir mūsu DP, kas ir tās kadri, kā intereses viņi aizstāv, kadi ir DP vadītāju politiskie uzskati. Viņu politisko pozīciju nosaka kozlovskis? Saprotams, kāpēc RP cīnās par viņa saglabāšanu jaunajā ministru kabinetā.

 9. rakstā minēto faktu var izskaidrot vienīgi šādi:
  pastāvošā LR = LPSR;
  DP = КГБ .

 10. Cik ilgi riesiet uz krieviem – izzogot valsti?
  1) cilvēki aizbrauc, jo nevar izdzīvot!
  2) nav normālas algas , jo nav krievu atstātās darbavietas, bet paši tik uz krieviem bļaujat!

  freibergai 7333ls/mēnesī , čepānei tikai pensija 3500ls/mēn + alga! Tak beidziet balsot par laupītājiem. freibergai minimālo pensiju + pašas dzīvoklī un pati lai apmaksā un tā ar visiem varoņiem, kuri 23 gados notrellināja Latvijas naudu, jo krievi atstāja bagātu Latviju ar makšķeri, kuru Latvijas noziedznieki atdeva rietumniekiem un ieķīlāja Latvijas īpašumu

 11. Tad jau var sasaukt miitinju *slaveet Adolfu un zjiidu apshaushanu*,nekas traks,nepatiesa informaacija un peec tam buut ieveeleetam EP,JUS,esiet bez smadzeneem DP!

 12. Vinsh tacu ir latvieshu niidejs, ko no vinja var gribeet.

 13. Nu šādus secinājumus var pēc tik daudziem gadiem izteikt TIKAI klaja naida pret latviesu tautu cilvēks!!! Tas nav nopietni pēc tik daudziem gadiem ATKAL RUNĀT par šiem notikumiem, neatbildot uz ĻOTI daudziem jautājumiem: 1) kādi fašisti bija Latvijā 1941.gadā UN KUR viņi bija? 2) AR KURIEM NO FAŠISTIEM SADARBOJĀS tā laika dzejnieki, rakstnieki, mūziķi, mākslinieki un cita inteliģence? 3) ar kuriem fašistiem var sadarboties zīdaiņi, bērni, veci, uz gultas guļoši cilvēki? Domāju, ka Rubika kungs VĒL NAV ticis vaļā no sava TRAKĀ NAIDA uz latviešu tautu!? Tikai nezinu, ko viņam PERSONĪGI izdarījuši izvestie latvieši un citas te dzīvojošās izvestās tautas? LABĀK būtu, ja Rubika kungs pateiktu ĪSTO izvešanas iemeslu…

 14. Nu redzi, viss nostājās savās vietās-LPSR nevis LV…..

 15. Jā! Par Latvijā notiekošo sāk aptrūkties vārdi……. DP ir lieliska Padomju čekas vēstures izpratne….. Kauns par notiekošo….

 16. Droši vien, ka DP mērķis, attaisnojot Rubiku, ir HOLOKAUSTA attaisnošana. To saka pati primitīvākā loģika.

 17. Nu nevar taču darīt pāri tik labam bijušajam augstākajam rīkojumu devējam un priekšniekam.Jau tā nabadziņš sēdēja cietumā vairākus gadus.Lai taču cilvēks runā,ko domā.Drīz jau 80 gadiņi būs.Lai dzīvo mierā Dieva radībiņa.

 18. Tātad DP uzskata, ka Augstākās tiesas lēmumi par deportēto personu reabilitāciju ir atceļami un viņām jāatņem politiski represētās personas statuss…

 19. Liekas, Lapsa sakarā ar čekas maisiem, vienā savā rakstā raksta, ka tūlīt pēc neatkarības atjaunošanas
  uz drošības policiju pārgāja strādāt daudzi bijušie čekas darbinieki, jo neesot bijis citu profesionālu kadru.
  Tāpēc būtu visai naivi prasīt, lai kādreizējie deportētāju mantinieki un represīvā aparāta darbinieki, tagad pēkšņi mainītu savu pārliecību un sāktu tiesāt savu bijušo maizes devēju par mutes palaišanu.

