×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2014
Drukāt

Pagarina termiņu konservācijas darbu izpildei Zolitūdes traģēdijas vietā

Zolitūdes traģēdijas teritorijā Priedaines ielā 20 demontētā veikala ēkas pazemes stāva un dzīvojamās ēkas konservācijas darbu veikšanas termiņš pagarināts līdz 31.oktobrim, šodien pēc teritorijas apsekošanas paziņoja pašvaldības atbildīgo iestāžu pārstāvji.

Kā jau vēstīts, Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas lēmums paredzēja, ka līdz šā gada 1.oktobrim teritorijas līdzīpašniecei SIA “Homburg Zolitude” jānostiprina būves konstrukcijas, jānovērš laikapstākļu radītie bojājumi, jānostiprina ēkas fasāde, jārūpējas par ugunsdrošību u.c., kā arī jānovērš nepiederošu personu iekļūšana un uzturēšanās objektā. Šodien apsekošanā secināts, ka darbi vēl nav pabeigti, tādēļ izpildes termiņš ir pagarināts.

Pašlaik rit jumta izbūve virs pazemes autostāvvietas, kas, kā sacīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR), tiks pabeigts turpmāko trīs nedēļu laikā. Tāpat līdz 31.oktobrim strādās arī pie ēkas fasādes nostiprināšanas. Ilgāku laiku aizņems teritorijas labiekārtošanas darbi, ka varētu tikt pabeigti līdz nākamā gada 1.aprīlim.

Apsekošanas secinājumus uzzināt ieradušies bija arī biedrības “Zolitūde 21.11.” pārstāvji, kas ir traģēdijā cietušo tuvinieki. Viņi skaidroja, ka viņu interesēs pamatā ir piemiņas vietas nodrošināšana, lai sabiedrība neaizmirstu 23.novembra notikumus. Vai un kāda piemiņas vieta tiks uzbūvēta, lielā mērā ir atkarīgs no traģēdijas teritorijas līdzīpašnieka – “Homburg Zolitude”.

Kā skaidroja “Zolitūde 21.11.” pārstāvji, viņi vēlētos izbūvēt piemiņas vietu tieši pazemes autostāvvietas teritorijā – vietā, kur zem ēkas gruvešiem gāja bojā cilvēki. Viens no biedrības priekšlikumiem ir 54 koku iestādīšana traģēdijas vietā, pieminot 54 bojāgājušos un izveidojot piemiņas skvēru.

Kā žurnālistiem skaidroja biedrības “Zolitūde 21.11” pārstāvji, viņus uztrauc neviennozīmīgie spriedumi par memoriāla izveides variantiem. Ja varētu rast pieņemamu risinājumu, piemēram, pazemes autostāvvietas un piemiņas vietas apvienošanai, viņi būtu ar mieru. Līdz šim viens no piedāvātajiem variantiem esot nojumei līdzīga objekta izvietošana, kur būtu paredzēta vieta ziedu nolikšanai. Šāds variants biedrības pārstāvjiem nav pieņemams, nav pieņemami arī dažādi “pagaidu varianti”.

Biedrības pārstāvji arī žurnālistiem sacīja, ka nav jutuši sadarbības ieinteresētību no “Homburg Zolitude” puses teritorijas tālākajā attīstībā, nav arī saņēmuši skaidru informāciju par pašreizējiem un plānotajiem darbiem, lai arī uzņēmuma pārstāvji uzsvēruši, ka ir uzturējuši kontaktus ar cietušo pārstāvjiem un izrādījuši gatavību uz jebkādu saprātīgu sadarbību. Ločmele arī piebilda, ka biedrības pārstāvji ir gatavi nopirkt divas daļas no žoga, ko plāno izbūvēt apkārt traģēdijas teritorijai, lai šeit paliktu piemiņas vieta, kāda te izveidota jau no traģēdijas dienas, aizgājušo piemiņai novietojot vainagus, mīkstās rotaļlietas, svētbildes u.c.

Tāpat biedrības pārstāvji vēlas, lai tiktu nojaukta blakus esošā daudzdzīvokļu dzīvojamā māja. Saistībā ar to vēl arvien tiek gaidīts Rīgas domes ekspertu atzinums par tās stāvokli, lai pēc tam varētu lemt par turpmāko ēkas likteni. Līdz lēmuma pieņemšanai daudzdzīvokļu māja un pazemes autostāvvieta būs konservēta un objektā tiks nodrošināts nožogojums un apsardze.

“Šajā vietā ir jābūt memoriālam, nevar būt nekādi ēku kompleksi,” uzsvēra biedrības pārstāve Regīna Ločmele.

Kā skaidroja “Homburg Zolitude” pārstāve Rūta Grikmane, pagaidām rīcības varianti saistībā ar dzīvojamo māju nav aplūkoti, par tiem spriedīs pēc ekspertīzes rezultātu saņemšanas.

Kā minēja Burovs, ja tiks izlemts dzīvojamo māju demontēt, teritorijai tiks mainīts zonējums, apgabalu padarot par apstādījumu teritoriju, lai nodrošinātu, ka dzīvojamās ēkas šeit netiktu izbūvētas arī nākotnē.

Kā ziņots, 1.oktobrī plkst.14 Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR), pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs un pašvaldības atbildīgie speciālisti devās uz Zolitūdi, lai apsekotu, kā notiek lielveikala “Maxima” Priedaines ielā 20 ēkas virszemes daļu bīstamo konstrukciju demontāžas un teritorijas sakopšanas darbi.

Kā ziņots, mazumtirgotāja SIA “Maxima Latvija” septembra sākumā pabeigusi sagruvušā Zolitūdes veikala teritorijas sakārtošanas darbu pirmo posmu, demontējot atlikušo veikala ēkas virszemes daļu un teritorija attīrot no būvgružiem. Līdz ar to teritorija Priedaines ielā 20 sagatavota tālāko darbu izpildei – ēkas pazemes stāva un dzīvojamās ēkas konservācijas darbu veikšanai, kurus īsteno teritorijas līdzīpašnieki SIA “Homburg Zolitude”.

SIA “Homburg Zolitude”, kas ir Priedaines ielas 20 projekta attīstītājs, pieder Nīderlandē reģistrētam investīciju fondam “Homburg Eastern Europe Fund B.V.”, kura īpašnieki ir aptuveni 800 privātpersonu. Uzņēmumam piederēja jumta virsējā daļa Priedaines ielā 20, kā arī pieder pazemes autostāvvieta un blakus uzbūvētais daudzdzīvokļu nams. Tirdzniecības platību īpašnieks ir SIA “Tineo”, kas savukārt ēku iznomāja mazumtirgotājam SIA “Maxima Latvija”.

Kā ziņots, pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+