Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-LETA/AFP

Palīdzību aizvest pie cilvēkiem
 0

Biedrība “Latvijas samariešu apvienība” (LSA) sākusi jaunu mobilās sociālās aprūpes projektu, kas piedāvā palīdzību vecāka gadagājuma cilvēkiem, nodrošinot sociālos, sadzīves un medicīniskos pakalpojumus tieši viņu dzīvesvietā un kompensējot trūkstošās pašaprūpes spējas.



Reklāma
Reklāma

 

Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā Skrundas novada dome noslēdza līgumu ar LSA, tādējādi kļūstot par pirmo vietu Latvijā, kur sāks darboties jaunais sociālais pakalpojums.

Pašlaik Skrundā šāda palīdzība nepieciešama vismaz 70 cilvēkiem. Lai gan novada sociālie darbinieki ar šiem cilvēkiem jau strādā, viņi tikai novērtē situāciju,” skaidro Skrundas novada pašvaldības priekšsēdētāja Nellija Kleinberga. Jaunais mobilais sociālās aprūpes projekts sniegs ne tikai medicīnisko palīdzību, bet veiks sadzīves pakalpojumus – veļas mazgāšanu vai matu apgriešanu. Ir iepirktas divpadsmit specializētā transporta vienības, kas pielāgotas speciāli mobilajai aprūpei laukos dzīvojošo veco cilvēku vajadzībām un Latvijas lauku ceļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Speciālajā transportā būs pieejams pacēlājs personām ar invaliditāti, autonoms strāvas ģenerators, siltais un aukstais ūdens, tiks nodrošināta kanalizācijas ūdens savākšana, gāzes plīts, ledusskapis, veļas mazgājamā mašīna, duša, specializētais aprīkojums pēdu kopšanai u. tml. Vienas specializētās transporta vienības maksimālā noslodze plānota uz 150 intensīvās aprūpes vizītēm mēnesī. LSA direktors Andris Bērziņš norāda, ka analogu transporta līdzekļu, kas pielāgoti tik daudzveidīgu funkciju veikšanai, šobrīd nav visā Baltijas reģionā.

Palīdzību bieži vien vajag arī komunikācijas veidā, jo daudzi pensijas vecuma cilvēki dzīvo vieni paši un ir vientuļi. Mobilo aprūpes centru darbinieki sniegs arī šādu palīdzību. Pensionāram jaunā SOS poga dod iespēju jebkurā diennakts laikā sazvanīt operatoru, lai vienkārši aprunātos vai ziņotu, ka nejūtas labi.

“Ar šo projektu mēs pievedīsim pakalpojumu no centra uz cilvēka dzīvesvietu, nevis vedīsim cilvēku uz centru,” stāsta Kleinbergas kundze.

Jautāta, vai jaunais samariešu pakalpojums un pašreizējie sociālie darbinieki nekļūs par konkurentiem, Nellija Kleinberga pārliecināti atbild, ka vismaz Skrundā šāda situācija noteikti neradīsies. Tieši pretēji, pēc viņas domām, abas puses viena otru papildinās, uzlabojot iedzīvotāju dzīves līmeni. “Tā ir pašvaldības politiķu atbildība – nevis radīt konkurenci, bet sniegt pēc iespējas plašāka apjoma pakalpojumus un atvieglot dzīvi cilvēkiem, kam tas nepieciešams.”

Projektu finansē “Open Society foundation” un pati LSA, taču ar laiku Skrundas pašvaldība to plāno pārpirkt. Pašvaldības priekšsēdētāja vēl nevarēja detalizēti atbildēt, kā tieši pašvaldība plāno sadalīt līdzekļus starp sociālajiem darbiniekiem un mobilo sociālās aprūpes pakalpojumu. Tomēr Kleinbergas kundze uzsvēra, ka pašvaldība sociālajai sfērai vienmēr atvēlējusi lielu daļu budžeta, un, kad projekts sāks darboties, būs vieglāk vērtēt, kuri pakalpojumi ir visnepieciešamākie. Tad arī būšot iespējams noteikt, kurus pakalpojumus pašvaldība apmaksās pilnā apjomā, kurus tikai daļēji.

Reklāma
Reklāma

LSA plāno slēgt līgumus ar visu Latvijas reģionu pašvaldībām, sarunas jau iesāktas ar Aizputes, Kuldīgas un Smiltenes pašvaldībām. Ir plānots, ka jau šoruden jaunais pakalpojums būs pieejams visos Latvijas reģionos.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.