Praktiski
Dārzs

Botāniskajā dārzā saplaukusi Latvijā pirmā sanpauliju izstāde. Būs arī meistarklase0

Foto-Fotolia

No ceturtdienas, 24. maija, līdz 30. maijam Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājas vestibilā būs apskatāma Latvijā pirmā sanpauliju izstāde. Aplūkojama būs daļa no Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrības sanpauliju audzēšanas ekspertu kolekcijas.
Sanpauliju jeb Āfrikas vijolīšu izstāde LU Botāniskajā dārzā būs pirmā izstāde Latvija, kurā vienuviet apskatāmi tikai šie augi neredzēti lielā skaitā. Līdz šim daļa no Latvijas sanpauliju kolekcijas ir bijusi izstādīta vienīgi Latvijas Dabas muzeja kaktusu izstādēs.
Sanpaulijas dabā sastopamas Uzambāras kalnos – Āfrikā. To savvaļas formas augušas ēnainu mežu pakājē. Šobrīd savvaļā sanpauliju skaits ir ievērojami samazinājies, tāpēc norit saglabāšanas darbi – sanpauliju savvaļas formas pavairo nebrīvē un izstāda sākotnējās dzīvotnēs. Sanpaulijas labi pazīstamas arī Latvijā, jo lielā skaitā podiņos pieejamas gandrīz katrā ziedu tirdzniecības vietā, tomēr kāda sanpauliju audzētāja stāsta: “Gribam kliedēt maldīgo uzskatu, kas tik daudziem ir radies iegādājoties sanpaulijas veikalos. Sanpaulijas nebūt nav viendienītes puķu podā. Tās ir pasaulē tik iecienīts telpaugs, kas kā neviens cits, ir izpelnījies lielu selekcionāru uzmanību un ļaužu mīlestību.”
Ar katru gadu selekcionāri palielina sanpauliju dažādību. Tiek radītas šķirnes, kas līdzinās rozēm, citas vijolītēm un pat tādas, kurās klasisko sanpauliju grūti ieraudzīt. Laikā, kad sanpaulijas nezied, tās priecē ar raibām vai krokotām lapu rozetēm. Šos telpaugus var iestādīt ļoti dažādos veidos, tajā skaitā, veidojot kompozīciju stikla traukā ar ļoti mazām sanpaulijām, vai sanpauliju nokarenās formas iestādot piekaramos puķu podos.

Sanpaulijas ir samērā viegli kopjams un pavairojams augs, ja vien ir zināms, kā to pareizi darīt. Lai to noskaidrotu, visi interesenti ir aicināti piedalīties sanpauliju kopšanas meistarklasē, kas notiks piektdien, 25. maijā, plkst. 18.30 un kurā ar pieredzi dalīsies pieredzējuši sanpauliju audzētāji. Dalībai meistarklasē iespējams pieteikties, rakstot uz agnese.reke@lu.lv vai zvanot uz 67450860.

LA.lv