×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. maijs, 2014
Drukāt

Pamatvērtība – brīvība
 (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas karogs.

Pašcieņu apliecinošai Satversmes preambulai jāskan šādi: “Latviešu tauta, pastāvot Eiropas kultūrtelpā, savu identitāti ir izveidojusi gadu tūkstošu laikā, izkopjot savu dzīvesziņu, valodu un kultūru kā vispārcilvēciskas humānas vērtības.

Latviešu valoda ir demokrātiskās līdzdalības un saliedētas sabiedrības pamats. Mūsu sabiedrības galvenās pamatvērtības ir brīvība, godīgums, taisnīgums, solidaritāte, vienlīdzība, ģimene un darbs. Ikkatrs pēc savām spējām rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturas atbildīgi pret līdzcilvēkiem, valsti, vidi, dabu un nākamajām paaudzēm.”

Satversmes preambulai jābūt kā programmatiskam tālākās attīstības dokumentam, Latvijas garīgās satversmes uzstādījumam nākamajām paaudzēm, kas kalpotu latviskas Latvijas labad.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jā, pamatvērtība ir brīvība, bet tikpat liela katras valsts pamatvērtība ur nacionālā identitāte, kas to
    padara unikālu salīdzinot ar citām valstīm. Globalizācijas laikmetā īpaši aktuāla nacionālā identitāte kļūst mazām nācijām un valstīm un jo mazāka valsts, jo tas ir būtiskāk. To viegli izšķīdināt lielas valsts imigrantu plūsmā. Ne jau velti 60 % franču saskata draudus savai identitātei tieši imigrantu pieplūdumā šajā valstī. Lielā Francija uztraucas, bet mazā Latvija raksta deklaratīvus ievadus Satversmei un uzskata, ka tas ir pietiekoši. Notikumi Ukrainā uzskatāmi parāda, ka nekāda integrācija nepalīdz, ja valstī dzīvo lielas, vienkopus esošas kaimiņvalsts etnosa iedzīvotāju masas. Nedaudz propagandas un šis etnoss sāk uzvesties agresīvi un pieprasa varu. Latvijā jau šinī ziņā situācija ir līdzīga. ES valstīs imigrācijai ir jānosaka kvotas tām tautībām, kurām ir tieksme uz ieceļošanu un apmešanos kādā valstī lielā skaitā. Jo nekādi ekonomiskie ieguvumi un cilvēktiesības neatsvērs tos zaudējumus, ja pati valsts pazaudēs savu nacionālo identitāti. Tas nu ir jāapzinās.

  2. Paldies par uzmetumu Satversmes preambulai, kaut neoficiālai! Lai katrs tā spētu izteikt Latvijas garīgās satversmes uzstādījumu nākamajām paaudzēm!! Īsi, skaidri un visiem (pat tiem, kam latviešu valoda nav mātes valoda) saprotami. Akcentētas Latvijas valsts tautas latviski-eiropeiskās saknes un tūkstošgadīgā pieredze vispārcilvēciski humāno vērtību veidošanā. Pilnībā novērtēta latviešu valodas nozīme indivīda līdzdalībai demokrātiskas sabiedrības saliedēšanas procesā. Pievienojos autoram, ka brīvība ir galvenā pamatvērtība, kurai seko godīgums (ņemot vērā neseno Rīgas pašvaldības policijas izteikumu, ka visi zogot), taisnīgums. Tālāk es liktu vienlīdzību likuma un, valsts nodrošināto, individuālās un uzņēmējdarbības attīstības iespēju priekšā. Ģimene, normēts un samērīgi apmaksāts darbs un atpūta. Ikviena strādājošā tiesības paust savas pamatotās prasības solidāri arodbiedrībās, tā regulējot pieaugošo plaisu starp turīgo un mazturīgo slāni sabiedrībā. Līdzsvars starp pienākumiem un tiesībām. Sevišķi gribu uzsvērt indivīda vajadzības, izskatās, ka dažiem tās ir nesamērīgi lielas, pretstatot tiem lielāko vairumu, īpaši tos, kas nevar un nespēj paši parūpēties par sevi. Humānai valstij būtu jāuzņemas segt šo cilvēku īpašās vajadzības, kas, pieņemu, arī iespēju robežās tiek darīts. Mazliet skaidrāk būtu jānodefinē, kas ir sabiedrības kopējais labums… Vācijā un Austrijā arvien biežāk sabiedriskajos mēdijos tiek runāts par civilo drosmi, jo vardarbība, neskatoties uz labklājības pieaugumu, pieaug, īpaši no immigrantu, bet gadās arī no valsts tautas puses, tādēļ īpaši svarīgi ir izcelt atbildību par līdzcilvēkiem, valsti (vērojot pretvalstiskos noziegumus Krimā un Austrumukrainā), vidi, dabu un nākamajām paaudzēm. Vēlreiz paldies!

Draugiem Facebook Twitter Google+