Laukos
Bizness

Palešu bloku ražotājs “Baltic Block” ar “Citadeles” līdzfinansējumu modernizējas par teju diviem miljoniem eiro0

“Baltic Block” rūpnīca. Publicitātes foto

Inovatīvais palešu bloku ražotāja SIA “Baltic Block”, izmantojot Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) energoefektivitātes projektu iespējas un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) atbalstu, uzņēmuma tālākai izaugsmei piesaistījis bankas “Citadele” finansējumu 1,897 miljonu eiro apjomā, informēja uzņēmumā.

Uzņēmums iegādājies un palaidis darbībā trīs modernas šķeldas un skaidu apstrādes iekārtas. Kopējās projekta investīcijas sasniedz 1,897 miljonus eiro un uzņēmumā prognozē, ka tās cels ne tikai biznesa efektivitāti, bet arī konkurētspēju eksporta tirgos.

Siltumenerģijas patēriņa samazināšanas nolūkos uzņēmums iegādājies esošās lentveida skaidu kaltes Stela pagarinājumu ar rekuperatoru, kā arī divas ūdens atspiešanas preses jeb šķeldas mitruma mehāniskos nospiedējus.

“”Baltic Block” jau vēsturiski ir rūpējies par energoefektīva un uz ilgtspēju orientēta biznesa praktizēšanu. Arī šī projekta galvenais mērķis bija samazināt siltumenerģijas patēriņu presēto palešu bloku ražošanā. Uzstādot kaltes pagarinājumu, esam palielinājuši lietderības koeficientu par aptuveni 30%, kas rezultējas taupīgākā energoresursu izmantošanā un energoizmaksu samazinājumā,” par jaunajām apstrādes iekārtām stāsta uzņēmuma direktors Andis Šķēle.

Lai saražotu izturīgus kokskaidu palešu blokus, nepieciešamas skaidas ar materiāla mitrumu, kas nepārsniedz 2%. Ja līdz šim mitruma apstrāde tika veikta vienīgi kaltēšanas procesā, tad šobrīd apstrādē ir integrēti arī divi šķeldas nospiešanas ruļļi, starp kuriem tiek padots izejmateriāls un, tam virzoties cauri, tiek izspiests ūdens. Ar šā brīža tehnoloģisko nodrošinājumu no tikko saņemta izejmateriāla, kura mitrums parasti sasniedz 50% līmeni, Baltic Block nepieciešamo 2% līmeni iegūst vien 20 minūšu laikā.

“Vienlaikus jaunā rekuperācijas sistēma nodrošina otrreizēju energoresursu izmantošanu. Tā ļauj atkārtoti izmantot kaltēšanas procesā jau radīto un izplūdošo silto gaisu, tādējādi, saglabājot šā brīža ražošanas jaudas, uzņēmums var izkaltēt ievērojami lielāku skaidu apjomu vai arī patērēt mazāk siltuma, samazinot ietekmi uz apkārtejo vidi,” skaidro Šķēle.

Kā liecina uzņēmuma veiktā energoefektivitātes prognoze, siltumenerģijas ietaupījums tiek paredzēts 14 000 MWH (megavatstundu) apmērā jeb aptuveni 300 000 eiro vērtībā gada laikā.

Baltic Block ir viens no modernākajiem presētu kokskaidu palešu bloku ražotājiem Eiropā, kas 95% no savas produkcijas eksportē uz 20 pasaules valstīm. Izmantojot inovatīvu karstās ekstrūzijas metodi, Baltic Block mazvērtīgu koksni pārvērš kvalitatīvā galaproduktā, kas nodrošina palešu ilglietojamību un izturību.

Jau vēstīts, ka “Baltic Block” projekts tika sākts 2010.gadā Madonas novada Sauleskalnā, kopumā ieguldot 20 miljonus eiro, no kuriem līdzfinansējumu nodrošināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētie Eiropas Savienības fondi, kā arī “Nordea” banka.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, “Baltic Block” apgrozījums pērn bija 12,69 miljoni eiro salīdzinājumā ar 12,09 miljoniem iepriekšējā gadā, savukārt uzņēmuma zaudējumi bija 291 924 eiro salīdzinājumā ar 744 989 eiro peļņu pirms gada.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka “Baltic Block” pamatkapitāls ir 4 624 300 eiro un visas daļas pieder AS “Būvniecības un attīstības projekti”, kurā līdzīpašnieki ir ekspremjera Andra Šķēles brālis Edgars Šķēle un viņa dēls Andis Šķēle.

LA.lv