Ekonomika
Bizness

Ugunsgrēks dzēsts vairāk nekā 20 stundu: jaunākā informācija no Jūrmalas 5

Foto – VUGD

Paliekošu seku nebūšot

Plašais paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Jūrmalā, kas svētdienas pēcpusdienā izcēlās nelegālā atkritumu uzglabāšanas vietā, neatstās paliekošu ietekmi uz cilvēkiem un vidi, aģentūrai LETA sacīja VVD vadītāja Inga Koļegova.

VVD par objektu uzzināja pavasarī no vietējiem iedzīvotājiem un lika pēc iespējas ātrāk šos atkritumus izvākt. SIA “Prima M” šo lēmumu apstrīdēja, bet VVD lēmums tika atstāts negrozīts.

15.jūnijā VVD kompāniju informēja, ka atkritumi jāizvāc līdz 24.jūlijam. Viņa pastāstīja, ka VVD kopā ar speciālistiem patlaban veic analīzes, lai noskaidrotu, cik bīstami ir atkritumi, taču būtisku ietekmi uz cilvēkiem un apkārtējo vidi tiem nevajadzētu atstāt. Viņa arī pastāstīja, ka pēc analīzes būs zināms kāds soda apmērs pienāksies uzņēmumam.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Šaboha aģentūrai LETA pastāstīja, ka VUGD ugunsgrēku izdevies likvidēt šorīt pēc divpadsmit stundu darba, nedaudz pāri pulksten pieciem, dega teritorija 1,2 ha platībā un angārs desmit kvadrātmetru platībā.

Šobrīd notikuma vietā strādā piecdesmit ugunsdzēsēji un glābēji, degšana ar atklātu liesmu ir likvidēta, bet pastāv gruzdēšana. VUGD neprognozēja, kad gruzdēšanu varētu izdoties pilnībā apturēt, taču nav bažu, ka varētu rasties papildus problēmas.


Uzņēmums šokā. Ir sava versija par ugunsgrēku

SIA “Prima M”, kuras teritorijā vakar izcēlās paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Jūrmalā, valde uzskata, ka ugunsnelaime sākusies tīšas dedzināšanas dēļ.

Kompānijas valdē norādīja, ka ugunsgrēks uzņēmumam bijis šoks un, visticamāk, tā iemesls bija tīša dedzināšana, jo pašaizdegšanās attiecīgajā situācija neesot reāli iespējama. Uzņēmuma valdei ir aizdomas par ugunsnelaimes izraisītājiem, taču iekams nav pierādījumu, valde tos nevēlas atklāt.

Vienlaikus uzņēmumā uzsvēra, ka, pretēji Valsts vides dienesta (VVD) publiskajā telpā paustajai informācijai, uzņēmuma teritorijā neatradās atkritumi, bet gan otrreizējās izejvielas – sašķiroti polimēri. Līdz ar to “Prima M” nebija nepieciešama atkritumu uzglabāšanas atļauja no VVD. Saskaņā ar Eiropas likumdošanu, šāda atļauja neesot nepieciešama otrreizējo izejvielu uzglabāšanai un šķirošanai.

Kompānija vēlējās veikt ekspertīzi, lai pierādītu, ka uzņēmuma teritorijā neatrodas atkritumi, taču lielo izmaksu dēļ pirms tam cerēja rast kopīgu valodu ar VVD. “Jau labu laiku sarakstāmies ar VVD, skaidrojot, ka tie nebija atkritumi, bet gan sašķiroti polimēri, kas ir otrreizējās izejvielas. VVD ģenerāldirektore uz mūsu vēstulēm nav atbildējusi, dialoga nav bijis,” norādīja kompānijas valdē. Tāpat ugunsgrēka izcelsmes vieta pēc detālplānojuma bija rūpnieciskā zona, līdz ar to uzņēmums arī šajā ziņā neko nav pārkāpis,” uzsvēra “Prima M” valdē. Saskaņā ar uzņēmuma biznesa plānu izejvielas bija iecerēts pārstrādāt granulās. Tas ir videi draudzīgs risinājums, bez kaitīgajiem izmešiem, jo polimēru pārstrādes tehnoloģija ir bezatkritumu – ogļskābā gāze tiek pilnībā pārstrādāta.

Vienlaikus kompānijā atzina, ka apkārtējo iedzīvotāji neapmierinātības dēļ saistībā ar polimēru neestētisko izskatu, uzņēmums apsvēra iespēju pārcelties uz mazāk apdzīvotu vietu. Tikmēr tika veikti visi nepieciešamie pasākumi, tostarp dezinfekcija, lai otrreizējās izejvielas neradītu nekādus apgrūtinājumus iedzīvotājiem.

