×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. augusts, 2012
Drukāt

Pagasts atsaka pabalstu malkas iegādei

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Mamma dzīvo Rēzeknes novada Kantinieku pagastā. Viņai piešķirta priekšlaicīgā pensija, jo esam pieci bērni. Pensija ir 76 lati. Lūdzām pagastam pabalstu malkas iegādei, bet atteica – lai bērni gādājot. Pagastā zina, kā katrs dzīvojam, tomēr ieteica: ja nav naudas, lai ejot pa mežiem vai grāvjiem paši lasīt…

Nopirkt malku tiešām nav iespējams, jo par kravu vietējie tirgotāji prasa 80 latus, bet ziemai vajag vismaz trīs. Pa mežiem zagt neiesim, jo tad var uzlikt sodu par patvaļīgu ciršanu. Mamma teica, ka ir gatava atstrādāt piešķirto naudiņu, taču pagastā atbildēja, ka viņai ir pensija, tāpēc darbu nedošot. Vai viņa var strādāt simtlatniekos vai pretendēt uz GMI pabalstu (mamma dzimusi 1951. gada augustā)? Kā rīkoties? Anna 

 

Kantinieku pagasta sociālā dienesta darbiniece Anita Adejanova skaidro, ka pagasts pabalstu malkas iegādei piešķirt tiešām vairs nevar – neesot tādu iespēju. Tagad pēc šādas palīdzības varot vērsties Rēzeknes novadā, bet arī tur visdrīzāk atteikšot, jo novadā dzīvo arī daudzi vientuļi pensionāri, kuriem nav neviena tuvinieka, un arī pensijas nebūt nav lielākas, kā arī vientuļie pensionāri invalīdi, kam daudz vairāk nepieciešams atbalsts.

Mammai tomēr ir pieci bērni, turklāt ne jau visi esot trūcīgi. Jā, katram ir sava dzīve, taču arī mamma ir pelnījusi, lai par viņu parūpējas. Tas ir arī bērnu pienākums – rūpēties par vecākiem vecumdienās. Ja nav iespējams palīdzēt ar naudu, jāvēršas pagasta pārvaldē – varbūt varēšot ieteikt, kur un kā tikt pie malkas vai naudas. Pagastā, piemēram, esot iespēja lietošanā saņemt arī zemi. Ja cilvēki no darba nebaidās, vismaz vēdera tiesai var sev nopelnīt un pie reizes arī mammai palīdzēt.

Labklājības ministrijas Darba departamenta Darba tirgus politikas nodaļas speciāliste Linda Pauga skaidro, ka pieteikties uz algotajiem sabiedriskajiem darbiem šajā gadījumā tiešām nevar, jo pensionārs atbilstoši “Bezdarbnieku un darba meklētāju likumam” nevar iegūt bezdarbnieka statusu. Algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos iesaista tikai bezdarbniekus, kuri vēlas iegūt vai uzturēt darba iemaņas, nesaņem bezdarbnieka pabalstu un ir reģistrēti bezdarbnieka statusā vismaz sešus mēnešus. Atgādinām, ka bezdarbnieka statusam var reģistrēties cilvēki, kuri nav sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, tostarp arī priekšlaicīgi.

GMI pabalsta apmēru aprēķina, saskaitot Ministru kabineta noteikto garantēto minimālo ienākuma līmeni katram ģimenes loceklim (40 lati pieaugušajam, 45 lati bērnam) un atņemot ģimenes ienākumus. Par ienākumiem neuzskata “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma” 5. pantā uzskaitītos (piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu, bērna invalīda kopšanas pabalstu, pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana, pabalstu par asistenta izmantošanu, pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai invalīdam, kuram ir apgrūtināta pārvietošanās, pabalstu ar celiakiju slimam bērnam, pabalstus bērna piedzimšanas un personas nāves gadījumā, kā arī šajā likumā noteiktos pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus) atbilstoši pašvaldības sociālā dienesta novērtējumam.

Mājokļa vai dzīvokļa pabalsta apmēru un veidu nosaka katras pašvaldības saistošie noteikumi. Noskaidrot, ko un kādos gadījumos iespējams lūgt pašvaldībai, var arī internetā:www.lm.gov.lv/upload/aktualitates/soc_atb_tev_1.pdf. Tātad šajā gadījumā visdrīzāk mammai palīdzība tomēr nepienākas…

Ja tomēr uzskatāt, ka pienākas, bet pašvaldība to nesniedz, jums ir tiesības lūgt novada vai pilsētas pašvaldības sociālajam dienestam izsniegt administratīvo aktu rakstiski, lai to viena mēneša laikā apstrīdētu novada pašvaldības domē. Pašvaldības domes lēmumu var pārsūdzēt tiesā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+