×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
29. marts, 2016
Drukāt

Palikuši tikai idioti un patrioti? “Latvijas Avīzes” reportāža no Zilupes novada (21)

1. Dabiskā izlase

1no7
Lauderu sovhoza ražošanas piemineklis – mehāniskās darbnīcas – tagad kalpo Rasimenokiem. Pie sienas nav pielīmētas pusplikas
skaistules, bet mantojums vēl no kolhoza "Zaveti Ļeņina" laikiem. Ja nezina, kā kaut ko paveikt celtniecībā vai traktoru
remontā, tad saka: "Poidjom k Kuļibinu!"* Jānis Kairišs (attēlā) ir viens no tiem, uz kuriem pratība laukos turas. Foto - Ivars BušmanisLauderu sovhoza ražošanas piemineklis – mehāniskās darbnīcas – tagad kalpo Rasimenokiem. Pie sienas nav pielīmētas pusplikas skaistules, bet mantojums vēl no kolhoza "Zaveti Ļeņina" laikiem. Ja nezina, kā kaut ko paveikt celtniecībā vai traktoru remontā, tad saka: "Poidjom k Kuļibinu!"* Jānis Kairišs (attēlā) ir viens no tiem, uz kuriem pratība laukos turas. Foto - Ivars Bušmanis
Uzziņa

Zilupes novadā ir 3333 iedzīvotāji, no tiem ir 409 bezdarbnieki, 2/3 ir ilgstošie bezdarbnieki, vakances konkurss – viens uz simtu.

Bezdarba līmenis ir 21,3% no iedzīvotāju skaita darbaspējas vecumā, kas ir trīsreiz lielāks nekā valstī vidēji.

Uzņēmumu reģistrā reģistrētas 146 juridiskās personas (t. sk. valsts un pašvaldību iestādes), kuru adrese ir Zilupes novadā, pēc "Lursoft" datiem.

Novadā ir 55 komersanti, no tiem 38 uzņēmumos pieņemts vismaz viens darbinieks, savukārt tādu, kuru darbiniekiem ienākumi 2014. gadā pārsniedza 0 eiro – 31.

Pērn un šā gada pirmajos mēnešos likvidēti septiņi (četri individuālie komersanti, divas zemnieku saimniecības), bet no jauna izveidoti tikai trīs uzņēmumi.

Autori: Ivars Bušmanis, Sandra Dieziņa, Uldis Graudiņš, Zigfrīds Dzedulis

No Rīgas tālākais Latvijas novads martā ir kā melnbaltā fotogrāfija. Balts sniegs un melni koku stumbri. Ar kūlu vai krūmiem neapauguši baltumi – ezeri un melni bļitkotāji uz ledus. Pelēkas koka mājas, pelēks šindeļu vai šīfera jumts. Braucot gar robežu no Šķaunes uz Zilupi, vienīgie krāsainie laukumi – zviedru eglīšu stādījumu zaļie planktoni un baltas baznīcas sarkanie dubulttorņi debesīs. Vietējie stāsta – Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu dievnama analogs esot Aglonā, tur baznīca paredzēta tautai, bet šeit – kungiem. Taču šurp nebrauc ne vieni, ne otri. Cilvēki degunus ārā nebāž. Visneuzņēmīgākais novads Latvijā. Vismazāk uzņēmēju. Vairāk uzņēmumu likvidē nekā rada.

Vēlāk – Ludzā – Edgars Tereško mums deva savu versiju, kāpēc tā: “Dabiskā izlase! Latvijā palikuši vien idioti un patrioti, turklāt idiotu ir vairākums.”

Ko līdzīgu dzirdējām no lielākā tās puses lauku saimnieka Borisa Veļičko: “Kad padomju laikā Zilupē sāku vadīt sovhozu, te dzīvoja vairāk nekā 2500 iedzīvotāju. Tagad te palikusi labi ja puse. Pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas, privatizācijas sākuma bijušas cerības, ka viss mainīsies uz labo pusi. Cilvēkiem būs pašiem sava zeme, lopi, tehnika. Viņi gribēs strādāt ražīgāk un dzīvot labāk. Taču drīz atklājās, ka negrib neko. No kopsaimniecībām privatizētos lopus ātri apkāva un gaļu pārdeva. Tāpat ātri izpārdeva par kopsaimniecību pajām iegūtos traktorus un citu lauksaimniecības tehniku. Arī tukšās fermas nevienam nevajadzēja, tām izsita logu rūtis, norāva jumtus. Vārdusakot, visu pārdeva, nodzēra vai apēda.”

