Sports
Futbols

Palīdzi otram un Dievs tev atdos dubultā. Krištianu Ronaldu stāsts0

Real Madrid’s Portuguese forward Cristiano Ronaldo jubilates during a celebration event held at the Santiago Bernabeu stadium after the team won the the UEFA Champions League football match final Juventus vs Real Madrid CF held at the National Stadium of Wales in Cardiff on June 3, 2017. / AFP PHOTO / CURTO DE LA TORRE

Labākais, bagātākais, dāsnākais, lecīgākais – Krištianu Ronaldu var piemeklēt daudz apzīmējumu, un šobrīd šī futbola ikona kopā ar Eiropas čempionvienību Portugāli ieradusies Rīgā, lai piektdien “Skonto” stadionā aizvadītu Pasaules kausa kvalifikācijas spēli pret Latvijas izlasi.

Dots devējam atdodas

“Šī bijusi gara un ļoti veiksmīga sezona. Joprojām esmu motivēts, laimīgs un mani gadi ir tikai skaitlis. Jūtos kā jauns puika,” sestdien pēc triumfa UEFA Čempionu līgas finālā sacīja 32 gadus vecais Ronaldu, kura individuālo un komandas panākumu saraksts ir ārkārtīgi garš. Daudzas zvaigznes mēdz uzmirdzēt uz četriem, pieciem gadiem, bet Spānijas superklubu Madrides “Real” pārstāvošais portugāļu uzbrucējs izcilā līmenī bijis visu profesionālo karjeru. Jau toreiz, kad 2004. gadā ar Portugāles izlasi pirmo reizi spēlēja Rīgā. Viesi uzvarēja ar 2:0, reizi izceļoties arī 19 gadus vecajam Ronaldu. Interesanti, ka toreiz abi vārti tika gūti otrajā puslaikā pēc tam, kad spēli uz brīdi pārtrauca puskailas meitenes, kura sevi dēvēja par Zemeni, izskriešana laukumā.

Tēlotājs, individuālists un lecīgs – viena daļa līdzjutēju Krištianu Ronaldu uztver kā spēlētāju, kuram prioritāras ir personīgās balvas un komandas panākumi – tikai otrā plānā. Lielākoties gan jāsaka, ka šāda slava viņam līdzi nāk no karjeras pirmsākumiem, kad teatrāli krita soda laukumā nevis centās palikt kājās un cīnīties līdz galam. Individuālists? Jā, ļoti bieži ņem spēli uz sevi un pārcenšas. Taču Ronaldu ir īpašība, kas uzbrucēju padara par izcilu – viņš gūst vārtus un izšķir spēļu likteņus. Karjerā jau 600 precīzi sitieni – vairāk kā jebkuram citam pēdējās četrās desmitgadēs.

Lecīgs? Varbūt, taču vienlaikus – dāsns. 2015. gadā Ronaldu atzīts par visvairāk labdarībai ziedojušo sportistu pasaulē. Spēcīgajā zemestrīcē Nepālā cietušajiem viņš pārskaitīja vairāk kā piecus miljonus eiro un tāpat pērn šķīrās no 600 tūkstošiem eiro, kas pienācās par uzvaru UEFA Čempionu līgā.

2004. gadā Indonēzijā postošs cunami paņēma vairāk kā 230 tūkstošu cilvēku dzīvības. Brīnumainā kārtā izdzīvoja kāds septiņus gadus vecs puika, kurš nelaimes brīdī Portugāles izlases kreklā kopā ar draugiem dauzīja bumbu. Uzzinot šo stāstu, Ronaldu aizlidoja pie zēna, kuram cunami gāja bojā māte un māsa, palīdzēja atjaunot māju un maksāja par izglītību, bet pirms pāris gadiem iekārtoja sava pirmā profesionālā kluba “Sporting” jaunatnes akadēmijā. Daudzas sporta zvaigznes notetovētas no vienas vietas. Ronaldu nav neviena tetovējuma, jo tas varētu liegt nodot asinis, ko viņš darot regulāri.

“Mans tēvs vienmēr mācīja – kad palīdzi otram, Dievs tev atdos dubultā. Un ar mani tā tiešām noticis, jo palīdzot cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams, Dievs man palīdzējis vairāk,” atzinis Ronaldu, kuram tāpat kā mātei kristīgās vērtības ir ļoti svarīgas. Sociālajā vietnē “Instagram” Ronaldu ir vairāk sekotāju kā jebkuram citam sportistam – virs 103 miljoniem. Par 30 miljoniem vairāk kā otrai futbola ikonai – argentīnietim Lionelam Mesi.

Iemeta skolotājam ar krēslu

2009. gadā Madrides “Real” samaksāja Mančestras “United” par Ronaldu 94 miljonus eiro, kas tobrīd viņu padarīja par dārgāko futbolistu pasaulē. Tagad rekords labots, bet Ronaldu to mierīgi varētu atgūt. Kāds Ķīnas klubs esot piedāvājis Madridei 300 miljonus un pašam spēlētājam atalgojumu 100 miljonus gadā. Viņš atteicās, dodot priekšroku augstākam sportiskam līmenim un saprotamākai kultūrai Eiropā.

Saistītie raksti

Ronaldu arī bez ķīniešu dāsnuma žurnāla “Forbes” vērtējumā atzīts par 2016. gada pasaules bagātāko sportistu. Viņa ienākumi (alga, sponsori, bonusi) pērn bijuši apmēram 80 miljoni eiro. Bērnībā pie lielām ekstrām puisis nebija pieradis – tēvs daudz dzēra (šā iemesla dēļ nomira, kad Krištianu bija 20) un ģimenes pavards lielākoties turējās uz mātes pleciem, spējot sagādāt vien pašu nepieciešamāko. Un reizēm arī ne. 14 gadu vecumā viņš tika izslēgts no skolas, jo iemetis ar krēslu skolotājam, kurš izrādījis necieņu. Jauneklis jau tobrīd bija vietējā mēroga futbola slavenība un vidusskolu tā arī nepabeidza, jo visu uzmanību veltīja sava talanta izkopšanai. Tiesa, gadu vēlāk viņam tika konstatētas sirds problēmas un nācās pat veikt operāciju, par ko vairāk gan uztraucās vecāki, bet pats puika jau pēc pāris dienām atkal vilka kājās futbola zābakus.

Krištianu Ronaldu bijušas mīlas dēkas ar daudzām modelēm un sabiedrības dāmām, bet nekad nav bijis precējies. Viņam ir dēls Krištianu juniors, kura mātes vārds nav zināms. Saskaņā ar ārvalstu medijos rakstīto bērns bijis rezultāts vienas nakts sakaram ar kādu viesmīli un vēlāk veicot DNS testu pierādīts, ka tēvs tiešām ir viņš. Ronaldu samaksāja sievietei 15 miljonus dolāru par atteikšanos no mātes tiesībām un audzina puiku pats. Kopš pagājušā gada izskaņas futbola zvaigzne satiekas ar spāņu daiļavu Georginu Rodrigesu (22), kura iepriekš strādāja par aukli Anglijā, tad – kā pārdevēja “Gucci” veikalā Madridē. Kāda modes pasākuma VIP telpā arī sastapušies abu skatieni.

LA.lv