×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
7. jūnijs, 2012
Drukāt

Panāk vienošanos ar veselības ministri par mediķu algām

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir panākusi vienošanos ar veselības ministri Ingrīdu Circeni (V) par kopīga projekta veidošanu, kas paredz palielināt veselības aprūpes finansējumu un mediķu darba samaksu, aģentūrai LETA sacīja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.

Keris norāda, ka diskusija ar veselības ministri bijusi veiksmīga, neiztika arī bez aktīvas viedokļu apmaiņas, bet pie kompromisa izdevās nonākt.

LVSADA kopā ar VM uzsāks darbu pie projekta, kas paredzētu palielināt veselības aprūpes finansējumu un darba samaksu, un projekta pirmos uzmetumus varētu gaidīt jau pēc diviem mēnešiem, sacīja Keris. Viņš akcentēja, ka protesti pagaidām rīkoti netiks, jo ir panākta vienošanās par konkrētu darbības plānu.

Veselības ministres preses sekretāre Lāsma Lapinska aģentūrai LETA arī akcentēja, ka vienošanās ir panākta un uz kopīgas sadarbības pamata tuvāko divu mēnešu laikā taps projekta uzmetums, un to daļēji īstenot varētu sākt no nākamā gada, tomēr konkrētu laiku līdz kuram varētu notikt finansējuma palielināšana nosaukt pašlaik nevar.

Arī Latvijas Māsu asociācija plāno tuvākajā laikā tikties ar veselības ministri, lai pārrunātu māsu algu jautājumus, aģentūrai LETA sacīja asociācijas prezidente Jolanta Zālīte. Viņa piebilda, ka “šoreiz stāsts ir tiešām par algām, nevis visu veselības aprūpes budžetu”. Latvijas Māsu asociācija prasa pārskatīt normatīvos dokumentus, kuri regulē zemākās algas mediķiem, īpaši uzsverot, ka māsu situācija ir bēdīgāka nekā citiem ārstiem.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Ārstu biedrība (LAB), Latvijas Māsu asociācija un LVSADA paziņoja, ka prasa nekavējoties palielināt darba samaksu medicīnas darbiniekiem.

Preses konferencē no mediķu puses neizskanēja apņemšanās finansējuma palielinājuma iegūšanai rīkot protesta akcijas, tomēr Keris aģentūrai LETA šādu iespēju neizslēdza.

“Tas, kas motivē cilvēku strādāt, ir darba samaksa. Mēs prasām, lai mūsu kolēģu darbs tiktu pienācīgi atalgots,” sacīja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris. Viņš norādīja, ka ir nekavējoties būtiski jāpalielina valsts finansējums veselības aprūpei, par prioritāti izvirzot personāla atalgojumu un pacientu līdzmaksājumu mazināšanu.

Mediķi norāda, ka būtu nepieciešami papildu aptuveni 35 miljoni latu, lai atgūtu 2008.gadā un 2009.gadā pazaudēto un atjaunotu algas.

Zālīte skaidroja, ka pašlaik medicīnas aprūpē iesaistītie darbinieki strauji noveco, bet jaunajiem mediķiem nav motivācijas iesaistīties Latvijas veselības aprūpes sistēmā, jo arvien pieaug darba apjoms, bet atalgojums nav adekvāts. Statistika liecina, ka patlaban viena māsa aprūpē 30 pacientus, kamēr citās Eiropas valstīs viena māsa rūpējas par sešiem līdz 12 pacientiem.

Zālīte akcentēja, ka lielākā netaisnība ir nevienlīdzīga algu samaksa mediķiem, salīdzinot ar citām nozarēm. Medicīnas māsas, kuras pasniedz lekcijas koledžās, saņem 293 latus mēnesī, savukārt māsas, kuras strādā medicīnas iestādēs, saņem par 6% līdz 19% mazāk – 236 līdz 270 latus mēnesī. “Mediķu algas šobrīd ir netaisnīgi noteiktas attiecībā pret citām nozarēm, mēs vēlamies labot netaisnību,” piebilda Zālīte.

Pēc statistikas datiem, 2010.gadā koledžu absolvēja 184 māsas, bet darbu Latvijā sāka 30, savukārt 2009.gadā no 259 tikko absolvējušām māsām darbu uzsāka 238.

“Skaitļi rāda, ka Latvija vienu gadu par veselības aprūpi nav likusies ne zinis. Darbs pie budžeta ir sākts, nav ko gaidīt,” sacīja Keris.

Organizāciju pārstāvji iesaka nekavējoties atjaunot Cilvēkresursu attīstības programmu veselības aprūpē un piešķirt papildu līdzekļus veselības aprūpei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+