Kultūra
Teātris un kino

Edvīna Šnores “Padomju stāstu” rādīs ASV TV kanāls “The Blaze”6

Publicitātes attēls

Šonedēļ aprit desmit gadi kopš Edvīna Šnores dokumentālās filmas “Padomju stāsts” pirmizrādes Latvijas Televīzijā, un, lai šo notikumu pieminētu, filmu 14. jūnijā rādīs ASV televīzijā kanālā “The Blaze”, informē Latvijas Goda konsuls Ņujorkā Daris Gunārs Dēliņš.

“The Blaze” ir vairāk nekā deviņi miljoni abonentu un “Theblaze.com” mājas lapu mēnesī apmeklē 30 miljonu reizes. Pirms izrādes notiks arī intervija ar filmas režisoru, Edvīnu Šnori.

Filmas jubileja ir nozīmīga vairāku iemeslu dēļ: tā tulkota 30 valodās, izrādīta 22 valstīs, gan kinozālēs gan televīzijā, tajā skaitā ASV PBS ( Public Broadcasting Service) kanālā. Izdoti vairāk kā 50,000 DVD eksemplāri, un filma joprojām nopērkama Amazon, iTunes un VHX.TV veikalos internetā.

Daris Dēliņš, kurš ir arī filmas izdevējs un izplatītājs, atzina: “Ir grūti prognozēt, kā jauna filma tiks uzņemta. Daudzkārt tas ir laimes jautājums. Bijušais Fox TV kanāla komentātors, Glens Beks noskatījās filmu, un izsūtīja ziņu saviem sekotājiem sociālos tīklos. Sekoja Beka intervija ar Edvīnu Šnori, un pēc tam DVD pieprasījums tik uzdzīts kā raķete. Tādu publicitāti mēs nebūtu varējuši nopirkt!”

Filmas autors Edvīns Šnore atzīst, ka filmas starptautisko popularitāti vairoja Krievijas histēriskā reakcija. Maskavā tika rīkotas protesta demonstrācijas pie Latvijas vēstniecības, kuru laikā tika dedzināta filmas autora lelle. Krievijā iznāca pat vesela grāmata, kurā Kremļa vēsturnieki mēģināja atspēkot “Padomju stāstā” minētos faktus. Tam piekrīt arī Daris Dēliņš, norādot, ka Putina kunga rīkošanās pēdējos desmit gados noteikti pagarinājusi filmas tēmas neatrisinātos jautājumus. “Rodas jautājums, vai Padomju savienības pēcnācēji spēs kādreiz atzīt savu atbildību par notikušiem cilvēces pārkāpumiem,” piebilst Dēliņš.

Filmu recenzēja tādi plaši pazīstami izdevumi kā “The Economist”, “The New York Times”, “Le Monde”.

Ļoti būtiski filmas izplatīšanā pasaulē ir palīdzējusi ukraiņu diaspora, ar viņu gādību filma rādīta ASV Kongresā. Daudz palīdzējuši Rietumos dzīvojošie ķīnieši un vjetnamieši, par kuriem filmā šķietami nekas nav minēts, taču to, kas ir komunisms viņi zin ļoti labi, tāpēc arī aktīvi izplata “Padomju stāstu”,” secina filmas autors Edvīns Šnore.

Filmas izplatīšanas sākumā, kad filma sāka izrādīt festivālos, pie filmas izdevēja Dara Dēliņa sāka griezties daudz cilvēki kas teica: “’Šo filmu jāizraida mūsu tautiešiem”. Atsaucās igauņi, lietuvieši, ungāri, poļi, ungāri, ukraiņi, gruzieši, gan cilvēki no Dānijas, Norvēģijas,Vietnamas, pat no Ķīnas un Taivanas.

Saistītie raksti

“Izdomāju jaunu stratēģiju”, saka Dēliņš. “Došu viņiem ārzemēs izrādes licensi, ja viņi mums palīdzēs filmas tekstus pārtulkot. Sekoja tulkojumi svešvalodās. Tā nu mēs varējam 2009. gadā izdot pirmo DVD eksemplāru 15 valodās bet gadu vēlāk – divu disku komplektu 30 valodās. Bijām šajā ziņā pionieri šādā filmas kopsadarbības izplatīšanas projektā”.

Edvīns Šnore neslēpj, ka ir gandarījums par filmas plašo izplatību pasaulē un sevišķi Ziemeļamerikā, kur šo filmu regulāri izrāda pat desmit gadus pēc pirmizrādes. “2017.g. novembrī biju Vašingtonā vienā pieņemšanā, kur man pienāca klāt kāds nepazīstams vīrs un jautāja, vai esmu Edvīns Šnore. Teicu, ka jā. Tad viņš sāka stāstīt, ka esot vēstures profesors universitātē, kur viņš “The Soviet Story” rādot saviem studentiem lekcijās.”

LA.lv