×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. marts, 2016
Drukāt

Pakistānas armija aiztur iespējamos Lahoras sprādziena vaininiekus

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Reaģējot uz svētdien Pakistānas Lahoras pilsētā notikušo sprādzienu, kas prasījis 72 cilvēku dzīvības, šīs valsts armija pirmdien sarīkojusi vairākus reidus gan pašā Lahorā, gan vēl divās lielās Pendžabas provinces pilsētās – Faisalābādā un Multānā.

Kā paziņojis armijas pārstāvis, šajās operācijās aizturēti iespējamie teroristi un terora aktu koordinatori un atklāti lieli ieroču un munīcijas krājumi. Reidus plānots turpināt.

Pieminot sprādziena upurus, Pendžabas provincē izsludinātas trīs dienu sēras. Pakistānas premjerministrs Navazs Šarifs pirmdien apmeklējis cietušos slimnīcā, paziņojis viņa birojs.

Lielākā daļa bojāgājušo ir sievietes un bērni. Aptuveni 340 cilvēki sprādzienā ievainoti, daudzi no viņiem ir kritiskā stāvoklī. Slimnīcas pilsētā ir pārpildītas, cietušie izvietoti gaiteņos uz grīdas, valdības amatpersonas tviterī aicina cilvēkus ziedot asinis.

Ar Pakistānas “Taleban” saistītais radikālais grupējums “Jamaat ul Ahrar”, kas uzņēmies atbildību par terorista pašnāvnieka sarīkoto eksploziju, paziņojis, ka tā mērķis bijis nogalināt kristiešus.

Kā ziņu aģentūrai AFP pa tālruni sacījis grupējuma pārstāvis Ehansulla Ehsans, plānots šādus uzbrukumus turpināt, vēršoties pret skolām un koledžām, kā arī pret “valdības un armijas interesēm”.

Eksplozija siltā svētdienas pievakarē notika parkā “Ikbala dārzs” (Gulshan-e-Iqbal), kas nosaukts dzejnieka Muhammada Ikbala vārdā. Sprādziens nogranda pie bērnu atrakciju laukuma. Visā parka teritorijā tobrīd atradās aptuveni 8000 cilvēki, tai skaitā daudzas kristiešu ģimenes, kas svinēja Lieldienas.

Mirušo identificēšana vēl turpinās, bet Lahoras pilsētas administrācija lēš, ka 10-15 no visiem nogalinātajiem varēja būt kristieši.

“Kaujinieki izraudzījušies vieglāko mērķi, jo Lahoras baznīcās veikti stingri drošības pasākumi,” sacījusi kristiešu organizācijas “Nacionālā taisnīguma un miera komiteja” vadītāja Sesila Šana Šodri.

ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns nosodījis sprādzienu un aicinājis Pakistānas valdību gādāt par reliģisko minoritāšu aizsardzību.

Līdzīgu aicinājumu izteicis Romas pāvests Francisks, mudinot aizlūgt par šā terora akta upuriem un viņu piederīgajiem. “Gribu atkārtot vēlreiz – vardarbība un slepkavīgs naids tikai vairo sāpes un postu,” viņš piebildis.

Sprādzienu Lahorā nosodījusi arī Irāna.

No Pakistānas 200 miljoniem iedzīvotāju kristiešu ir aptuveni 1,6%, un viņiem ilgus gadus nācies pieredzēt diskrimināciju.

Pirms gada divu spridzinātāju pašnāvnieku rīkotos uzbrukumos Lahoras baznīcām tika nogalināti 17 cilvēki. Šiem uzbrukumiem sekoja divas dienas ilgi kristiešu nemieri, kuros iesaistījās tūkstošiem cilvēku.

Pakistāna vēl atceras arī gadu iepriekš notikušo talibu uzbrukumu Pešavaras skolai, kurā gāja bojā 150 cilvēki, galvenokārt bērni. Reaģējot uz šo uzbrukumu, armija pastiprināja militārās operācijas pret kaujiniekiem, un līdz ar to pērn tādu uzbrukumu skaits bija zemākais kopš 2007.gada, kad izveidojās Pakistānas “Taliban”.

Tomēr, kā uzskata analītiķis Imtiazs Guls, neraugoties uz šiem panākumiem, grupējums joprojām ir spējīgs sarīkot lielus uzbrukumus. “Pat ja tie ir tikai 50 cilvēki, viņi spēj izplānot šāda mēroga uzbrukumus un novest tos līdz galam. Viņiem ir viss – līdzzinātāji, simpatizētāji un atbalstītāji,” viņš spriedis.

“Jamaat ul Ahrar” iepriekš uzņēmies atbildību par vairākiem sprādzieniem, paziņojot, ka tie sarīkoti, lai atriebtos par to, ka februārī izpildīts nāvessods pakarot bijušā Pendžabas provinces gubernatora Salmana Tasīra slepkavam Mumtazam Kadri. 2011.gadā Kadri, kurš bija Tasīra miesassargs, nošāva toreizējo gubernatoru, jo viņš bija paudis atbalstu kristietei Asijai Bibi, kurai 2010.gadā tika piespriests nāvessods pakarot par musulmaņu pravieša Muhameda zaimošanu. Nāvessods Bibi, kura savu vainu noliedz, vēl nav izpildīts, jo to vēl nav apstiprinājusi valsts augstākā tiesa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+