×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
24. jūlijs, 2012
Drukāt

Palīdzēt iekļauties skolā 


Foto no skolas arhīvaFoto no skolas arhīva

Pēc nesenās vērienīgās rekonstrukcijas Rīgas sanatorijas speciālā internātpamatskola, kurā mācās bērni ar garīgās veselības traucējumiem no visas Latvijas, ieguvusi mūsdienīgus un skolēniem ļoti piemērotus vaibstus. Tomēr mācību iestādes vadība norāda – skola vēl nav pilna un tajā joprojām gaidīti bērni, kam grūti iekļauties parastajā skolā.


 

Gaida gribētājus

Pašlaik skolā, kas atrodas Šmerļa meža klusumā, mācās aptuveni 140 bērni no pirmās līdz devītajai klasei. Tomēr skolas vadība atzīst, ka brīvas vietas vēl ir. “Mēs varētu uzņemt vēl vismaz 10 – 15 bērnus,” skaidro skolas direktore Anita Stukāne. “Uzņemam audzēkņus no visas Latvijas. Pie mums mācās bērni no Valmieras, Cēsīm, Jēkabpils, Aizkraukles, Siguldas, Dobeles un tuvākās Rīgas apkārtnes – Olaines, Salaspils, Babītes, Saulkrastiem, Carnikavas. Apmēram 80% skolēnu ir rīdzinieki. Atgādināšu, ka bērni skolā tiek uzņemti ar Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu visa mācību gada laikā,” tā direktore.

Līdz rekonstrukcijai tautā par Meža skolu dēvētā Rīgas sanatorijas speciālā internātpamatskola nebija liela – tajā fiziski nevarēja uzņemt vairāk par 98 skolēniem un klases bija maksimāli piepildītas. Neraugoties uz to, ka šajā mācību iestādē skolojas tie, kam ir problēmas iekļauties parastas skolas dzīvē, mācības šeit notiek pēc vispārizglītojošās programmas atbilstoši skolēnu veselības stāvoklim. Ņemot vērā to, ka šeit katram bērnam tiek rasta individuāla pieeja, vieglāk esot risināt arī problēmas ar iekļaušanos skolas režīmā.

 

“Uzvedības traucējumi ir bērna un ģimenes, sabiedrības, sociālo un kultūras faktoru mijiedarbības iznākums. Cēloņi uzvedības traucējumiem var būt visdažādākie – iedzimtība, dzemdību, galvas traumas, saindēšanās ar dažādām vielām vai kādas vielas trūkums organismā, dažādas infekcijas, mācību grūtības, kā arī sociāla rakstura faktori – vecāku alkoholisms, emocionālā un fiziskā kontakta trūkums un citi ,” skaidro A. Stukāne.

 

Skolas bērnu krāsainākai ikdienai nepārtraukti tiek domāts par attīstības iespējām, piemēram, trenažieru zāles, relaksācijas istabas vai vēl papildu rotaļu istabas izveidi. Bērni ļoti atzinīgi jau novērtējuši šogad nopirktos 15 velosipēdus, kurus aktīvi izmanto gar skolu izbūvētajos veloceliņos gan Juglas, gan Mežciema virzienā. Pie skolas papildus iekārtotas arī šūpoles un basketbola grozi.

 

Lai bērni neciestu

Direktore ir izbrīnīta, ka Latvijā cilvēki tik maz zina par iespējām bērnus ar uzvedības traucējumiem izglītot šāda veida skolās.

A. Stukāne: “Ir vairāki gadījumi, kad bērns līdz 5. klasei ir nomainījis 3 – 5 skolas un tikai tad nonāk mūsu skolā, kaut uzvedības problēmas, kas ir saistītas ar mācību grūtībām, ir bijušas jau pirmajā klasē. Skolu cīņā par katru bērnu, cerot, ka ar laiku problēmas samazināsies, zaudētājs būs bērns. Mūsu pieredze rāda – jo agrāk bērniem tiek sniegta visaptveroša palīdzība, jo labāks iznākums.

Šī palīdzība ir īpašā režīmā: no 1. līdz 4. klasei klusā stunda, mazais skolēnu skaits klasē – maksimāli 14 skolēni, īpašs atbalsts mācību un audzināšanas darbā, medicīniskajos jautājumos. Tomēr nereti skolā 4. – 9. klasē ienāk pāraudži, tādos gadījumos problemātiska kļūst sociāli pieņemamu uzvedības formu un pašregulācijas iemaņu apgūšana.”

 

Tomēr skolā priecājas par to, ka bērni pabeidz šo mācību procesu un veiksmīgi dodas tālāk. Tā nesen kāds šīs skolas absolvents ieguvis maģistra grādu. Tāpat skola meklē sadarbības iespējas ar profesionāli tehniskajām skolām, lai pēc skolas beigšanas absolventi varētu izvēlēties savām vēlmēm un veselības stāvoklim visatbilstošāko skolu.

 

Jāpiebilst, ka kopumā Latvijā ir trīs šāda veida skolas ar latviešu valodas apmācības programmu – Rīgā, Kuldīgā un Rēzeknē.

 

Uzziņa

Rīgas sanatorijas speciālā internātpamatskola piedāvā:

Veselību uzlabojošus pakalpojumus – psihiatra konsultācijas un medicīniskos pakalpojumus visu diennakti. Korekcijas programmu skolēniem, kur papildus tiek piedāvāti logopēda pakalpojumi, koriģējošā vingrošana, ritmika, ūdens procedūras un papildu individuālās konsultācijas mācību vielas apgūšanai.

Internātu tiem bērniem, kam tas nepieciešams. Pašlaik to izmanto tikai puse skolēnu, bet internātā pieejamas 80 vietas. Dažiem bērniem internāts nodrošina skolas apmeklējumu regularitāti, jo mājās trūkst kontroles pār dienas režīmu, citiem nepieciešama nepārtraukta palīdzība mājas darbu izpildē, jo vecāki to nevar nodrošināt.

Skolā darbojas dažādi pulciņi – ansambļi, keramikas, dejas, ādas apstrādes, foto, rokdarbu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+