Laukos
Bizness

Pagarināts nodokļa atbrīvojums lauku zemes pārdevējiem0

Foto – Timurs Subhankulovs

Līdz 2023. gada 1. jūlijam lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārdevējiem nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ja to no viņa nopirks lauksaimnieks.

Atbrīvojums no šā nodokļa maksājumiem jau bija spēkā no 2014. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 1. jūlijam, pēc tam to pagarināja līdz 2018. gada 1. jūlijam. To noteica, lai veicinātu zemes pārdošanu tiem, kuri to izmanto lauksaimnieciskajā ražošanā.

Toties, ja zemi nopērk kāds cits, tad pārdevējam šis nodoklis bija un būs jāmaksā arī turpmāk. No 2018. gada 1. janvāra nodokļa likme līdzšinējo 15% vietā jau būs 20%. Kā zināms, to aprēķina no zemes iegādes vērtības un pārdevēja noteiktās cenas starpības. Nodoklis nav jāmaksā vien tad, ja īpašnieks pārdos to lētāk, nekā to savulaik iegādājies.

Ja pārdod tādu nekustamo īpašumu, kurā lauksaimniecībā izmantojamā zeme aizņem daļu, pārējo mežs vai krūmāji, purvi, zeme zem ūdeņiem, tad no nodokļa atbrīvo ienākumu proporcionāli tai platības daļai, kuru aizņem lauksaimniecībā izmantojamā zeme.

Līdz 2017. gada 1. janvārim likumā bija noteikts, ka ar nodokli neapliek lauksaimniecībā izmantojamas zemes pārdevēja ienākumus, ja pērk: zemnieku saimniecības īpašnieks, Uzņēmumu reģistrā reģistrēta komercsabiedrība, individuālais komersants, zemnieku saimniecība vai Valsts ieņēmumu dienestā reģistrējies saimnieciskās darbības veicējs.

Pēc pagājušā gada beigās izdarītajiem likuma grozījumiem, no šā gada 1. janvāra pārdevēji atbrīvoti no nodokļa, ja pircējs ir Latvijas zemes fonds.

“Šo 15% nodokļa atbrīvojumu sevišķi sajutām šā gada sākumā, kad strauji pieauga no iedzīvotājiem saņemto pārdošanas pieteikumu skaits. Saņemto pārdošanas pieteikumu ziņā šā gada martā tika uzstādīts rekords – saņēmām 68 pārdošanas pieteikumus – gandrīz divreiz vairāk nekā vienā pagājušā gada mēnesī,” atzīst Latvijas zemes fonda vadītāja Ina Alksne.” Iznākumā pieaudzis fonda iegādāto īpašumu skaits un platības. 2016. gada 1. ceturksnī tika nopirkti 15 īpašumi 247 hektāru kopplatībā, 4. ceturksnī 16 īpašumi 191 hektāra kopplatībā. Toties šā gada pirmajos trijos mēnešos tika nopirkti 33 īpašumi 502 ha platībā.

Pēc viņas teiktā, līdzīgs jaunu darījumu apjoms bijis vērojams arī turpmākajos šā gada mēnešos. Līdz šā gada 25. septembrim Latvijas zemes fonds nopircis 103 jaunus īpašumus 1500 hektāru kopplatībā.

LA.lv