Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa: latviešu karavīrs Irākā nogalinājis gūstekni, neklausot pavēlei 16


Salīdzinot attēlu ar video redzamā vīrieša seju, gan rodas šaubas, vai tā ir viena un tā pati persona.
Salīdzinot attēlu ar video redzamā vīrieša seju, gan rodas šaubas, vai tā ir viena un tā pati persona.
Ekrānuzņēmums no youtube.com

“Brīvprātīgais no Latvijas” – tā interneta vietnē “Youtube” pieteikts video, kurā kāds vīrietis ar daļēji aizsegtu seju stāsta par savu militāro pieredzi un dod padomus ukraiņiem.

Viņš apgalvo, ka ieradies no Latvijas un iesaistījies ukraiņu brīvprātīgajā bataljonā, bet savulaik esot dienējis Irākā. No šīs misijas atmiņā visvairāk palikusi diena, kad viņš saņēmis gūstā kādu kaujinieku, kurš runājis latviešu valodā. “Viņš lūdza apžēloties. Es tajā pašā dienā piezvanīju komandierim un teicu: “Te ir cilvēks, kurš runā latviešu valodā un lūdz piedošanu.” Komandieris saka: “Ved šurp.” Es atbildēju, ka nekur nevedīšu, es viņu tepat… Kāpēc tādiem cilvēkiem jāturpina dzīvot? Es noliku telefonu, paņēmu viņu aiz kakla un… Ukraiņi, jums jādara tāpat, nevajag tādiem kropļiem piedot. Nogaliniet, noduriet viņus, nolādētos moskaļus,” aicina militārajā apģērbā tērptais kaujinieks, kura iesauka esot “Vilks”. Viņš arī kritizē Ukrainas varu un militāro vadību par neizlēmību.

Galerijas nosaukums

Izcelsme un izplatība 

Saistītie raksti

Kā avots šim video tiek minēts Ukrainas interneta medijs “Obozrevateļ”, taču interesanti, ka tālāk ar tā izplatīšanu aktīvi nodarbojušies dažādi Krievijas, bet jo īpaši pašpasludināto Donbasa “tautas republiku” interneta portāli, kuri video redzamo cilvēku sauc par “latviešu algotni”, “latviešu rīkļurāvēju” u. tml. Informācija par kādu Ukrainas brīvprātīgo bataljonā karojošu personu, kas stāsta, ka studējis Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, vēlāk dienējis Irākā un tur, pretēji komandiera pavēlei, nogalinājis gūstekni, parādījusies jau iepriekš. Kā apgalvo interneta portāls “Baltnews.lv”, tas esot kāds Vitālijs Šampiņš no Aizkraukles, un rakstam ir pievienota arī bilde. Salīdzinot attēlu ar “Youtube” video redzamā vīrieša seju, gan rodas šaubas, vai tā ir viena un tā pati persona – vienā redzams vīrietis pusmūžā ar grumbām pierē, bet video – drīzāk jauneklis. (Varbūt šajā laikā veicis plastisko operāciju?) Vairāki Ukrainas sociālo tīklu lietotāji vērsuši uzmanību uz to, ka redzamais cilvēks diez vai ir no Latvijas, jo runā bez akcenta, un atsevišķi specifiski izteicieni nodod, ka viņš drīzāk varētu būt no Ukrainas. Iespējams, ka video veidotājiem bijis nolūks intervēt V. Šampiņu, taču viņu nav izdevies sastapt, tāpēc kādam citam nācās notēlot “latvieti” kameras priekšā.

Atmaskojums

Lai kas būtu video redzamais vīrietis, viņš melo. Lūk, kā video un pārējo ar to saistīto informāciju komentē Latvijas Aizsardzības ministrija: “Šī ir viltus ziņa, kurā izmantots izdomāts stāsts. Šāda veida propagandas mērķis ir mazināt uzticamību Latvijas bruņotajiem spēkiem, manipulējot ar daļēji reāliem faktiem, piemēram, izmantojot faktu, ka Nacionālo bruņoto spēku karavīri ir dienējuši starptautiskajās operācijās Irākā. Šī persona nav studējusi Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un dienējusi Nacionālajos bruņotajos spēkos. Rakstā norādīts, ka persona 2014. un 2015. gadā dienējusi Irākā, taču šajā laikā Latvijas karavīri nav piedalījušies starptautiskajās operācijās Irākā. Nacionālo bruņoto spēku karavīri ir dienējuši ASV vadītās koalīcijas spēku vadītajā miera uzturēšanas operācijā Irākas atjaunošanas un demokrātijas veicināšanai no 2003. līdz 2008. gadam.” Drošības policijai esot zināma minētā persona, taču sīkākus komentārus iestāde nesniedz.

LA.lv