Pasaulē
Eiropa

Lielbritānijas policija: Skripaļu centās nogalināt ar nervus paralizējošu vielu1

Sergeja Skripaļs. Foto uzņemts 2006. gadā Krievijā. Reuters/LETA

Bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs, kurš kopā ar savu meitu Lielbritānijā svētdien zaudēja samaņu, kritis par upuri slepkavības mēģinājumam, kurā izmantota nervus paralizējoša viela, trešdien paziņoja britu policija.

“Tas tiek izmeklēts kā nozīmīgs incidents, kurā noticis slepkavības mēģinājums, izmantojot nervus paralizējošu vielu,” pavēstīja Lielbritānijas pretterorisma policijas priekšnieks Marks Raulijs. “Mēs uzskatām, ka divi cilvēki, kuriem kļuva slikti, bija konkrēts uzbrukuma mērķis.”

Policists, kurš notikuma vietā ieradās pirmais, šobrīd nopietnā stāvoklī atrodas slimnīcā, atklāja Raulijs.

Bijušais Krievijas izlūkdienestu virsnieks Sergejs Skripaļs, kurš Krievijā 2006.gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, un viņa meita svētdien bez samaņas tika atrasti Solsberi. Abi joprojām atrodas kritiskā stāvoklī.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas valdības ārkārtas situāciju komitejā trešdien tika pārrunāta jauna informācija par bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas iespējamo saindēšanu, bet britu policija aicinājusi atsaukties aculieciniekus.

Bijušais Krievijas izlūkdienestu virsnieks Sergejs Skripaļs, kurš Krievijā 2006.gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, Lielbritānijā saindējies ar nezināmas izcelsmes vielu un kritiskā stāvoklī nogādāts slimnīcā Solsberi. Saindējusies arī viņa meita.

Lielbritānijas iekšlietu ministre Embera Rada, kura vadīja ārkārtas apspriedi, atzina, ka izmeklēšana par “šausmīgo notikumu” būs “ilgstošs process”.

“Mēs zinām vairāk par vielu, [bet] mums jāļauj policijai strādāt,” norādīja ministre, piebilstot, ka pretterorisma policija plašākas ziņas sniegs vēlāk.

Policija pavēstījusi, ka norobežota vēl viena vieta netālu no biznesa centra 15 kilometrus no Solsberi.

“Tas ir saistīts ar izmeklēšanu un ir piesardzības pasākums,” pavēstīja policija, piebilstot, ka “saglabā atvērtu prātu par notikušo”.

Policija jau iepriekš norobežojusi iepirkšanās centra soliņu, uz kura samaņu zaudējušus svētdien atrada Skripaļu un viņa meitu, netālu esošu krogu un restorānu, kurus neilgi pirms samaņas zaudēšanas bija apmeklējuši abi incidenta upuri.

66 gadus vecais Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija Skripaļa “joprojām atrodas kritiskā stāvoklī intensīvās aprūpes nodaļā”, paziņoja policija.

“Izmeklēšana atrodas sākotnējā stadijā, un jebkādas spekulācijas šobrīd par labu nenāk,” paziņoja Lielbritānijas pretterorisma policijas priekšnieks Marks Raulijs.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons otrdien paziņoja, ka Lielbritānija reaģēs “atbilstoši un stingri”, ja atklāsies kādas valsts saistība ar Skripaļa saindēšanu.

Džonsons parlamentā sacīja, ka Solsberi incidents ir satraucošs un atsauc atmiņā Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko noindēšanu ar radioaktīvo poloniju 2006.gadā Londonā.
Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrija trešdien asi reaģējusi uz incidenta atspoguļojumu medijos.

“Rietumu mediji izmantoja incidentu ar Skripaļu, lai kurinātu pretkrievisku kampaņu,” paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova.

“Situācija nav kļuvusi skaidra, bet ierastie pieņēmumi jau ieguvuši impulsu,” viņa piebilda.
Skripaļs bija viens no 14 spiegiem, kurus Krievija un Vašingtona apmainīja 2010.gadā lielākajā šāda veida apmaiņā kopš Aukstā kara laikiem.

Atvaļinātais Krievijas izlūkdienestu pulkvedis Skripaļs 2006.gadā Krievijā tika notiesāts uz 13 gadiem cietumā par spiegošanu Lielbritānijas labā. Viņš tika notiesāts par Krievijas aģentu identitāšu nodošanu britu izlūkdienesta Mi6 rīcībā.

Skripaļs pēc atbrīvošanas Krievijā pārcēlās uz dzīvi Lielbritānijā.

LA.lv