×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
5. marts, 2017
Drukāt

Palzova karaļvalsts: Divu ārzemnieku dēļ grib grozīt likumu (18)

Foto no sseriga.edu un ShutterstockFoto no sseriga.edu un Shutterstock

Hallo un paldies par zvanu Stokholmas Ekonomiskajai augstskolai Rīgā – jūs uzrunā mundra balss, ja mēģināt sazvanīt Rīgas Ekonomikas augstskolu. Tālrunī seko ieteikums izvēlēties vajadzīgo sarunas biedru, spiežot kādu no cipariem. Un to visu pavēsta ieraksts skaidrā angļu valodā. Ups… Mācību iestāde tā pati, kuras rektors gandrīz divdesmit gadu laikā nav spējis apgūt latviešu valodu līmenī, kādu prasa likums.

 

REA dzīvo kā savā karaļvalstī

Valsts valodas centra (VVC) speciālista Viestura Razumovska pieredzē vēl nav bijis gadījuma, kad Latvijā praktizējošas augstskolas automātiskais vai kāds cits atbildētājs pa tālruni sniedz informāciju tikai angļu valodā. Līdz šim saņemtas sūdzības par svešvalodu lietojumu līdzās valsts valodai.

Skaidrs, ka tas ir likuma pārkāpums, atzīst V. Razumovskis, jo uz Rīgas Ekonomikas augstskolu (REA) tāpat kā uz jebkuru citu privātu kapitālsabiedrību attiecas Valsts valodas likuma 21. panta 4. daļas prasība sabiedrībai sniegt informāciju latviešu valodā. Norma attiecināma arī uz ierunātām ziņām tālruņa automātiskajos atbildētājos. VVC, balstoties uz šā raksta autores sniegto informāciju, uzsācis pārbaudi – pieprasījis paskaidrojumu no iestādes, lai pēc tā saņemšanas lemtu par turpmākajām darbībām.

– Sankcijas atbildīgajai personai par pārkāpumu, kādu paredz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss, nav liels – līdz 70 eiro, taču mērķis nav uzlikt maksimālo sodu, bet novērst pārkāpumu – veikt pārrunas un sasniegt labāko rezultātu, – skaidro VVC speciālists.

Rīgas Ekonomikas augstskola Latvijā, šķiet, dzīvo kā savā karaļvalstī. Nu jau par pastāvīgi valstī apspriestu tematu kļuvis tās vadītāja Andersa Palzova valsts valodas prasmes jautājums. Rektors, kas amatā stājies 1998. gadā, bet 2011. gadā izņēmuma kārtā saņēmis atļauju turpināt darbu ar nosacījumu, ka piecos gados apgūs valsts valodu nepieciešamajā līmenī, atkal ļāvies kārtējam izņēmumam, kuru tagad publiski sola izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis no “Vienotības”.

Kā mantra plašsaziņas līdzekļos, tostarp arī “Mājas Viesa” lūgtajā komentārā, atkārtojas ministra skaidrojums: – Lai nodrošinātu Rīgas Juridiskās augstskolas un Rīgas Ekonomikas augstskolas rektoru ievēlēšanas tiesiskumu, Izglītības un zinātnes ministrija pašlaik gatavo labojumus Augstskolu likumā, lai tiktu pieļauts izņēmums attiecībā uz prasībām, kuras attiecināmas uz šo augstskolu rektoru valodas prasmi, ņemot vērā, ka šīs augstskolas ir dibinātas uz starpvaldību līgumu pamata un mācības tajās notiek angļu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Neaizmirsīsim,ka zviedru profesors nerunā ar mums savā zviedru valodā ,bet angliski. Mana meita savulaik mācījās Zviedrijā -arī angļu valodā. Zviedri visi saprot angļu val. ,tur tā nav problēma. Ceru, mūsu nākošās paaudzes arī pratīs ,kā līdz šim zinājām krievu valodu.

 2. Matilde-"Kļavai" Atbildēt

  Prasības nav vienkārša latviešu sarunvaloda ,bet augstākajā līmenī. Tur pat jāsaprot visādus tēlainus teicienus , zemtekstus utt. Diez vai tu angliski to sajēgtu ,lielā angļu valodas pratēja!
  Kāpēc profesoram nodoties šīm latviešu val. studijām? Pareizāk būtu mums censties apgūt angļu valodu. Tā ir pasaules valoda ,arī zinātņu valoda. Nekad latviski nebūs pieejama visa pasaules literatūra, zinātniski raksti.
  Ja mēs vāji vai nemaz neprotam angļu valodu,tad tas nenozīmē ,ka arī mūsu bērniem jāpaliek mūsu līmenī. Jāpriecājas ,ka Latvijā ir vismaz šīs augstskolas! Ne visi ir tik bagāti ,lai sūtītu savus bērnus studēt Anglijā ,ASV.

