Pasaulē
Eiropa

Padziļināti izmeklē “Danske Bank” darbību0

Foto: Jacob Gronholt-Pedersen/REUTERS/LETA

Līdz ar Igaunijas un Dānijas finanšu aprites regulatoriem Dānijas bankas “Danske Bank” Igaunijas filiāles darbības izmeklēšanā iesaistījies arī ASV Tieslietu ministrijas finanšu kontroles dienests, kā arī Britānijas finanšu regulatori. Šajā filiālē astoņos gados atmazgāti vismaz 230 miljardi dolāru.

Naudas atmazgāšana simtiem miljardu dolāru apjomā caur bankas “Danske Bank” Igaunijas filiāli ir iedragājusi investoru uzticību Dānijas lielākajai bankai un piespiedusi atkāpties tās vadītāju Tomasu Borgenu, ziņo aģentūra “Reuters”. Kopenhāgenas mērs Franks Jensens paziņojis, ka Dānijas galvaspilsētas mērija finanšu skandāla dēļ apsver sadarbības izbeigšanu ar “Danske Bank”. ASV Finanšu ministrijas kontroles dienests sācis kriminālizmeklēšanu šajā lietā. “Danske Bank” akciju vērtība ir kritusies par trešdaļu, jo ASV iesaistīšanās bankas darbības izmeklēšanā varētu draudēt ar ievērojamu soda naudu vai pat izslēgšanu no darbībām ar dolāru kontiem. Kāds ASV finanšu eksperts izteicies, ka sods par “DB” Igaunijas filiāles darbībām varētu būt aptuveni seši miljardi dolāru, jo pagaidām nav atklāti ASV noteikto sankciju terorismā apsūdzētām valstīm pārkāpumi.

“Danske Bank” pārstāvis atzinis, ka no ASV Tieslietu ministrijas saņemti lūgumi sniegt informāciju sakarā ar “DB” Igaunijas filiāles darbības kriminālizmeklēšanu. “DB” ieceltais pagaidu izpilddirektors Jespers Nīlsens paziņojis, ka bankas sadarbojas ar ASV varas iestādēm. Dānijas ekonomikas ministrs Rasmuss Jarlovs izteicies, ka Dānija grib izvairīties no Latvijas bankas “ABLV” gadījuma, kad ASV varas iestādes apsūdzēja banku naudas atmazgāšanas slēpšanā. “ABLV” tika liegta pieeja dolāru kontiem un banka sabruka, atzīmē “Reuters”.

2015. gadā Francijas banka “BNP Paribas” vienojās ar ASV varas iestādēm par 8,9 miljardu dolāru soda naudas nomaksu, jo banka bija pārkāpusi ASV noteiktās sankcijas pret Sudānu, Kubu un Irānu. Daudzi no nerezidentu kontiem “DB” Igaunijas filiālē piederēja Krievijas firmām vai privātpersonām, pret kurām ir vērstas ASV sankcijas. Igaunijas Centrālā banka paziņojusi, ka valstī esošās bankas pārrobežu darījumos ir pārskaitījušas vairāk nekā vienu triljonu dolāru no 2008. līdz 2017. gadam. Finanšu analītiķi atzīmē, ka “DB” likstas ir ietekmējušas banku darbību visā Ziemeļeiropā.

LA.lv