×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2012
Drukāt

Pamanīti izspiešanas kiberuzbrukumi, izmantojot Valsts policijas vārdu

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Pamanīti datoru bloķēšanas un naudas izspiešanas uzbrukumi, kur izmantots Latvijas Valsts policijas vārds, biznesa portālam “Nozare.lv” stāstīja Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “CERT.LV” vadītāja Baiba Kaškina.

Kaškina teica, ka ļaundabīga programmatūra, kas ieperinājusies caur internetu, darbojas, bloķējot upura datoru un Valsts policijas vārdā pieprasot samaksāt “sodu” – 50 latus vai 100 eiro (70 latus) – it kā par datorā pamanītu pirātisku programmatūru. Samaksa veicama ar kādu no naudas pārskaitīšanas sistēmām internetā “YouCash” vai “Pay Secure”.

“CERT.LV” vadītāja piekrita, ka uzbrukumi Latvijas datoru lietotājiem, visticamāk, ir adaptēta jau daudzviet pasaulē pamanītā “izspiedējprogrammatūra”, arī saukta par “biedēšanas rīku”, kas upuri uzrunā attiecīgās valsts policijas vārdā.

Tā kā caurmēra datora lietotājam dažkārt ir kāda “nestandarta” veidā iegūta programmatūra, skaņu vai video ieraksts, neliela vainas apziņa kopā ar oficiāla izskata bargu paziņojumu un bloķētu datoru var izraisīt neapdomātu maksāšanu krāpniekiem, Kaškina sacīja. Viņa teica, ka “CERT.LV” drīzumā nāks klajā ar oficiālu paziņojumu par izspiešanas uzbrukumiem ar norādēm, kā atbloķēt datoru, nemaksājot krāpniekiem, un kā aizsargāties pret turpmākiem uzbrukumiem.

Jau ziņots, ka “CERT.LV” gada pirmajos astoņos mēnešos konstatējusi 2955 “augstas prioritātes” datu drošības incidentus. Lielākais skaits noteiktas klasifikācijas incidentu – 925 – bijuši saistīti ar mēstulēm jeb surogātpastu, tad sekoja 774 incidenti, kas saistīti ar robottīkliem jeb datoru un datortīklu pārņemšanu svešā varā.

“CERT.LV” darbojas kopš 2011.gada 1.februāra saskaņā ar “Informācijas tehnoloģiju drošības likumu” un ir atbildīga par informācijas tehnoloģiju drošības veicināšanu Latvijā. “CERT.LV” tās uzdevumus izpilda Satiksmes ministrijas pārraudzībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+