Publicitātes foto

Pagātne, tagadne un nākotne izrādē “Gaismas raksti” 0

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā no 18. janvāra Latvijas simtgades atklāšanas multimediāla izrāde “Gaismas raksti”. Izrāde ir laikmetīgs stāsts par mūsu valsti, kuru mūzikā, dejā un gaismu spēlēs izstāstīs Latvijas Radio koris, Jānis Šipkēvics, Miķelis Putniņš, Asnate Rancāne, Guntars Prānis, Ieva Nīmane, Anda Eglīte, kā arī aktieri un dejotāji. Projekta idejas autors un izrādes muzikālais vadītājs – diriģents Kaspars Putniņš.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

K. Putniņš, atklājot ideju, teic: “Mēs stāstīsim stāstu par to, kas, mūsuprāt, ir pats svarīgākais, domājot par savu valsti. Valsts ir tā telpa, aizsardzības mehānisms, kas ļauj katram demokrātiskas valsts iedzīvotājam realizēt sevi pa īstam. Būt tādam, kādi mēs esam, varam un vēlamies būt un tas ir ārkārtīgi daudz. Tas ir no vienas puses, bet, no otras puses, valsts ir kultūras telpa, kas dod mums pūrā nenovērtējamu dārgumu – kultūras mantojumu.”

Par to, kā pagātne satiekas ar tagadni un nākotni, K. Putniņš atklāj: “Darbā ir divi teksta avoti un divi komponisti. Tas norāda, ka darbā ir divu līniju vai divu pasauļu mijiedarbe. Ar dainu tekstiem strādā komponists Mārtiņš Viļums, kuru mēs zinām kā brīnišķīgu avangarda mūzikas meistaru, bet viņš ir ļoti zinošs etnomuzikoloģijā. Man šķiet, šī ir pirmā reize, kad viņš šīs zināšanas realizē savā orģinālmūzikā. Mārtiņš raksta mūziku, kas ir saistīta ar dainām par kāpšanu garajā pupā. Jāņa Šipkēvica mūzika ir saistīta ar Ilmāra Šlāpina tekstiem, kas ir par to, kādi mēs esam šeit un tagad. Šīs divas jomas kā DNS spirālē savijas kopā tā, kā tas, mūsuprāt, ir arī dzīvē. Mums ir tas, kas mums ir dots no mūsu vecākiem, no mūsu pagātnes, mūsu pieredze. Un ir šis brīdis šeit un tagad, kurā mēs paši, balstoties uz savām zināšanām, pieredzi, mantojumu, veidojam savu dzīvi, valsti tādu, kā spējam un kā gribam.”

CITI ŠOBRĪD LASA

No pagātnes ir tautasdziesmas, bet par mūsdienām un nākotni dzejoļus sarakstījis Ilmārs Šlāpins. “Izrādes tapšanā ir līdzdarbojušies tik daudz dažādu cilvēku, ka tas ir vesels ideju konglomerāts. Viens no svarīgākajiem motīviem, man šķiet, garās pupas motīvs, kas parādās tautasdziesmu tekstos M. Viļuma mūzikā. Izrāde būs ļoti dinamiska un kustībā esoša. Tas būs ceļojums kopā ar māksliniekiem. Runājot par mūsdienu vai nākotnes Latviju, arī bieži vien runājam par tiem cilvēkiem, kas aizceļo projām. Runājam par viņiem demogrāfiskā, socioloģiskā, politiskā, ekonomiskā izpratnē. Mēs neesam par to padomājuši metafiziskā nozīmē. Ko nozīmē atrast sevi kaut kur citur? Arī par to ir šī izrāde un to var skatīties arī šādā veidā,” stāsta I. Šlāpins.

Režisors Viesturs Meikšāns atklāj, ka darbs ir par spēju saprasties ar savām saknēm, tautu un sevi. “Viens no galvenajiem, ja ne pats svarīgākais, aktieriem šajā izrādē ir Latvijas Radio koris, kas pazīstams ar savu artistiskumu, ar saviem projektiem, kas ir ārpus rāmjiem. Šis koncertiestudējums ir par nākotnes latvieti, par nākotnes Latvijas sabiedrību, kuru mēs redzam kā daudzveidīgu, multikulturālu sabiedrību, kas ir atvērta zināšanām, un par savas identitātes meklēšanu. Šī izrāde ir kā ceļojums, kurā mēs pieredzēsim kritienus, arī mēģinājumu atrast to, ko mēs esam aizmirsuši. Iestudējums veidojās kā ceļš pie Dieva, pie zināšanām. Zināšanas nevis ar prātu, bet ar sirdi. Tā pat nav sirds, bet kas vēl vairāk. Vienkārši tu zini, ka tu zini. Izrāde būs ļoti krāšņa, vizuāli ļoti iespaidīga. Mēs apdzīvosim visu bibliotēkas telpu. Vēlējums skatītājiem – ļauties šīs izrādes spēles noteikumiem un gaišajam vēstījumam,” tā V. Meikšāns.

Scenogrāfiju veido Voldemārs Johansons, kurš Nacionālās bibliotēkas pirmo stāvu noformēs ar kinētiski pārvietojamiem objektiem dažādos telpas punktos. Audiovizuālā instalācija radīs meditatīvu atmosfēru. Vides veidošanā tiks izmantoti arī gaismas stari, attēlu projekcijas un aktieru kustība. Skatītāji izrādes laikā varēs brīvi izvēlēties individuālu skatpunktu un pārvietoties telpā, neizmantojot sēdvietas.

Varbūt noder!!

18. I, 19. I, 20. I un 21. I 20.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 30

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.