×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. aprīlis, 2012
Drukāt

Palīdz krievu gangsteriem?

Foto AFP/Scanpix/LETAFoto AFP/Scanpix/LETA

Britānijā darbojošās ieguldījumu firmas “Hermitage Capital” vadītājs un Krievijā par it kā nenomaksātiem nodokļiem apsūdzētais Ivans Čerkasovs britu medijiem apgalvojis, ka viņš un viņa ģimene atrodas briesmās, jo atklājies, ka Britānijas Smagās organizētās noziedzības aģentūra (“SOCA”) Krievijas Iekšlietu ministrijai atklājusi Čerkasova dzīvesvietas adresi, raksta avīze “The Guardian”.

 

“Hermitage Capital” pārstāvēja arī 2009. gadā mīklainos apstākļos kādā Maskavas cietumā mirušais advokāts Sergejs Magņitskis, kuru Krievijas drošības iestādes aizturēja pēc tam, kad viņš atklāja vērienīgu krāpšanos ar nodokļiem Iekšlietu ministrijas departamentos.

 

Baidās par 
ģimenes drošību

Magņitska nāve 2009. gadā raisīja lielu sašutumu ne tikai Krievijas cilvēktiesību aizstāvju lokā, bet arī starptautiskajā sabiedrībā, krievu izmeklētājus vainojot tīšā jurista nogalināšanā. Magņitski aizturēja neilgi pēc tam, kad viņš paziņoja, ka atklājis Krievijas vēsturē lielāko krāpšanos ar nodokļiem. Tās apjomi sasniedza 230 miljonus dolāru. Tiesa, Krievijā lieta tika ierosināta pret pašu Magņitski, viņu pašu apsūdzot par nodokļu nemaksāšanu.

Divos gados pēc jurista nāves “Hermitage Capital” darbinieki Londonā saņēmuši vairākas draudu vēstules, liekot viņiem pēc palīdzības vērsties Skotlendjardā. Tas uzņēmuma darbiniekiem nodrošināja apsardzi pret iespējamiem Krievijas dienestu uzbrukumiem. Turklāt “SOCA” vērsās arī Interpolā, norādot, ka jebkuras Krievijas prasības izdot vai aizturēt “Hermitage Capital” darbiniekus būtu noraidāmas.

 

Tiesa gan, “The Guardian” uzsver, ka vienlaikus britu policisti apliecinājuši vēlmi sadarboties ar Krievijas varas iestādēm, to rīcībā nododot Čerkasova dzīvesvietas adresi. Arī Čerkasovs personīgi saņēmis nāves draudus, turklāt Krievijā izdots viņa aresta orderis, arī viņu apsūdzot it kā krāpniecībā ar nodokļiem.

 

Čerkasova dzīvesvietas adrese nodota Krievijas Iekšlietu ministrijas darbiniekam, kurš liedzis īsi pirms Magņitska nāves advokātiem viņu apmeklēt. Šis vārdā neminētais darbinieks arī esot to 60 amatpersonu vidū, kuriem jurista nāves dēļ liegta iebraukšana ASV, norāda laikraksts “The Moscow Times”.

 

Prasa paskaidrojumus

Ziņas par iespējamo “SOCA” sadarbību ar Krievijas Iekšlietu ministriju parādījušās neilgi pēc tam, kad atklājās, ka britu drošības dienestiem izdevies novērst atentātu pret Londonā dzīvojošo čečenu disidentu Ahmedu Zakajevu, kā arī mēģinājumu noslepkavot Britānijā dzīvojošo krievu baņķieri Germanu Gorbuncovu.

 

“Hermitage Capital” izpilddirektora Bila Broudera advokāti jau nosūtījuši “SOCA” vēstuli, lūdzot tai paskaidrot, kādu informāciju tā nodevusi Krievijas gangsteriem, raksta “The Guardian”. “Neticami, ka starp britu policiju un cilvēkiem, kas patiesībā ir noziedznieki, pastāv slepena noruna,” britu medijiem paziņojis Brouders.

 

Vienlaikus “SOCA” apstiprinājusi, ka tā pēc piecu gadu pārtraukuma gatavojas Maskavā atkal atvērt savu biroju. Tas tika slēgts, kad pēc bijušā Krievijas Federālā drošības dienesta virsnieka, bet vēlāk Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko noindēšanas Londonā krasi pasliktinājās abu valstu attiecības. Britu laikraksts “The Times” raksta, ka biroja darbs tiek atjaunots diskrēti, un tas tiek darīts, lai kopīgi ar Krieviju cīnītos pret narkotiku tirdzniecību, cilvēku tirdzniecību un kibernoziegumiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+