 20. Latviešu tautai jāveido sava Drošības policija un tai būtu jāpierāda: ka patreizējā (no PSRS laikiem pārmantotā) nav spējīga strādāt! Uzskatu, ka esošie DP darboņi izkrāpj nodokļu masātāju naudu savām lielajām darba algām! Pēc šādas DP attieksmes mēs nākotnē 9. maijā varam gaidīt vēl lielākas ‘peseresņiku = okupantu’ aktivitātes. Nožēlojami! Tādi mums ir tie padomju juristi: Kozlovskis un co…

 21. ja tauta ir stulba logiski ari dp ir stulba.

 22. Tedis Ērzlapa, Kārlis Galandrejs Atbildēt

  Rubika teiktais ir genocīda attaisnošana. Tas ir noziedzīgs nodarījums, jo deportācijas bija genocīds, tā attaisnošana ir krimināli sodāma. Lūk, reāla spēkā esoša krimināllikuma norma:
  “74.1 pants. Genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošana.

  Par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu vai īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku noliegšanu vai attaisnošanu —

  soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

  Kas vēl vajadzīgs Drošības policijai? Vai DP tiešām ir drošības garantētāja likumu pārkāpējiem?!

 23. … apgalvojot, ka Latvijas pievienošana PSRS bijusi tikpat brīvprātīga kā iestāšanās Eiropas Savienībā…
  Savs % līdzības būtu saskatāms.
  Līdzīgi apgalvojumi – visi dzīvojošie Latvijā krievvalodīgie – okupanti?
  Šādas procesuālās darbības domātas DP esamības attaisnošanai? Biju domās,ka DP ir pavisam cits darbības lauciņš.
  Un genocīds,ja tāds būtu pierādīts,jāattiecina uz visiem Latvijas iedzīvotājiem.Represijas skāra visas Latvijā dzīvojošās tautības.

  • Pro krieviska, pro komunistu organizācija. Daži darbinieki lepni staigā ar Dzeržinska bildi uz T krekla! Viņu vieta ir aiz ####

 24. mītiņā Grīziņkalnā paziņoja, ka 1949. gada deportācijās “daudzi tika represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem”.

  Nu, un kur te nezieguma pret cilvēci attaisnošana?!
  Vārds “daudzi” tam galīgi nav sinonīms un, otrkārt, gan jau, ka ir pat patiess.
  Nepatiess būtu, piem skaitlis 40 000!

 25. Drošības policijā vajadzīgas nopietnas reformas, jo tur strādā daudzi ar iepriekšējās sistēmas pārliecību.
  Kā gan citādi var būt, ja drošībnieki nav “pamanījuši”, 1949. gada deportācijās tāpat kā 1941. gadā, tika iekļauti liels skaits zīdaiņi, bērni, sirmgalvji un sievietes, pie tam 95,6% no turpat 43 tūkst. 1949. gadā deportēto bija latvieši. Tas bija GENOCīDS pēc nacionālās pazīmes pret latviešu tautu. Bet drošības iestāžu ierēdņi to visu ignorē un izliekas neredzam.

 26. Kad mūsu(?) DP kļuva tik impotenta!? Krievu laikos Valmierā bija tāds Mortuzāns- čekas priekšnieks. Tad, lūk! Veči garāžā no rīta pirms astoņiem izstāstīja anekdoti un pusdeviņos jau “berta” šo sašņorēja! Visiem viss bija skaidrs, taču tagad DP var paņemt tikai kādu žurnālistu par kāda krieva vai žīda ”apvainošanu”, vai par ekonomisku noziegumu atklāšanu. Žēl, ka maksājam algas tukšam kantorim!

 27. Karikatūra…….!!!!!!!

 28. Mums nav DP šī vārda nozīmē un pavisam nav SAB,kas ir pilnīga karikatūra, bet kas tērē milzīgas naudas summas no visu mūsu līdzekļiem, kas tā tiek “izkaisītas vējā”, ja ne sliktāk.

 29. kā pa miglu mana dzīve iet,kā pa miglu…nu ko man mieru neliek?viss man jāzin,viss jāpamana..Ļaujiet taču gulēt!

Draugiem Facebook Twitter Google+