Robežsargi sargā zviedru zemi

Daudz robežsargu. Vai arī kontrabandistu? Vietējie noraida mūsu līdzatvesto stereotipu, ka zilupieši pelna, vedot preces no Krievijas. “Protams, ir ļaudis, kas brauc. Reizēm uz robežas pat veidojas garas rinda. Daļa brauc pēc dīzeļdegvielas, daži pēc zālēm, tas pats remantadīns tur maksā kapeikas, kamēr pie mums ļoti dārgi. Citi brauc pēc pārtikas produktiem – pēc putraimiem, augu eļļas, tomēr cenu ziņā tas vairs nav krietni lētāk, kā tas bija agrāk. Akcīzes preces drīkst vest tikai reizi nedēļā, bet ar to vairs tā nepelna kā agrāk. Ja nu paši sev un kaimiņam atvieglo iztikšanu,” stāsta Zilupē sastaptā 59 gadus vecā Inga. “Jaunā paaudze pēc skolas pabeidz Rēzeknē koledžu un aiziet robežsargos. Pārējie strādā vai nu lauksaimniecībā, vai mežizstrādē. Viegli nav, bet, kurš grib, darbu var atrast. Ir arī individuālie uzņēmēji, piemēram, kokzāģētava, vairākas šuvējas, pierobežas kafejnīca “Teksasa”.”

Lielākie darba devēji ir pašvaldības uzņēmumi. Sastapām pašvaldības darbiniekus, kas no privātā biznesa nākuši un no tā arī nav izgājuši. Arī tos, kuri bijuši aizturēti saistībā ar Terehovas muitnieku lietu. “Robežsargi ir daudzi vietējie, bet muitā zilupiešus strādāt neņem jau 25 gadus,” neapmierināts novada domes priekšsēdētājs Oļegs Agafonovs.

Pasienē no 350 darbspējīgajiem iedzīvotājiem 250 ir bezdarbnieki. Pagastā galvenokārt darbojas naturālās saimniecības, un lielākoties tās audzē gaļas lopus, jo piens nevienam neesot vajadzīgs – tālu jāved, atklāj Skaidrīte Marčenoka, pagasta pārvaldniece, kurai pašai ir zemnieku saimniecība “Purvmaļi”. “Tie, kas strādā jau no deviņdesmitajiem gadiem, tie arī turpina, pārējie ir izlaidušies,” rezumē Marčenoka. Pārējie sakot: nav ekonomiski izdevīgi turēt lopus, labāk veikalā visu nopirkt. Vīrieši sezonas laikā dodas būvēt ceļus – uz Valmieru vai citām pilsētām. Jaunas darba vietas? “Sen viss ir nokavēts. Zviedri iegādājušies 80% zemju Pasienes pagastā, tāpēc tie jaunieši, kas vēl palikuši pagastā, galvenokārt strādā pie zviedriem – pļauj, stāda, tīra, kopj meža stādījumus. “Es pati zemi nomāju no zviedriem. Man ir 50 ha personiskās zemes un vēl tikpat daudz nomāju,” stāsta Marčenoka.

Vēl ir pensionāri, kas pārdod Rīgas dzīvokļus un nāk atpakaļ uz Zilupi dzīvot. Te ir lētāk. Apkures sezonā maksa, piemēram, par divistabu dzīvokli (ieskaitot arī elektrību, ūdeni u. c. komunālos pakalpojumus) nepārsniedz 45 eiro. Jo zemāka maksātspēja iedzīvotājiem, jo mazāk iespēju uzņēmējiem.

 1. Dabiskā izlase
 2. Bordertaunas iespējas
 3. Jaunu darba vietu radīt neatmaksājas
 4. Vectēva mājās
 5. Jauns lielsaimnieks
 6. Bremzē dabiskos procesus
 7. Diagnoze un algas kalkulators

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. šie kungi visi ir kļuvuši par milionāriem šo pārdesmit gadu laikā!!!

