×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. marts, 2016
Drukāt

Paldies, Klāra, jeb kāpēc 8. martu svinam tieši šajā dienā (3)

Klāra Cetkina un Roza LuksemburgaKlāra Cetkina un Roza Luksemburga

Varbūt šķitīs paradoksāli, taču Starptautiskā sieviešu diena, kas tagad galvenokārt asociējas ar pavasari, sievišķību un romantiku, sākotnēji bija ieplānots kā izteikti politisks pasākums, kas turklāt vēl iemantoja visnotaļ negaidītu kāda sava laikabiedra vērtējumu: “…tas ir vienīgais vīrietis mūsu šņukstošajā partijā.”

Un viss saistās ar tādas Klāras Cetkinas vārdu, kura ir ievērojama vācu sociāldemokrātiskās kustības figūra. Raugi, šī partijas aktīviste, izdevumu Gleichheit (­Vienlīdzība) un Leipziger Volkszeitung redaktore, skaļu politisko ievadrakstu autore, enerģiski uzstājās pret tradicionālo vācu sieviešu likteni, kuru, kā viņa pauda, ierobežoja trīs lielie “K”: Kuche, Kinder, Kirche (virtuve, bērni, baznīca). Tomēr attiecīgā pasākuma rīkošanas ideja nepiederēja viņai.

Jau 1857. gada pavasaris Ņujorkas Manhetenas iedzīvotājiem bija saglabājies atmiņā ar tukšo kastroļu skaņu, jo tieši ar šiem atribūtiem rokās Ņujorkas tekstilnieces uzstājās pret niecīgo atalgojumu, atbaidošajiem darba apstākļiem un to, ka sievietēm nav vēlēšanu tiesību. Aizkulisēs un pilnībā neoficiāli to iedēvēja par “sieviešu dienu”. Pēc 51 gada demonstrācija atkārtojās, un drīz tādas sāka rīkot arī citās valstīs.1910. gadā Otrajā starptautiskajā sieviešu sociālistu konferencē Kopenhāgenā Klāra Cetkina piedāvāja iedibināt Starptautisko sieviešu solidaritātes cīņā par ekonomisko, sociālo un politisko līdztiesību dienu. Ideju kvēli atbalstīja 17 valstu pārstāves. Taču arī vēl tajā reizē neizvēlējās konkrētu datumu, un nākamos trīs gadus to atzīmēja dažādos laikos. Tikai 1914. gadā, sakrītot ar pirmo pavasara sestdienu, Starptautisko sieviešu dienu atzīmēja astotajā martā, un kopš tā laika tā allaž saistīta tieši ar šo datumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. DKP vadone Roza Luxemburga un vinas biedrs Liebknechts bija Lenina atbalstitaji un pasaules komunistu revolucijas sludinataji. Roza nepareizi rietumos tiek saukta par “liberali” un cilvektiesibu aizstavi. Laikam gan vina tik gudra nebija meginot peldet kada Spree upes kanali ietinojusies kedes un piekabinata betona blukiem.

  2. kāpēc 8.marts ? Atbildēt

    kāpēc ne 23.jūnijs ???

  3. Svētkiem nav ne vainas! Padsavienībā sāka svinēt 1966. gadā, lai gan komuņaki apgalvo, ka svin jau no Pasaules radīšanas. Jautājums- cik pasaules valstīs 8. marts ir valsts svētki un arī brīvdiena?

Draugiem Facebook Twitter Google+