 3. Tas tikai nozīmē to,ka amatpersonām vadošos posteņos jāprot angļu valodu.
  Vairāk skolu Latvijā angļu valodā! Un ar laiku tā varētu kļūt par 2. valsts valodu…

 4. Ja gribat,lai zviedri sleedz augstkolu,kurai apmaksaa darbiibu,tad varat veel likt savas stulbaas fotomontazas.Buus par vienu labu augstskolu valstii mazaak.Man piemeeram neuztrauc,tas ka rektors runaa Eiropas savieniibas oficiaalaa valodaa,nevis,nevis kaa Ausainis krieviski,kura nav Eiropas savienibas valoda.

  • Vai Zviedrijā, Vācijā, Francijā būtu pieļaujama sitācija, kad kādas valsts augstskolas rektors neprastu valsts valodu?
   Cik ilgi mēs mocīsismies ar postkomunisma gļēvlatviešiem?

 5. Pāzlovs ir pareizāk, jo nāk no Lowe un Pāžs.

 6. Es tikai priecātos, ja divām augstskolām atrasti Izcili un Ģeniāli Rektori no ārzemēm. Tomēr, ja viņi ir tik gudri, kādēļ nenokārtot šo valodas eksāmenu? Tas ir patiešām elementārs!

 7. Tagad iedomāsimies, ka atbilde skan krievu valodā! Saeimas ārkārtas sēde, visās drošības iestādēs izsludināta trauksme, armijā augstākā kaujas gatavība…

 8. KĀDAS IZMAIŅAS VALODAS LIKUMĀ!!??? VISS IR SKAIDRS BEZ IZMAIŅĀM?! VALSTS VALODA IR JĀPROT UN BEIGTA BALLE! CERAMS, KA ABI KUNGI NAV DEBILI??? JA LIKUMS TIKS MAINĪTS, TĀTAD TIKS PIEĻAUTA KLAJA DISKRIMINĀCIJA PRET LATVIEŠIEM LATVIJĀ! VIENMĒR ATRODAS KĀDS VAI KĀDA, KURAM KAUT KAS LIEK UZTURĒT SPRIEDZI UN NEIEVĒROT ŠEIT LIKUMUS! ŠOBRĪD UZRADUŠIES ŠIE DIVI NEKAUŅAS, KAS BŪS NĀKAMAIS???

 9. Kāda studente ieks draugiem.lv no šīs augstskolas miļi lūdza aizpildīt aptaujas anketu savam kursa darbam.
  biju pārsteigta, ka jautājumi ir angliski. un tas studentiņš nemaz neuzskata, ka latviešu publikai ir JAPASAKA un jaatvainojas, ka tikai angliski ir jautājumi. Viņai liekas, ka tas ir normāli, ka tādas lietas notiek angliski un par to nav jābrīdina.
  Lai arī loti mīlu angļu valodu un skolā piedalījos pat olimpiādēs, jo gāja no rokas un pati esmu atsevišķus priekšmetus studējusi angliski, , PRINCIPAA šo anketu nepildīju. Man tā likās necieņa pret auditoriju.

 10. liekulibas paraugstunda Atbildēt

  gribetu redzet tās likuma izmaiņas ko analogi kādam krieviski runājošam pieņemtu, vai ari papuasu valodā. satversme itkā aizliedz diskrimināciju pēc jebkādas pazīmes, bet mums klaji notiek diskriminācija pēc tautibas. angliski runājošs ir dievs tas kunggs, krieviski runājošs noteikti valsts ienaidnieks

 11. Vai atlal Zviedru laiki Livonijā??? Vēsture atkārtojas un svensoni sit plaukstiņas…

  • šie ir zīdu laiki. kādi nu tur zviedru laiki, ja zviedru tauta tiek izvarota un Eiropa ir atsacīta Tuvajiem Austrumiem
   Jālūkojas ir ne uz lellēm, bet uz striķiem, kuri viņus rausta. Tik sekls skats ir nepiedodams. Ar tādu mēs esam rinda Nr.1 uz manipulāciju.

 12. visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži ir vienlīdzīgāki par citiem! ®

 13. No laika gala esam bauru tauta un kultūru ness ar zobenu vai biezu naudas maku. Tā tam būs būt un palikt.

 14. Protams, nedrīkst pieļaut, ka šie divi kungi ir kaut kāds izņēmums. Kaut vai tapēc, ka viņu izturēšanās ir klaja necieņa pret Latviju un latviešiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+