 2. Kur vēl tālāk Atbildēt

  Zviedri iegādājušies 80% zemju Pasienes pagastā, tāpēc tie jaunieši, kas vēl palikuši pagastā, galvenokārt strādā pie zviedriem – pļauj, stāda, tīra, kopj meža stādījumus. “Es pati zemi nomāju no …zviedriem. Man ir 50 ha personiskās zemes un vēl tikpat daudz nomāju,” stāsta Marčenoka.
  ==============================
  Kur vēl tālāk – STULBIE tūdaliņi NAV bijusi spējīga pieņemt likumu, ka Latvijas zeme pieder VALSTIJ !!!
  STULBAIS tūdaliņš ar tik pat stulbiem skribentiem un ekrānā gaudotājiem nebeidz bezdēt pret “diktatoru Lukašenko”, kurš bijis 100 x GUDRĀKS’ par stulbajaiem pastalniekiem, jo spējis PANĀKT, ka VISA Baltkrievijas zeme pieder VALSTIJ …

 3. Latvijas darba devējs neko nemācās no vēstures. Ja būsi budzis, tevi agri vai vēlu proletarāts likvidēs, bet salaupīto ekspropriēs. Valstij šis novads ir vienaldzīgs, tāpēc pamests novārtā. Bezcerība rada vienaldzību, vienaldzība radīs atriebību. biezo bērni aizbrauks, nabago nodzersies. Tukšums paliks, jo valda stulbums. Paliek Pasienes baznīcas lūgšanas.

 4. Nevajag noniecināt cilvēkus! Zilupes vidusskolā bija ļoti labi vieglatlēti, Latvijas mērogā ieguva godalgotas vietas. Diemžēl pirms pāris gadiem treneris traģiski gāja bojā. Zilupes vidusskolā ir moderno deju pulciņš. Zilupes pilsētā ietvēm uzlikts jauns, skaists bruģis. Visās daudzstāvu mājās par pašvaldības naudu ielika jaunus logus un durvis, Rīgā neko tādu nesagaidīsim! Daudzām privātmājām ir skaisti iekopti dārzi. Pilsētai cauri tek neliela upīte, taču katru gadu pašvaldība rīko Neptūna svētkus. Arī pagastos cilvēki rosās. Kāds vīrs, piesaistot ES naudu, Dubovikos šosejas malā iekārtojis plašu bērnu rotaļu laukumu ar tādām ierīcēm, kādu pat Rīgā nav! Zaļesjes ciematā pie ezera ir avots ar ļoti garšīgu ūdeni, vietējie labiekārtojuši ūdens ņemšanas vietu, sakopuši ezera krastu, izbūvējuši peldvietu. Un turpat blakus aug latvāņi – tā ir Veļičko kunga zeme! Viens čakls zemnieks Zaļesjē gribēja privatizēt kolhoza šķūni, lai būtu, kur graudus žāvēt. Veļičko neļāva, pievāca sev! Tagad blakus čaklā zemnieka sakoptajai sētais stāv šis Veļičko šķūnis, ar iebrukušu jumtu, no šosejas labi redzams. Galvenais, lai nevienam citam netiek! Kargins privatizējis Zaļesjes muižas ēkas. Tās atrodas skaistā vietā, ezera krastā, varētu izveidot skaistu viesu māju vai ko citu. Bet miljonāri neko nedara, ēkas sagrūst. Veļičko saviem darbiniekiem algu izmaksu aizkavē 3 mēnešus, daudziem maksā krietni mazāk par minimālo. Un vēl nekaunas runāt, ka cilvēki negrib strādāt – nevis par sviestmaizi, bet gan par maizes garoziņu!
  Starp citu, kas ir raksta autors? Mājaslapā neparādās.

 5. Liels paldies par rakstu!
  Vienīgā avīze, ko vēl lasu. No pārējām tikai atsevišķus rakstus.

 6. Ja,patiesam lv.nav ko darit,darba nav,seima visu izzog,kur var un zog,pat ES naudu izskerde,latvija musu darga zemite iet posta! Pat mana meita un pat nepiemin savi latviju,vina ir apmierinata svesa zemite,jo zin tas ka tus nenomirs no bada,bet latvija mes neesam vajadzigi,tad paies daudz gadu un no baltas rases nekas nepaliks ne drupatas!

 7. Katrs jau velk deķīti uz savu pusi. Kopējs stāsts neveidojas. Viens biznesmenis klāsta, ka var maksāt “ļoti labu” algu un nav kas strādā. Cits stāsta ka maksā tikai minimālo un ar nekā. Tad tās naudas ko sagāž biznesā, bet darbinieks saņem minimālo un vēl maita strādāt negrib.

