×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Pagātne nav pagājusi (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Jēdzieni “valstsnācija” un “pamatnācija”, kā zināms, izraisīja un arvien izraisa karstākās debates saistībā ar Satversmes preambulas projektu, kuru Saeima ir konceptuāli atbalstījusi pirmajā lasījumā, un otrais lasījums paredzēts 28. aprīlī. Pieņemšanas gadījumā preambula, protams, nenodrošinās saules mūžu vai vispārēju pārticību un nesargās mūs no visām iespējamajām likstām, piemēram, no kāda neprognozējama diktatoriska režīma agresijas. Bet preambula būtu mūsu valsts pamatlikumā iestrādāts vēstījums.

Pamattautas un tiesību tēmām nesen pievērsās arī Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs, uzstādamies Lietuvas ierosmē organizētajā neformālajā sanāksmē ANO Drošības padomē. Viņš nodēvēja par absurdu “pašnoteikšanos” jeb pievienošanos Krievijai un Krimā sarīkoto referendumu, kurā it nemaz neņēma vērā Krimas pussalas pamattautas – Krimas tatāru – gribu. Viņu pašnoteikšanās tiesības ir piesavinājušies citi… Viņu valsti 18. gadsimtā likvidēja, un viņi savā tēvzemē ir kļuvuši par mazākumu. Tas noticis Krievijas un vēlāk PSRS mērķtiecīgi īstenotas represiju politikas rezultātā. 1944. gada maijā veiktās masu deportācijas pat var pielīdzināt daļējai šīs tautas iznīcināšanas operācijai, jo izvešanas laikā apmēram 35% cilvēku gāja bojā. Tāpēc Krimas tatāru šodienas vēstījums ir traģisks, un tas spēj sasniegt pasaules sabiedrību vienīgi ar citu valstu – šajā gadījumā Lietuvas un Ukrainas – palīdzību un starpniecību.

Par laimi, Latvija par savu pieredzi var stāstīt pati. Satversmes preambula, ja arī projektā vairs nefigurē strīdus izraisījušais valstsnācijas jēdziens, ir viens no veidiem, kā to darīt, tāpēc šī iespēja jāizmanto.

Preambulas pretinieki jau kopš Levita teksta parādīšanās gan vienmēr ir apgalvojuši, ka tajā nav iedvesta, tā sakot, progresa varenā elpa un ka teksts vispār nav piemērots mūsdienu laikmetam, kad cilvēce ar milzu soļiem tuvojas pretī vispārējam mieram un laimībai. Varbūt pēdējā laika notikumi dažiem liks rozā brilles noņemt. Lai gan, protams, Sa­tversme nav dokuments, kurā atspoguļojas katrs ģeopolitiskais satricinājums. Bet nekur nav teikts, ka tos vajadzētu ignorēt. Levitam visvairāk tika pārmesta ideju smelšana no latviskā mantojuma, kura derīguma termiņš esot beidzies, un tas, ka valsti nevar vest rītdienas saulē, politoloģes Ivetas Kažokas vārdiem, “mākslīgi izrokot no kapa un pieslēdzot skābekļa padevei jau sen kā novecojušas 19. gadsimta izpratnes”. Patiesībā šādas un vēl novecojušākas izpratnes piemīt ne jau preambulas autoriem, bet tiem, kas arī 21. gadsimta Eiropā piekopj kaimiņvalstu iebiedēšanu un teritoriju sagrābšanu. Vismaz Eiropas politikā, kā izteicies Viljams Folkners, “pagātne nav mirusi, tā pat nav pagājusi”. Drošākas nākotnes labad šī realitāte ir jāapzinās. Ja gribam iztikt bez skābekļa padeves, kuru turklāt kāds no malas var, kad labpatīkas, atslēgt.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. NA nedrikst atbalstit un pienemt komunaku bijusas nomenaklaturas un nelojalo valsts un pamattautas uzmeteju kompromisejosos principus:

  … NAV tadas ‘LATVIJAS TAUTAS’ – LATVIJAS REPUBLIKA PASTAV

  1. NO LATVIESU AUTOHTONAS PAMATTAUTAS VELMES DZIVOT SAVA VALSTI, KULTURALA VIDE AR LATVIESU VALODU !

  2. LATVIJAS REPUBLIKA TIKA PASLUDINATA UZ TERITORIJAS KURA VESTURISKI DZIVOJA RADNIECISKAS BALSTU CILTIS ! (ne apvienojot to teritoriju, ka to velas slavofili ar noluku …)

  3. NEDRIKST AIMIRST, IZLABOT VAI PARVERST SATVERSMES TEVU NODOMUS UN TO PIELIETOTO VARDU/VALODAS NOZIMI – KA TO MEGINA PANAKT VALSTS NAIDIGIE POSTPADOMJU NOMENAKLATURAS AGENTI VAI 5. KOLONNAS LIDZSKREJEJI !

  … LAIKS IZVELETIES … ARI NA !!!