Kompānijas valde arī atzina, ka teritorijā, kur izcēlās ugunsgrēks, nebija apsardzes, jo tur “nebija ko zagt”. Taču blakus esošajiem kaimiņiem ir videonovērošanas ierīces, kuras , iespējams, varētu būt fiksējušas vakardienas notikumus. Teritorija neesot bijusi apdrošināta un zaudējumus ugunsgrēka dēļ uzņēmums neatklāj.

Nelegālajā Jūrmalas izgāztuvē bija 23 tonnas atkritumu

Nelegālajā Jūrmalas izgāztuvē bija uzkrātas aptuveni 23 tonnas atkritumu, aģentūra LETA uzzināja Valsts vides dienestā (VVD).

Dienesta darbinieki norāda, ka uzņēmums “Prima M” nebija saņēmis atbilstošas atļaujas darbību veikšanai ar atkritumiem un, līdz ar to, darbojās nelegāli. Tāpat dienestā jau iepriekš ir saņemtas sūdzības no vietējiem iedzīvotājiem par smakām, kukaiņiem un žurkām.

VVD Lielrīgas reģionālā vides pārvalde (RVP) bija izdevusi rīkojumu izvest nelikumīgi glabātos atkritumus no teritorijas līdz 1.jūnijam, bet uzņēmējs šo lēmumu pārsūdzēja. Neraugoties uz šīm darbībām centrālā struktūrvienība atstāja lēmumu negrozītu un atkritumi bija jāizved līdz 24.jūnijam.

Dienesta pārstāvji sacīja, ka ugunsgrēks vakar radīja gaisa kvalitātes pasliktināšanos gan Jūrmalā, gan Rīgā, bet uzsver, ka šobrīd iedzīvotājiem nav pamata uztraukties par savu un savu tuvinieku veselību, jo vējš turpina kliedēt dūmu radīto piesārņojumu. Vienlaikus VVD vērtē videi nodarītos zaudējumus.

Liesmas sākās vakar

Vakar pēcpusdienā Jūrmalā, Slokas apkaimē, izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, aizdegoties plastmasas atkritumu krāvumiem. Pēc vairāk nekā 12 stundu darba šorīt plkst.5.17 ugunsgrēku izdevās lokalizēt. Kopējā plastmasas atkritumu krāvumu degšanas platība bija 12 000 kvadrātmetri jeb 1,2 hektāri. Dega arī angārs desmit kvadrātmetru platībā.

Dzēšanas darbos vienlaikus iesaistījās aptuveni 50 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji-glābēji, kuriem palīgā tika nosūtīti arī divi “Latvijas Dzelzceļa” ugunsdzēsības vilcieni un divas Valsts meža dienesta ugunsdzēsības autocisternas, bet Nacionālo bruņoto spēku helikopters nodrošināja ugunsgrēka dzēšanu no gaisa. “Pasažieru vilciens” uz laiku apturēja vilcienu kustību Tukuma līnijas posmā no Slokas līdz Ķemeriem. Vilcieni visās Tukuma līnijas stacijās kursēja ar iespējamu kavēšanos.

VUGD aicināja cilvēkus uzturēties drošā attālumā no degšanas vietas, brīdinot, ka dūmi var būt kaitīgi veselībai. Ugunsgrēka vietā bija ieradušies arī VVD speciālisti.

SIA “Prima M” reģistrēta 2011.gadā un kompānijas pamatkapitāls ir 2846 eiro. Uzņēmums pieder SIA “SO Trust”, kura vienīgais īpašnieks ir Oļegs Sokolovs.

Policija sāk kriminālprocesu

Saistītie raksti

Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par ugunsgrēku nelegālajā izgāztuvē Jūrmalā, aģentūrai LETA apstiprināja VP preses pārstāve Gita Gžibovska.

Kriminālprocess pēc Krimināllikuma nodaļas par noziegumiem pret īpašumu šobrīd sākts par
faktu.

Ņemot vērā, ka šobrīd darbu turpina ugunsdzēsēji, notikuma vietas apskati policija nevar veikt, taču izmeklēšanā skaidros, vai ir noticis noziedzīgs nodarījums, proti, ļaunprātīga dedzināšana. Konkrētas versijas policija šobrīd nemin, taču norāda, ka izmeklēšanas laikā lems par konkrētu notikušā kvalifikāciju.

VUGD sasauc preses konferenci

Kopā ar Valsts vides dienests šodien plkst.13 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sasaucis preses konferenci.

LA.lv