×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2013
Drukāt

Palangas impresijas Liepājas muzejā

foto - publicitātesfoto - publicitātes

No 3. jūlija līdz 28. jūlijam Liepājas muzejā skatāma Lietuvas mākslinieku izstāde „Palangas impresijas”, kas Latvijā nonākusi ar Lietuvas Mākslinieku savienības un kuratores Egles Bertasienes gādību.

Izstādē skatāmi septiņu lielisku Viļņas un Kauņas gleznotāju ainavas, kas tapušas, iedvesmu smeļoties Lietuvas kūrorta pilsētā Palangā. Ideja sarīkot tieši šo septiņu Lietuvas gleznotāju darbu izstādi Latvijā radās 2011. gadā Lietuvas Mākslinieku savienības daiļrades namā Palangā, kur notika starptautisks gleznotāju plenērs „Ainava glezniecībā”.

Lietuviešu glezniecībā joprojām pastāv spēcīgais ekspresionisma strāvojums. Tas redzams Kauņas gleznotāja Antana Obcarska (1958) spēlēs ap horizonta līniju ainavā, kurā eksistē tikai debesis, ūdens atspīdumi un zaļi pelēku toņu smalkās gradācijas.

Abstraktā ekspresija ir jaunās un talantīgās gleznotājas Kunigundes Dineikaites darbos. Viņas trīs gleznās „garšīga” krāsa ir jau gandrīz kā reāls un fizisks izvirdums.

Ekspresionismu pārstāv arī Alģimants Stanislovs Kliauga savos Floridas dārzu krāšņuma tvērumos. Taču skatītājus noteikti iepriecinās arī izstādē pamanāmās Mikolaja Čurļoņa, izcilā 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma lietuviešu gleznotāja – simbolista glezniecības atskaņas Ričarda Zdanavičus (1956) darbā ar Nidas kapsētu kapa krustiem.

Lietuvas gleznotāju vecāko paaudzi pārstāv izcilais gleznotājs Aloizs Stasulevičus (1931), kurš Baltijas republiku padomju glezniecības vizuālajā atmiņā noteikti ir palicis un paliks ar Viļņas urbānajām ainavām, tvertām no augstiem skatu punktiem vai no putnu lidojuma, arī ar īpaši organizētu toreiz reljefo pastu pielietojumu gleznas faktūru veidojumā. Šajā izstādē ir trīs viņa pēdējo gadu darbi, kuros ar prieku var pamanīt, ka viņš savā izteiksmē nav daudz mainījies, bet viņam vēl arvien ir ko teikt.

Pārsteidz Broņus Gražis (1952) – viņš savās gleznās ir domātājs, jo runā par tēmām, kuras satrauc daudzus – viņš glezno ceļotājus, kuri tāpat kā viņš, redz dabā tās brīnišķīgo skaistumu un ir skaistā saskaņā ar to.Viņš glezno arī tūristu barus, kuri atstāj aiz sevis metāla ēdamrīkus, sadauzītus traukus, zivju galvas… Neticami, bet arī šajos darbos klāt ir arī laba glezniecība.

Grafiķe Giedre Gučaite (1948) Palangas plenēra laikā ir radījusi savdabīgu ainavu, kura tapusi ar burtu šriftu pielietojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+