Ekonomika
Nauda

Palielinājies ilgtermiņa patēriņa kredītu skaits, atmaksa uzlabojas0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Sintija Zandersone

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas biedri patēriņa aizdevumos 2017. gadā izsniedza 180,5 milj. euro, liecina asociācijas apkopotie dati. Salīdzinot ar 2016. gadu, ir vērojams pieaugums 6,9% apmērā. Savukārt biedru kredītportfelis 2017. gada beigās bija 88,7 milj. euro, kas ir par 8,1% vairāk nekā gadu iepriekš atbilstošā periodā, Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas komunikācijas konsultante Elīna Dobulāne.

“Arī pērn vērojama tendence samazināties to aizdevumu skaitam, kas izsniegti līdz 30 dienām un kuru atmaksa veicama vienā maksājumā. Savukārt palielinājās to patēriņa aizdevumu skaits, kas ir izsniegti uz ilgāku termiņu un kuru atmaksa veicama vairākos maksājumos,” uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Dati parāda, ka 2017. gadā turpinājās uzlaboties kredītu atmaksas rādītāji, sasniedzot līmeni, kas starptautiski atzīts par labai praksei atbilstošu. Ja 2016. gada 1. pusgadā no pārskata periodā izsniegtajiem aizdevumiem bez kavējuma bija 83,5%, tad 2017. gada 1. pusgadā nekavēto aizdevumu īpatsvars palielinājās līdz 87,9%. Pozitīvs nekavēto kredītu pieaugums bija vērojams arī otrajā pusgadā – ja 2016. gada 2. pusgadā bez kavējuma tika atmaksāti 87,2%, tad 2017. gada 2. pusgadā šis rādītājs sasniedza 89,5%.

Arī kredītportfeļa kvalitāte uzlabojās. Uz 31.12.2016. nebanku patēriņa kredītportfelī bez kavējumiem bija 74,3% aizdevumu, savukārt uz 31.12.2017. nekavēto kredītu īpatsvars sasniedza jau 82,1%.

“Aizvadītajos gados nozares uzņēmumi ir veikuši apjomīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, lai pilnveidotu klientu maksātspējas vērtēšanu. Apskatot apkopotos datus, redzam, ka tas ir devis nozīmīgu efektu. Tāpat esmu gandarīts, ka liela daļa uzņēmumu ir pievienojušies labas prakses kodeksam, ko asociācija izstrādāja, lai noteiktu vienotus kvalitātes standartus klientu maksātspējas vērtēšanai,” uzsver Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš, vienlaikus aicinot arī citus nozares uzņēmumus pievienoties kodeksam.

Pārskata periodā atteikto kredītu skaits jaunajiem klientiem sasniedza 69%, savukārt esošajiem klientiem aizdevums tika atteikts 18% gadījumu.

Saistītie raksti

2017. gadā no pārskata periodā izsniegtajiem aizdevumiem bez pagarinājuma aizdevumus atmaksāja 64,7% no visiem izsniegtajiem īstermiņa patēriņa aizdevumiem.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus. Asociācijas misija ir veidot uzticamu, atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu nozares praksi, ko pozitīvi vērtē patērētāji un tirgu uzraugošās institūcijas, vienlaikus respektējot alternatīvo finanšu pakalpojumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.

 

LA.lv