×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2016
Drukāt

Panamas skandāls: dokumentos minēti Lembergi, Gulbji, Ķirsons un jaunais “airBaltic” investors (8)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

Ziņu avots precizē informāciju

Panamas juristu firmas “Mossack Fonseca” (MF) skandalozajos sarakstos un dokumentus, kas tapuši pēdējos 40 gados, atrodami arī Latvijas miljonāri un sabiedrībā pazīstami uzņēmēji, liecina “Re:Baltica” rīcībā esošā datu bāze.

Žurnāls “Ir” atklāj, ka MF failos atrodams gan par oligarhu dēvētā Ventspils mēra Aivara Lemberga vārds, gan viņa meita Līga, gan arī pasaulē pazīstamā tenisista Ernesta Gulbja tēvs uzņēmējs Ainārs Gulbis, kurš par direktoriem katrā no ofšoriem iecēlis pa radiniekam – savu tēvu Alvilu un dēlu Ernestu, vēsta žurnāla tiešsaistes vietne.

Lielākā daļa ierakstu, kas datubāzē atrodami par Aivaru Lembergu, saistīti ar joprojām tiesā izskatāmo krimināllietu, kurā prokuratūra ārzonu mudžeklī cenšas pierādīt, ka politiķis ir patiesais saimnieks daļā Ventspils uzņēmumu.

MF dokumenti liecina, ka Lemberga advokāte Irina Kauke 2008.gadā lūgusi firmai sniegt atbildi, vai Lembergs ir saistīts ar virkni Panamā un Britu Virdžīnu salās reģistrētām firmām, kuras figurē viņa kriminālprocesā (Zele Mineral Resources Limited, Hinch Invest & Finance S.A, Regina Development Inc, Kaywood International Limited, Concavo Limited, Delvar Invest Eurocom, Digentia). Panamas juristi atbildējuši, ka viņa vārda reģistros nav, bet tas nenozīmē, ka viņam nekas nepieder, jo akcionāru sarakstus tur pašas kompānijas. Kauke “Re:Baltica” atteicās no komentāriem un paziņoja, ka kategoriski iebilst pret informācijas publicēšanu.

MF dokumentos arī atrodams apliecinājums, ka Lemberga meita Līga ir firmas Canrif Limited direktore, taču nav plašākas informācijas, kam tā izmantota.

MF dokumentos ir arī uzņēmējs Gunārs Ķirsons, kurš tādējādi caur ārzonām, iespējams, mēģinājis saglabāt kontroli pār finanšu grūtībās nonākušo ēdināšanas uzņēmumu “Lido”. Tāpat te atrodams jaunais “airBaltic” investors Ralfs Dīters Montāgs-Girmess, kurš vēl pirms trim gadiem bijis triju ārzonu formu vadītājs.

No šiem vīriem neatpaliek arī reklāmists un reklāmas aģentūras “DDB” vadītājs Edgars Skulte. Līdzīgi kā daudziem citiem, viņam Panamā reģistrēto ofšoru palīdzējusi iegādāties “Nordea” banka. Kā raksta žurnāls, šīs bankas rīcību pēc Panamas dokumentu publiskošanas jau solījuši pārbaudīt Zviedrijas banku uzraugi.

Interesanti, ka Panamas firmas pakalpojumus izmantojis arī kosmētikas uzņēmuma “Dzintars” valdes priekšsēdētājs Iļja Gerčikovs, bijušā “Parex” bankas līdzīpašnieka Valērija Kargina dēls Maksims, bet pirms pāris gadiem Panamā reģistrētu ofšoru dibināja degvielas tirgotāju “Dinaz” bijušie īpašnieki Nikolajs Jermolajevs, Viktors Busels un Genādijs Stankevičs.

Kopumā par Latviju žurnālistiem nopludinātajā Panamas firmas datu bāzē ir 15 951 ieraksts.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm.

Nopludinātie dokumenti liecina par slepeniem ofšoru darījumiem, kurus veikuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina palīgi, pasaules politiskie līderi un slavenības, tostarp Barselonas futbola zvaigzne Lionels Mesi.