 2. Kāpēc gan būtu jālieto tik vispārinošs apzīmējums kā „valstsnācija”, ja runa ir par ļoti konkrētu, etniski integrētu latviešu nāciju , kas, karojot ar daudzskaitlīgiem klaidoņiem, parazītiem un okupantiem, ir nodibinājusi savu valsti – Latviju, un kurai ir juridiskas tiesības to pārvaldīt bez okupācijas palieku nosacījumiem

 3. IESAKU PAR ŠO TEMATU IZLASĪT DRAUGOS MAIGAS JAKOBSONES DZEJU ,,LAI SAULE AUST!,,-UN ,,LATVIETIM,, U.C.

 4. Visvaldis Mucenieks Atbildēt

  Pirms gavilēšanas par gatavoto Satversmes preambulu vajadzētu to rūpīgi izlasīt. Gļēvlatvieši no E. Levita izstrādātā preambulas projekta tagad iznīdējuši latviešu nāciju kā valstsnāciju, titulnāciju vai pamatnāciju. Tagad latviešu nācija te vairs nav nekas, tikai viena no tautībām. Visa vara tiek nodota „Latvijas tautai”.
  Krimas tatāri pastāv uz to, ka viņi ir pamattauta un uz no tā izrietošām tiesībām. Mūsu preambulas taisītāji demonstratīvi šo jēdzienu svītro, tādējādi paši šo statusu juridiski noliedz.
  Preambulas ceturtajā rindkopā, kurā uzskaitītas Latvijas sabiedrības identitātes pamatā esošās vērtības un faktori, „Latvijas tautas” vietā lietots plašāk interpretējams, nejuridisks jēdziens „mēs”, par kuru preambulas anotācijā sniegts graujošs skaidrojums: „Ar „mēs” jāsaprot katrs, kas uz šo vērtību pamata jūtas piederīgs Latvijai. Uzskaitījums, protams, nav pilnīgs, te norādīti tikai būtiskākās vērtības un faktori. Indivīds nekādā ziņā nav spiests tām pievienoties, katrs var veidot pats savu vērtību sistēmu un identitāti, gan izmantojot daļu no šeit minētajiem faktoriem, gan arī nevienu no tiem. To pilnā mērā garantē cilvēktiesības.”
  Tātad „mēs” ir visi, kas iekārojuši Latviju kā zemi, arī tie, kam galvenais traucēklis pilnai laimei ir te vēl palikušie latvieši. Lai tas būtu skaidrs pat visprimitīvākajam prātam, anotācija mierina, ka indivīds var neņemt vērā arī pilnīgi neko no uzskaitītā, jo visu garantē cilvēktiesības. Vienīgais, kam preambulā netiek garantēts nekas, ir latviešu tauta. Tās tiesības piedāvātajā preambulā beidzas līdz ar Latvijas valsts nodibināšanu 1918. gadā. Arī latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu jūs preambulā neatradīsit.
  Grūti iedomāties labāku dāvanu zaļajiem vīriņiem sejas maskās un maskēšanas tērpos bez zīmotnēm, kas, pabeiguši darbu Ukrainā, gribēs palīdzēt „Latvijas tautai” aizsargāties no latviešu fašistiem, nacionālistiem un ekstrēmistiem. Bet runas vīriem spēks rokā. Kā tie nolemj, tā paliek.

  • Par ko te brīnīties, šodien jau okupantus sāk dēvēt par latvijas dēliem!

  • Kā parasti, no sākuma bija kaut kas jēdzīgs, bet ”pragmātiķi”. lasi bijušie komunisti un komjaunieši kopā ar okupantu pēctečiem, muļāja kamēr nomuļāja. Tagadējā izskatā jēga no preambulas ir ļoti maza.

 5. Preambula ir nepieciešama tieši tagad un šodien, lai neviens nevarētu latviešiem, kas šeit ir valstsnācija, nozagt savu valsti!

 6. Ja ņēmam un parēķinam, tad iznāks, ka tādā platībā, kā Latvijai, Eiropā mīt ap 20 – 25 mlj. iedzīvotāju. Ko tas nozīmē? Es domāju to, ka līdzīgi krimu tatāriem genocīds pret latvijas tautu klusām notiekās visā vēstures gaitā. Viegli saprast, ka kaimiņlielvalstis nav ieinteresētas stiprās kaimiņvalstīs un dara visu lai tās sakot līriski “nevarētu pacelt galvu”. Tad ar viņiem, jebkurā vajadzības gadījumā, var izrīkoties kā ar krimas tatāriem un viss būs kluss un mierīgs. Vēsturiski pareizi būtu tā, ka teicis Oļbrihskis, proti, atdot Krimu krimas tatāriem ar visiem miljoniem, kas izkaisīti pa pasauli. Var arī piešķirt tiem Krimas pilsonību un tad rīkot referendumu. Tas nav Krievijas iekšējais jautājums, to jārisina ANO. Tāpēc jau Krimai nedrīkstēja nevienu dienu būt neatkarīgai.

 7. Latvijā terminus ,,pamatnācija“ un ,,valstsnācija“ nepazina, liekas, ka tie tagad pašu izgudroti, lai ir ap ko plēsties un rīvēties.

Draugiem Facebook Twitter Google+