Ekonomika
Bizness

ASV pārmet naudas atmazgāšanu ABLV bankai, var liegt piekļuvi finanšu sistēmai10


Oļegs Fiļs
Oļegs Fiļs
Foto: LETA

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls (FinCEN) otrdien ierosinājis procedūru, kuras rezultātā var liegt Latvijas bankai ABLV piekļuvi ASV finanšu sistēmai par sistēmiskiem pārkāpumiem bankas darbībā, vēsta paziņojums ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla mājas lapā. Atbildīgā Latvijas iestāde norāda, ka banka ir tiesīga izteikt viedokli ASV pusei par šo paziņojumu 60 dienu laikā.

FinCen ieskatā banka vada naudas atmazgāšanas shēmas un traucē regulatoru darbam. ASV kompetentā iestāde norāda, ka banka esot veikusi ar Ziemeļkoreju saistītas finanšu aktivitātes.

FKTK informēta

Šopēcpusdien FinCEN ir publicējis paziņojumu, ka Latvijas komercbanka “ABLV Bank” AS rada bažas par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, un rosina tai piemērot 311. sadaļas īpašos pasākumus, apstiprina Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

FKTK vēsta, ka “šāds ASV iestādes paziņojums šodien ir publicēts. FKTK ir veikusi attiecīgas uzraudzības darbības”.

FKTK vēlas uzsvērt, ka “ABLV Bank” turpina darbu un ir atbildīga par turpmāko risinājumu vadību, veicot attiecīgu saziņu un darbu ar paziņojuma autoriem. Banka ir tiesīga izteikt viedokli ASV pusei par šo paziņojumu 60 dienu laikā.

“Bankai ir jāturpina iesāktais darbs un komunikācija ar klientiem, lai nodrošinātu tiem visu nepieciešamo informāciju un sniegtu nolīgtos pakalpojumus. Klientiem papildu informācijas saņemšanai ir jāvēršas ABLV bankā,” vēsta FKTK.

FKTK iepazīstas ar šo paziņojumu pamatojošajiem dokumentiem, kā arī aktīvi sadarbojas ar Eiropas Centrālo Banku, kuras tiešajā uzraudzībā atrodas šī Latvijas komercbanka, teikts komisijas paziņojumā presei otrdienas vakarā.

Caur banku plūduši miljardi

Paziņojumā ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls FinCEN norāda, ka ABLV banka institucionalizējusi naudas atmazgāšanu kā vienu no bankas pamatdarbības pīlāriem.

“ABLV vadība ļauj bankai un tās darbiniekiem diriģēt naudas atmazgāšanas shēmas, sniedz augsta riska pakalpojumus “čaulas uzņēmumiem”, kas ļauj bankai un tās klientiem atmazgāt naudu, uztur nepilnīgu kontroli pār “čaulas uzņēmumu” līdzekļiem un meklē iespējas traucēt piemērot Latvijā spēkā esošos normatīvos aktus naudas atmazgāšanas novēršanai un cīņai pret terorisma finansēšanu”.

ASV kompetentā iestāde norāda, ka bankas līdzšinējā darbība padarījusi to pievilcīgu struktūrām, kas saistītas ar organizēto noziedzību, ieroču nelegālu apriti, korupciju un tiem, kas vēlas apiet dažādas sankcijas.

FinCEN aprakstītās nelegālās darbības bankā saistītas ar Ziemeļkorejas ballistisko raķešu programmu, kā arī korupciju Krievijā, Ukrainā un Azerbaidžānā. Pēc FinCEN datiem, caur banku plūduši miljardiem dolāru, kas saistīti ar korupciju.

ASV regulatora ierosinājums varētu liegt visām ASV finanšu iestādēm atvērt un uzturēt korespondējošos kontus ar ABLV banku. Faktiski tas nozīmētu, ka banka zaudētu iespējas veikt transakcijas ar ASV dolāriem.

ASV varas iestādes būs bargas

ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins paziņojis, ka ASV varas iestādes turpinās rīkoties pret ārvalstu bankām, kuras neievēro naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumus un kļūst par kanālu plašai nelikumīgai darbībai.Nepietiekami drošības pasākumi bankās veicina plaša spektra nelikumīgas darbības, tajā skaitā darbības, kas saistītas ar Ziemeļkorejas kodolieroču programmu un ar Krieviju un Ukrainu saistītu korupciju. ASV varas iestādes darīs visu, lai aizsargātu ASV finanšu sistēmu no šāda veida riskiem, piebildis ministrs.

Iepriekš ASV valdības līmenī norādījusi par nepieciešamību Latvijas iestādēm ieguldīt vairāk darba, lai vērstos pret naudas atmazgāšanu. Dienu pirms FinCEN pieņemtā lēmuma “LA” redakcijā viesojās ASV vēstniecības Latvijā vēstnieces vietnieks Pols Polītiss, kuram jautājām arī par ASV iestāžu skatījumu uz Latvijas banku sektoru.

“Mūsu bažas par problēmām ar naudas atmazgāšanu un caurspīdīguma trūkumu banku sektorā neattiecas tikai uz Latviju, bet visu pasauli. ASV un Latvijas valdībām, kā arī abu valstu banku regulatoriem par šiem jautājumiem izveidojusies laba un atklāta diskusija. Arī šajā jomā mums ir labas attiecības,” uzsvēra P. Polītiss.

Viņš sarunā norādīja, ka ASV apzinās, ka banku sektors Latvijā ir būtiska biznesa joma, turklāt gan ārvalstu investoriem, gan jebkurai valstij ir būtiski, lai banku sektors darbotos uzticami.

Bija nopietni plāni

Vēl pērnā gada augustā “Dienas Bizness” rakstīja, ka ABLV Bank meitas uzņēmums, brokeru pakalpojumu sniedzējs ABLV Capital Markets, nodibinājis jaunu sabiedrību ASV – ABLV Capital Markets USA LLC. Toreiz tika vēstīts, ka ABLV Capital Markets USA LLC plāno tuvākajā laikā saņemt nepieciešamās atļaujas ASV, lai uzsāktu brokeru pakalpojumu sniegšanu.

Savukārt 2016.gada aprīlī mediji ziņoja, ka, apgūstot jaunus mērķa reģionus un vēloties veidot daudz ciešākas attiecības ar saviem biznesa partneriem, ABLV grupas uzņēmums SIA ABLV Advisory Services atvēris pārstāvniecību ASV Ņujorkā.

ABLV Bank ir lielākā neatkarīgā privātā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas balsstiesīgā pamatkapitāla.

ABLV Bank komentārs par ASV Finanšu ministrijas ziņojumu http://www.la.lv/ablv-bank-komente-asv-finansu-ministrijas-zinojumu/

Paziņojums ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla mājas lapā.

LA.lv