Kultūra
Teātris un kino

Pagātne, sekss un šodiena Ināras Kolmanes jaunākajā dokumentālajā filmā0

Publicitātes foto

Ināras Kolmanes jaunākajai dokumentālajai filmai “Dubultā dzīve. Sekss un PSRS” vismaz dēļ nosaukuma otrās daļas ir potenciāls piesaistīt plašu auditoriju arī kinoteātros, kad pēc TV pirmizrādes novembrī Francijā filma nonākusi uz Latvijas ekrāniem un pat nedaudz paplašinātā versijā kā televīzijas formātā.

Informatīvais lauks filmā tiešām ir ļoti plašs – padomju varas attieksme pret seksa tēmu kopš 1917. gada revolūcijas līdz pat PSRS sabrukumam 1990. gadu sākumā. Kāda bija seksa nozīme padomju pilsoņa dzīvē dažādos posmos, kā uz to reaģēja cilvēki, kā tas sasaucās ar citām norisēm sabiedrībā, kā notika dzimstības kontrolēšana, kā tika izprasta sievietes loma attiecībās, homoseksuālisms un tā tālāk – filma tiešām pieskaras veselai virknei interesantu un aktuālu jautājumu. Intervēto cilvēku stāstos un ekspertu viedokļos ir daudz saistošu detaļu, aizkustinošu un absurdu stāstu, kas tādi šķiet drīzāk tikai no mūsdienu pozīcijām raugoties, kad padomju cilvēks – Homo Sovieticus, padomju informatīvās telpas ierobežotais cilvēks – daļai skatītāju ir tikai pagātnes pārstāvis, eksotisks tipāžs. Tiem, kas šos laikus piedzīvojuši, tas var būt par sevi biedējoši atgādinošs, uzjundot atmiņas un liekot izjust atvieglojumu, ka laiki ir mainījušies.

Filmā ietverts plašs kino arhīvu materiāls, intervijas ar ekspertiem no Krievijas (tostarp ārstu seksologu un modes vēsturnieci), dažādiem sabiedrības pārstāvjiem arī no Latvijas, kuru stāstos ieskanas dažādas notis – sajūsma par seksa pārpilnību ikdienā kā atkarību, individualitātes noliegumu kā personību degradējošu elementu, laulības reģistrēšanas vieglo formu, Jāņa Zālīšana grāmatas “Mīlestības vārdā” (1981) fenomenu, žurnāla “Zīlīte” 1989. gada leģendāro numuru par bērna rašanos un citi. Starp stāstiem ieskanas tikai daži patiesi traģiski notikumi, kuru emocionālā noskaņa atšķiras no kopumā viegla komisma un absurda pilnās nots. Filmas vizuālo materiālu organiski papildina mākslinieces Olgas Lisickajas smilšu animācija, siltā, dzeltenbrūnā tonī radot vēl vienu, dzīvu un pulsējošu vizuālu ilustrāciju filmas vēstījumam.

“Dubultā dzīve” pieskaras ļoti daudzām tēmām, īsajā filmas formātā spējot tās vien tikai ieskicēt un atstāt intervēto cilvēku refleksiju līmenī, kas jau kļuvušas par kolektīvo atmiņu par to laiku. Nenoliedzami, filma ir ļoti saistoša un, liekot atcerēties pagātni, kas mūs savā ziņā vēl arvien ietekmē.

 

„Dubultā dzīve”

Latvija, Francija, Ukraina, 2018

Režisore Ināra Kolmane

Dokumentāla filma

Kinoteātrī “Splendid Palace”, “K.Suns”

 

LA.lv