Vācijas laikraksts “Sueddeutsche Zeitung” ieguva šos dokumentus no anonīma avota un dalījās ar citiem pasaules medijiem, izmantojot ICIJ.

Noplūdinātie dokumenti par apmēram 140 politiķu slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadu periodu. Panamā bāzētajai firmai “Mossack Fonseca” ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.

Kļūdas labojums

Precizēta raksta 2.rindkopa, dzēšot kļūdaino formulējumu “žurnāls “Ir” ceturtdien atklāj, ka šajos failos nodokļu nomaksu apgājuši” Lembergu un Gulbju ģimeņu pārstāvji. Žurnālā “Ir” šāda informācija nav publicēta, vēsta portāls ir.lv. Raksts papildināts ar 3.-5. rindkopu, lai sniegtu priekšstatu, kāda informācija par Lembergu ģimenes locekļiem ir atklāta žurnālā “Ir” publicētajā “Re:Baltica” rakstā par MF failiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Konts ofšoros vel nenozīmē pretlikumību ! Ja ofšors palīdz izmantot likuma nepilnības ,lūdzu ! Cita lieta kāda veida līdzekļi ..noziedzīgu darbību ,tas jau ir cits jautājums. Nevajag gaļu jaukt kopā ar mušām.

 2. Kāds nu tur “skandāls” – kārtējās nožēlojami prastās “masmēdekļu pupu mizas” + no netīra pirkstiņa izzīsta, juridiski NEadekvāta un pēc būtības visnotaļ apšaubāma pseido “informācija” jeb tipiskas “tirgusbābu klačas”.

  T.i. – kārtējā bezcerīgi profānu masmēdekļu tiražētā pseido “sensācija”, kas tradicionāli sapļeckāta no klaji prettiesiskām “dzeltenām noplūdēm” un dažu juridiski analfabētisku “pētniecisko žurnālistu” izmisīgi uzbāzīgi kviekuļotas histēriskas ažiotāžas par / ap PAŠU subjektīvi sakompilētām un tendenciozi interpretētām “globālām aktualitātēm”, bet patiesībā – par NEKO.
  .
  Ir tak’ sacīts: “Tukša muca tālu skan…” 😉

 3. blēdis jau pēc tautības ?? Atbildēt

  LA pēdejā laikā briesmīgi tendencioza !!!
  Kāpēc nesāka risināt dabiskā secībā:godmann,repše,
  basketbolists-voleibolists u.t.t. ??
  Lembergs nāca stipri vēlāk !!!
  .
  Te jau pareizi norādīja, ka iegājies par standartu ir
  dubultā aplikšana ar nodokli…

 4. būt ofšorā nav noziegums ne pēc kādiem likumiem. lai izvirzitu jebkādu apsudzibu vajag konkrētus likumpārkāpumus. tikai žurmnaļugas var atļauties visus apliet ar dubļiem, jo par saviem vārdiem nav jāatbild

  • Protams, ka tas nav noziegums, ja nomaksā 15% nodokli.

   • bet ka tas nodoklis nav nomaksāts Atbildēt

    ir jāpierāda, nepietiek ar tukšu apgalvojumu ka nodokļos krāpjas jebkurš latvijas pilsonis var atvert ofšoru un pārskaitit savu naudu uz turieni un ja tā nauda te jau ir nopelnita un no viņas nodokļi samaks’\ati, tad tu nevienam neko neesi parādā. tālāk tā nauda jau atrodas beznodokļu zonā un uz to musu likumi neattiecas kamer nesagribēsi to atgriezt atpakaļ uz šejieni

  • Latvijā pat dzeltenās preses žurnālistus nemēdz šādi dēvēt. Tad nu skaidrs, no kādiem avotiem barojas šis komentētājs:)))

   • argumentu jau tev nav Atbildēt

    tu tāpat kā žurnaļugas izdari pieņēmumus kādi tev patīk lai iegūtu savu “patiesibu” ari tavs apgalvojums par “avotiem”butu jāpierāda. bet tu jau par saviem vārdiem neatbili, ērglis tu esi tikai netā.

Draugiem Facebook Twitter Google+