×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

Pagarina termiņu neesošo šķūnīšu izdzēšanai


Foto - LETAFoto - LETA

Valsts zemes dienests (VZD) trešoreiz pagarinājis termiņu dabā neesošu šķūnīšu un citu saimniecības ēku izdzēšanai no Nekustamā īpašuma valsts kadastra par brīvu. Agrāk bija noteikts, ka īpašnieki to var izdarīt līdz šā gada 1. oktobrim, tad līdz 30. novembrim, tagad – līdz 14. decembrim.


Sabrukušu vai sen nojauktu šķūnīšu un citu saimniecības ēku izdzēšanai ir nozīme tāpēc, ka nākamgad vietējās pašvaldības var aplikt tās ar nekustamā īpašuma nodokli.

Dabā neesošu saimniecības ēku izdzēšana gluži par brīvu tomēr var nesanākt. Īpašniekam vajadzīga vietējās pašvaldības būvvaldes izziņa par to, ka ēkas dabā vairs nav. Lai to dabūtu, jāsauc būvvaldes pārstāvis, kurš apseko dabā neesošās ēkas vietu. Nodevu cenrāži par būvvaldēs izsniegtajām izziņām svārstās no viena līdz pieciem latiem, papildus var būt jāmaksā arī par ceļa izdevumiem.

Taču šādam izsaukumam var būt citas sekas. Apsekojuma laikā būvvaldes pārstāvis var atklāt nelegāli uzceltas ēkas, prasot par tām celtniecības un īpašuma tiesību apliecinošus dokumentus. Lai tās legalizētu, īpašniekam jāsaņem pašvaldības atļauja, pēc tam jāpasūta ēkas projekts, kas jau var maksāt latu simtus.

Kopš šā gada maija valdība turklāt devusi tiesības vietējām pašvaldībām pašām reģistrēt būves. Vietējās pašvaldībās atzīst, ka šādu nereģistrētu ēku ir simtiem un ka to īpašnieki paši nepūlas tās reģistrēt, lai nebūtu jāmaksā par tām nodoklis.

Kādas ēkas ir un kādas nav reģistrētas Nekustamā īpašuma valsts kadastrā, to īpašnieki var noskaidrot dažādi: izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) portālu www.latvija.lv vai www.epakalpojumi.lv (par to papildus nav jāmaksā); izmantojot VZD portālu www.kadastrs.lv; piezvanot VZD pa tālruni 67038677; VZD klientu apkalpošanas centros vai pašvaldībās ikvienam īpašniekam ir tiesības vienu reizi gadā datus par saviem īpašumiem pieprasīt bez maksas.

 

Fakti

Nekustamā īpašuma valsts kadastrā pašlaik ir reģistrētas 830 000 dzīvojamo un nedzīvojamo ēku palīgēkas, to skaitā šķūņi, kūtis, individuālās garāžas, siltumnīcas un citas.

70% no šo ēku kopskaita atrodas laukos.

59% ir dzīvojamo ēku palīgēkas.

48% reģistrēto ēku platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem.

No 2012. gada ar nodokli apliek visas saimniecības ēkas, izņemot tās, kuru platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem.

Neatkarīgi no platības nodoklis jāmaksā arī par atsevišķi celtām garāžām.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+