 8. Viss taisnība. Vecie komuņagas pie stūres, miljonāri, un pārējie – vēl, kas ir latvieši, īstie savas dzimtās zemītes patrioti, un krievu bez sajēgas, pilna Latvija, un pārējie – tikai idioti, kriminālie noziedznieki, kuriem vajadzētu sēdēt būrī vai dzīvot psihiatriskajās slimnīcās, pansionātos, bet tikai ne starp normālo tautu. Tie ir tādi, kuri momentā spēj kādam uzklupt, izvarot, iegrūst nazi ribās vai nosist. Tie būtu izolējami, bet te diemžēl tā nenotiek. Neskaitāmas reizes sodīti, viņi klīst pa Latviju.

 9. sociāli atstumtais Atbildēt

  un notiek arī ,, jaunās vēstures ,, falsifikācija ar žurnālistu ,, pūlēm ,, .
  V.Rasimenoks ap 1970iem pēc LLA Agronomu beigšanas atnāca uz Krimuldas ZPS ar vienu bleķa gultiņu … no Zilupes …
  kļuva par LKP CK sekretāru , galv. agronomu , abi dēli mācījās un beidza Krimuldas skolu ( kāda te Rīga ???) , tad V. Rasimenoks 1990. tupēja ,, zemes komisijā ,, , pievāca Krimuldas ,, brīvās zemes un mežus + tehniku ,, kā arī Vidzemes kolhozu tirgus Krimuldas paviljonus un tagad ,, palīdz ,, 4.maija brašajiem komjauniešiem + LKP CK biedrīšiem ,, saimniekot ,, brīvajā ,, Latvijā = mežs nocirsts ,Vidzemes tirgū bankrots ; darba vietas Krimuldā ? Ko jūs ! ? Pajautājiet cik katru gadu darbspējīgo pamet LV …

 10. Kuri visu krejo- tie ir Rīgas treknie kokmateriālu , zarazas, uzpircēji, kuri visu nokrejo un pārējiem atstāj SŪKALAS. Tie pirmie ar Likumu jārūnī m. lai nedzimst jauni treknuļi,

 11. pa nullēm……viss izzagts un jauns nav radīts…..komunisti alakaši un vēl lien pārējā Latvijas teritorijā…savicki……..parazīti…slimnīcas viņiem par mūsu bērnu maizes naudu……

  • Es redzu citu ainu Atbildēt

   25 gadu laikā ir sabūvētas fermas, nopirkti traktori par 300 000 gabalā. Sabūvēti jauni gateri ar dārgu meža tehniku. Lielākie zemnieki un gateru īpašnieki ir miljonāri (miljonāri tāpēc, ka daudzi cilvēki strādā un vairo viņu bagātību, pie tam, šie strādnieki strādā par 360 eiro mēnesī jeb vēdera tiesu).
   Radīti jauni “RIMI” un “Maksima” lielveikali.
   Rīgā uzbūvēts Zelta tilts.
   Nav pa nullēm. Latvijā ir apmēram 2000 miljonāru. Uz ~400 strādniekiem ir 1 miljonārs.

  • Piekritu, proti, izzagts, bet nebija ko arī sevišķi zagt. PSRS vadošie jau labi zinājuši, ka Baltija agri vai vēlu aizies, tāpēc neko nopietnu te neattīstījā. Tikai tēloja augstu dzīves līmeni, lai ASV stāvētu klusu. Tā kā nevajag skumt par nozagto un nevajag vairāk neko pārdalīt. Galvenais šodien ir atņemt KGB darboņiem varas kloķus jo tas ir galvenais ļaunums un nepieļaut kādam apšaubīt Latvijas rietumisko izvēli. Neviens pat nevar iedomāties cik milzīgs ir tas aparāts.

 12. Komunistu vadītajā privatizācijā zem ēkam izņema zemi,traktoriem,automašinam izņēma motorus,riteņus,izlaupija pienotavas.Visus,kuri nepiederejapie padomju nomeklatūras izmeta darbiem,atņēma zemi.Notika kaut kas līdzīgs V.Lāča aprakstītajos darbos un arī.izpildītaji bija no tās pašas partijas,bet cietēji vienkāršie ļaudis,okupantu pretinieki.

