×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. decembris, 2017
Drukāt

Palielina garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgajiem (5)

Foto ITAR-TASS/Scanpix/LETAFoto ITAR-TASS/Scanpix/LETA

No nākamā gada garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgām personām palielinās no 49,80 eiro līdz 53 eiro mēnesī, otrdien lēma valdība.

Ministru kabinets atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) izstrādātos grozījumus Noteikumos par garantēto minimālo ienākumu līmeni.

Garantētais minimālais ienākumi līmenis nav mainīts kopš 2013.gada. Tā palielināšanai nepieciešamais finansējums 2018.gadā un turpmāk ik gadu ir 892 550 eiro.

Kā skaidro LM, patlaban atbilstoši noteikumos paustajam pašvaldības dome ir tiesīga noteikt citu garantēto minimālo ienākumu līmeni dažādām iedzīvotāju grupām robežās no 49,80 līdz 128,06 eiro personai mēnesī. Šo iespēju pērn bija izmantojušas piecas republikas pilsētas, nosakot paaugstinātu ienākumu līmeni personām ar invaliditāti un pensijas vecuma personām no 57 eiro līdz 128 eiro, un 18 novadu pašvaldības, nosakot līmeni šīm personu grupām no 50 eiro līdz 128 eiro.

Garantēto minimālo ienākumu pabalstu piešķir ģimenei vai atsevišķi dzīvojošai personai, kura atzīta par trūcīgu, lai sniegtu materiālu atbalstu krīzes situācijā nonākušām ģimenēm un veicinātu darbspējīgo personu līdzdarbību savas sociālās situācijas uzlabošanā. Pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp Ministru Kabineta vai pašvaldības domes noteikto ienākumu līmeni katram ģimenes loceklim un trūcīgas ģimenes kopējiem ienākumiem. Vidējais pabalsta apmērs ir pieaudzis no 30,60 eiro personai mēnesī 2013.gadā līdz 37,70 eiro personai mēnesī pērn.

Šī gada jūnijā LM un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) ikgadējās sarunās vienojās diskusijas par garantēto minimālo ienākumu līmeni turpināt pēc lēmuma pieņemšanas par nodokļu politikas izmaiņām, turklāt pēc tam savienības valde piekrita palielināt līmeni par 3,20 eiro ar nosacījumiem, ka pašvaldību sociālajiem dienestiem tiek nodrošināta pieeja Kontu reģistra informācijai, kas ļaus precīzāk novērtēt pabalsta pieprasītāju patiesos ienākumus un materiālo stāvokli, kas savukārt palīdzēs novērst pabalsta izmaksu no pašvaldību budžeta līdzekļiem ģimenēm, kuras nav tiesīgas to saņemt, kā arī ka pašvaldībām jādod tiesības pabalsta saņēmējus iesaistīt līdzdarbības pienākumu veikšanā no pirmā mēneša un līdz 24 stundām nedēļā.

Oktobrī notika LM un LPS atkārtotas sarunas, kurās puses panāca vienošanos no 2018.gada 1.janvāra noteikt garantēto minimālo ienākumu līmeni 53 eiro personai mēnesī, kā arī virzīt priekšlikumus grozījumiem likumā, palielinot darbspējīgo klientu, kuri saņem sociālo palīdzību vismaz trīs mēnešus pēdējo divpadsmit mēnešu periodā, iesaisti darba un sociālo prasmju saglabāšanas, atjaunošanas un apgūšanas pasākumos no divpadsmit stundām nedēļā līdz piecpadsmit stundām nedēļā.

Vienlaikus tiesībsarga Jura Jansona ieskatā, LPS piedāvātais garantēto minimālo ienākumu palielinājums par 3,20 eiro ir nepietiekams un neatbilstošs pašreizējai sociāli ekonomiskajai situācijai, kā arī starptautiskajam cilvēktiesību standartam. “Šāds garantētais minimālo ienākumu līmenis nenodrošina cilvēka cienīgus dzīves apstākļus un nav uzskatāms par pietiekamu, lai apmierinātu pat personas pamatvajadzības,” pausts tiesībsarga atbildes vēstulē LM.

Pērn garantēto minimālo ienākumu pabalstu saņēma 27 769 personu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Nu forsi.Nabadziba turpinasies.Cilveki muks prom.Bet deputati un vinu pakalpini sev algas,un premijas paaukstinas.Rodas jautajums.Cik ilgi vel tauta cietis so pazemojumu.Varbut vienreiz pietiks.Bardaks visa saucamaja valsti.Nu pirms iesiet velet padomajat kartigi,ko velet.Bet visslabakais rezultats butu ja cilveki neveletu.Tad butu viela pardomam.Bet zinot savu tautu ies,un veles,un pectam atkal raudas.Pirms jus sudzaties,pasi padomajat,vai tiesam pasi nesat vainigi.Jo bez vienkarsas tautas iedzivotajiem,vini pie varas netiktu.Nu ta ir viela pardomam.

 2. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Bandītu valsts – komunistu un čekistu valsts!

  Man 10 bērnu tēvam 92 eiro pensija, bet par to, ka dzīvoju savā mājā uz savas zemes jāmaksā tūkstoši (nekustamā īpašuma nodoklis).

  Visīstākais genocīds pret latviešu ģimenēm!!!

  Lasiet manu rakstu internetā :”Mosties, celies, strādā”!

  Jāatjauno vienīgā pretošanās formu – latviešu biedrības!

 3. Ja VID reklamē vidējo algu 970 eiro,tad minimāloienākumu līmeni vajag piesaistīt vidējai vai kaut minimālajai algai!
  Tādi formāli pabalsti ir tikai atrakstīšanās ES ierēdņiem,nevis reāla palīdzība!

 4. Mums maznodrošinātiem vajag kooperēties un draudzīgi sūtīt 3,2 euro atpakaļ kučinskim, tas taču ir nirgašanas par cilvēkiem

Draugiem Facebook Twitter Google+