Mobilā versija
+4.3°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Svētdiena, 23. aprīlis, 2017
21. aprīlis, 2017
Drukāt

“Mums ir vajadzīgi bagāti cilvēki, un viņus par to nedrīkst sodīt.” LA aptauja (12)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Latvijas Avīze” jautā ekspertiem: “Vai jāseko Pasaules bankas rosinājumam Latvijā ieviest IIN progresivitāti?”

Uldis Osis, ekonomikas zinātņu doktors: “Es pret to izturētos diezgan skeptiski, jo nejūtu, ka tas būtu galvenais iemesls, kāpēc Latvijā ir sociālā nevienlīdzība. Drīzāk iemesls ir liela pelēkās ekonomikas zona un korupcija. Sakārtojot to, vajadzētu lemt par pārējo. Tiek nemitīgi mainīti nodokļu nosacījumi, bet dziļākās problēmas paliek nerisinātas.”

Raita Karnīte, ekonomikas zinātņu doktore: “Manuprāt, ne. Cilvēku daļa, uz kuru attiektos augstākā nodokļu likme, ir diezgan maza, turklāt augstāku algu saņēmēji parasti ir augsto tehnoloģiju nozarēs, augsti kvalificēta darba darītāji, kuru mums valstī trūkst. Progresīvā nodokļa likme sodītu tieši tos, kurus mums visvairāk vajag. Jāņem arī vērā, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) vispilnīgākajā veidā atgriežas pie cilvēkiem – izglītības, pašvaldības pakalpojumu, arī veselības aprūpes finansējumā. Dažādas nodokļa likmes ir grūtāk administrējamas, ar ko arī skaidrojama organizāciju pretestība šim rosinājumam. Manuprāt, nodokļu sistēma, kurā darbojas progresīvais nodoklis, ir novecojusi. Mums vēl pagaidām ir vajadzīgi bagāti un pārtikuši cilvēki, un viņus par to nedrīkst sodīt. Jāsaprot, ka bagāto daļa tik un tā nespēs nosegt to vajadzības, kuriem būs mazās algas un zemākas nodokļu likmes.”

Vjačeslavs Dombrovskis, ekonomists, domnīcas “Certus” direktors: “Arī mūsu domnīcas rekomendācija bija progresīvs IIN, taču tikai kombinācijā ar sociālo iemaksu un sociālo pabalstu griestiem. OECD pētījums apgalvo, ka IIN progresivitātei ir negatīvs efekts uz ekonomikas izaugsmi. Tas ir pretrunā ar to, ko saka Pasaules banka. Ir skaidrs, ka mums ir ļoti liels aplokšņu algu īpatsvars, un, ja mēs nespējam iekasēt nodokli ar 23% likmi, kas liek Pasaules bankai domāt, ka spēsim iekasēt ar 33%? Vai tas vēl vairāk nepastiprinās aplokšņu algu problēmu?”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. “Nākamā gada budžetā nav paredzēts ieviest progresīvos nodokļus,jo tas skartu pašus šā lēmuma pieņēmējus.Tā intervijā Latvijas radio atzina ekonomiste Raita Karnīte.Kā intervijā norādīja ekonomiste,progresīvo nodokļu ieviešanas gadījumā lielo algu saņēmējiem būtu jāmaksā vairāki tūkstoši latu,kas salīdzinājumā ar viņu ienākumiem nemaz nav daudz,tomēr viņi no tā nav gatavi atteikties.”
  Skat.”Ekonomiste:Progresīvo nodokli neieviesa,jo tas skartu pašus lēmējus”,tvnet.lv,2009.gada 29.oktobris.

 2. Augstāko algu saņēmēji,diemžēl,ir ne tikai augsto tehnoloģiju nozarēs,bet,biezā slāni,pat visu nozaru valdēs un padomēs,kuras Latvijā aug kā sēnes pēc lietus! Un tieši tāpēc,ka šis “novecojušais”progresīvais ienākuma nodoklis-nodoklis pēc maksātspējas principa,atgriežas vispilnīgākajā veidā pie cilvēkiem-izglītības,pašvaldības pakalpojumu,arī veselības aprūpes finansējumā,tas joprojām pastāv,ar retiem izņēmumiem,visā pasaulē-sākot no Zimbabves,Vjetnamas un Ķīnas un beidzot ar Zviedriju,ASV,Japānu,Papua-Jaungvineju un Austrāliju! Lai nevajadzētu”apcirpt”pensijas,atcelt samazinātās PVN likmes un “reformēt” skolas un slimnīcas,bezgalīgi novilcināt pat obligātās veselības apdrošināšanas un atraitņu pensiju ieviešanu! Tādējādi sodot nevis bagātos,bet nabagos,kuri nevar atļauties studēt Oksforfā un Kembridžā,ārstēties un iepirkties Vācijā! Tāpat,ir pilnīgas muļķības apgalvot,ka sarežģītā nodokļa administrēšana ir šķērslis atkal ieviest šodienas kompjūterizētajā Latvijā progresīvo ienākuma nodokli,ja Karību jūras baseina banānu republikas to bez jebkādām grūtībām spēj aprēķināt daudzām likmēm pat procenta desmitdaļās!!

