Muraja – ļoti labs augs. Smaržo, satur ēterisko eļļu, attīra gaisu, piemīt ārstnieciskas īpašības.
Muraja – ļoti labs augs. Smaržo, satur ēterisko eļļu, attīra gaisu, piemīt ārstnieciskas īpašības.
Foto – no Daces Grīviņas personiskā albuma

Paldies par tīru gaisu, istabas puķe! Kādus un cik augus izvēlēties, lai tie dotu labumu veselībai 0

Ar augiem izdaiļots mājoklis vai darba telpas izskatās skaistāk. Tie telpas atdzīvina un padara mājīgākas, taču pozitīvās emocijas, vērojot zaļojošus augus, nepavisam nav vienīgais veids, kā augi mūs ietekmē. Tie veic vēl daudz labu, bet acīm neredzamu darbiņu mūsu veselībai.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Dekoratīvās lapas, krāšņie ziedi un patīkamais aromāts rada harmoniju un mieru, nomierinoši iedarbojoties uz nervu sistēmu. Tas ir viens no efektiem, ko sniedz telpaugi. Īpaši relaksējoši ietekmē to zaļā krāsa. Augu ieskauts cilvēks labāk atpūšas, saņem no tiem enerģiju un atgūst spēkus, stāsta Latvijas Universitātes Botāniskā dārza augu mājas vadītāja Dace Grīviņa.

Bagātīgs lapojums vairo mitrumu

Augi telpā ir ne tikai interjera priekšmets, bet arī paaugstina gaisa mitrumu. Gan augiem, gan cilvēkiem piemērots 60–70% gaisa mitrums. Namos ar centrālapkuri gaiss telpās bieži vien ir pārāk sauss, augiem tāpēc saritinās lapas vai nobrūnē to gali, bet jutīgākie, piemēram, citrona un vīģes koks, tās var pat pavisam nomest.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaisa mitrumu īpaši labi palielina istabas puķes ar bagātīgu lapojumu – monsteras, filodendri, hibiski, nefrolēpes, dižmeldri, šeflēras, stāsta Dace Grīviņa. Pēc aplaistīšanas tās izdala līdz 98% ūdens, lai gan šis daudzums atkarīgs no temperatūras un gaisa mitruma telpā. Lai nekaitētu telpaugiem, pirms laistīšanas vienmēr jāpārliecinās, vai tā vajadzīga. Ziemas tumšajā, vēsajā laikā augi patērē mazāk mitruma. Jāparauga zeme podiņā un jāpārliecinās, vai virspuse ir sausa. Ja augsne izkaltusi, augs bagātīgi jāaplaista, bet liekais ūdens no paliktņa pēc desmit minūtēm jānolej. Vasarā puķes ar to varbūt kaut kā tiktu galā, bet ziemā sakņu mērcēšana ūdenī ir bīstama. Ja zeme podiņā ir par slapju, visas augsnes poras ir piepildītas ar ūdeni un saknēm trūkst gaisa.

Lai telpā paaugstinātu gaisa mitrumu, augus reizi nedēļā ieteicams noskalot istabas temperatūras dušā. Ūdens ne tikai noskalo putekļus, kas aiztur gaismu, bet arī mitrina lapas un gaisu. Dušā augus labāk likt rīta pusē, lai līdz vakaram tie pagūtu nožūt. Mitruma līmeni iespējams paaugstināt, augus apsmidzinot, ierīkojot istabas strūklakas vai radiatoru tuvumā novietojot traukus.