 13. Viena no problēmām ir tā, ka tas vecais komunists Veličko neprot aritmētiku. Vi ņam pat neliekās absurds ” Par katru eiro, ko maksāju darba ņēmējam, gandrīz tikpat daudz man jāsamaksā valstij nodokļos,” viņšstāsta, ” un tepat bišķi augstāk ja darbaņēmējam palielinu algu par 10, – viņš saņems vienu?? Otrais – jā kāds ir pārdevis, tad ir tas kas nopircis! Bet zviedri strādā un ražo un nesūdzās! Vai tad ir labāk pārdot īpašumus kaut kādam krievu dīvānzemniekam? Tā izskatās ka LA speciāli meklēja kautko. Bet būtība ir tā ka uz visām teiksim “plūsmām” ir sasēdušies bijušie kom. vadītāji un bloķējuši pārejos. Interesanti ka Veličko nav “zemes īpašnieks” bet “lielākais tās puses lauku saimnieks”
  Ļoti garš un vienpusīgs raksts. Tā jūtās, ka vajadzīga trešā atmoda kas noslaucīs tos “lielos apsaimniekotājus” un viņu propagandonus.

  • latvietis no strādnieku un kalpu aprindām Atbildēt

   “Bet būtība ir tā ka uz visām teiksim “plūsmām” ir sasēdušies bijušie kom. vadītāji un bloķējuši pārejos.”
   Kapitālists cenšas konkurentus iznīcināt, jo konkurence atņem daļu no peļņas un peļņa aiziet citam. Jau Kārlis Markss aprakstīja kapitālista domu gājienu – strādniekam jāmaksā tikai un vienīgi tik, lai tas nenosprāgtu badā. Ja maksās vairāk, tad viens vai vairāki strādnieki apvienosies, nopirks iekārtas un uzbūvēs savu rūpnīcu, kas būs konkurente “vecajam” kapitālistam.
   Bijušie komunisti okupācijas gados ir labi izstudējuši Marksa “Kapitālu. Kalpiem Latvijā ar minimālo algu un 3 bērnu ģimeni ir praktiski neiespējami tikt pie brīviem līdzekļiem un radīt savu uzņēmumu – šādiem kalpiem “spīd” nabadzība un vergošana mūža garumā par grašiem, ja vien šāds patriotiskais kalps neaizmūk uz Īriju vai Skandināviju, kur iekļūt saimnieku kārtā arī ir nereāli, bet vismaz ārzemēs maksā cilvēka cienīgu algu (var ar tādu algu tikt i pie mašīnas, i mājas; Latvijā kalpa ģimene nemūžam netiks pie jaunas mājas – remontēs senču atstāto mitekli vai dzīvos kādā dzīvoklī, kas uzbūvēts okupācijas gados kādā no mākslīgi izveidotajiem ciematiņiem).

 14. Riebīgie skopuļi paliks bez strādniekiem! Atbildēt

  “Bet “uz rokas” vairāk par minimālo algu neviens nesaņem. (..) Jauns traktors man maksā 200 000 līdz 250 000 eiro. ”
  Tas ir kapitālisms – iepērk tehniku par simtiem tūkstošiem, būvē ēkas par miljoniem. Tas viss (šie miljoni) paliks saimniekbērnu īpašumā. Bet strādnieku bērni mantojumā nesaņems neko, jo ko gan senči var atlicināt no algas, kas mazāka par minimālo?!.
  Un šeit tas pats gadījums kā Vārkavā – biezie saimnieki dzīvo lepnās mājās un braukā ar dārgiem džipiem, bet nabaga strādnieks uz saimnieka kūti dodas 5km ar kājām vai labākajā gadījumā ar sagrabējušu velosipēdu (gan lietū, gan sniegā un bieži vien saimnieks pabrauc garām augstprātīgi un neuzņem mašīnā pēc kūts smirdošu kalpu).
  Bagātie kļūst bagātāki, bet nabagie (idioti un naivie patrioti) nabagāki. Normāli būtu jābūt, ka strādnieks pēc 10 gadu darba var uztaisīt augšā savu saimniecību ar zemi, lopiem, tehniku. Citi par miljonāriem kļuvuši 25 gadu laikā – no 1991.gada. Ja mūsdienu strādniekam nav šādu iespēju, tad nav vērts vergot! Nav vērts padarīt saimniekus un saimniekbērnus par miljonāriem!

Draugiem Facebook Twitter Google+