 3. Ekonomistam Dombrovskim (skat.”Ekonomists:šis ir nevis stabilitātes,bet vilšanās budžets”,B.Rulle,12.12.2010,Pietiek.lv) ir ļoti interesants piemērs: “Piemēram,samazinātā PVN likme par siltumu.Skaidrs,ka samazinātās likmes rezultātā siltuma cena ir mazāka.Ir skaidrs,ka vajag palīdzēt pensionāriem un trūcīgām ģimenēm samaksāt par siltumu,bet pavisam nav skaidrs,kāpēc ar šo samazināto PVN likmi vajag palīdzēt par siltumu samaksāt arī,piemēram,Šleseram.”
  Gluži tāpat varam jautāt,kāpēc gribam palīdzēt Šleseram,samazinot par 3% IIN?

 4. Latvija vienīgais izņēmums pasaulē? Atbildēt

  “Sodīti” ar progresīvo ienākuma nodokli jau no pat 2017.gada tiek pat ASV miljardieri! Latvija ir vienīgā valsts visā plašajā pasaulē,kur bagātnieki,tajā skaitā lielākie nodokļu parādnieki,gluži otrādi-tiek pat apbalvoti ar pakāpenisku ienākuma nodokļa samazināšanu,galvenokārt- uz sociālā budžeta un pievienotās vērtības nodokļa rēķina!
  Ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis bija pat izkombinējis,ka ar ienākuma nodokli vajadzētu aplikt arī pensijas,kas tikai par dažiem latiem pārsniedz iztikas minimumu.”Un kas tad ekonomista skatījumā bija šīs lielās pensijas? Nē,nevis vairākos simtos latu mērāmās,bet jau no 180 latiem,kas ir tikai par pāris latiem augstākas par iztikas minimumu!” Skat.”Pensionāru lieta-taisna.Vai cieta?”,Baiba Lulle,Neatkarīgās Rīta Avīzes žurnāliste,nra.lv,26.augusts 2011.

 5. Kārnītes viedoklis ir ļoti diskutabls.Progresīvais nodoklis padara tā lielākos maksātajus par atzītiem turīgiem vai bagātiem cilvēkiem un padara šos cilvēkus arī par sociāli vērtīgiem.Kārnīte grib lai bagātos un turīgos uzskata par knauzeriem un sociāli neatbildīgiem.

 6. Ir jāmaina vadības sistēma Atbildēt

  Nedrīkst būt iestādes vadītājs un vēl neskaitāmu važu loceklis,,tāpēc valstī ir bardaks,kur 10% aprobežotu naudas rausēju regulē pārējos darba darītājus,kas saņem neadekvātu atalgojumu par darbu. Biju labākās domās par Karnītes kundzi, be,t vai nu vecuma marasmis, vai runā runāšanas pēc.

 7. Sodīt, protams, negribas. Tikai negribētos “nesodot pieņemt” kārtējus oligarhus.
  Un ja citi nav, vienalga tas nenozīmē ka jāpieņem oligarhi.
  Skan pēc izskatīgu ekonomistu ideju izsīkumu. Vai nu oligarhāts sācis apmaksātu “Ideju trūkumu” izrādi.

 8. Visās attīstītajās Rietumu valstīs ir nodokļu progresivitāte, vienīgi Latvijas aptaurētie liberāļi ir pret. Tāpēc mēs esam visiem pakaļā, jo mums vajagot 10% bagāto un 90% nabago. Tad var grāmatvediski izdalīt un iegūt “vidējo temperatūru slimnīcā”.

 9. jautājums Madara Briedei Atbildēt

  cik jums samaksāja (uzpirka) par šo stulbumu?

 10. ka pie mums tomēr bagāti kļūst nevis kaut kādi “augsto tehnoloģiju nozaru”speciālisti un uzņēmēji ,bet tieši valsts pārvaldei pietuvinātie un viņu radinieki.Ja to nespēj ieraudzīt mūsu “augšas”,tad tas liecina vienīgi par negribēšanu kaut ko grozīt.

 11. Ir jāmaina nodokļu politika lai nebūtu iespejams vienlaicīgi kļūt bagātam uzņēmējam bet algotie darbinieki strādā par minimalo algu.

Uldis Šmits: Gribi Eiropu, gatavojies Marinai (1)Nesenā pieredze liek būt gataviem jebkādiem pavērsieniem Francijas prezidenta vēlēšanās
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Lūdzu, pagariniet uzturēšanās atļauju!

Aukstums aizkavējies

Kaut jau aprīļa otrā puse, tomēr silts laiks Latviju nelutina. Laika prognozētāji šonedēļ dažviet sola pat -9 grādu salu. Siltums virs +15 grādiem esot iespējams aprīļa pēdējās dienās vai arī tikai maijā.

Vai Latvijai būtu jāiesaistās "Nord Stream 2" projektā?
Monika Zīle: Mīļoto slaktēšana (2)Mūsu dzimtās valodas jēdzienu lietošana kļūst arvien paviršāka
Draugiem Facebook Twitter Google+