Latvijā
Sabiedrība

Baby box Latvijā atstāti 43 zīdaiņi. Visi nonāk jaunās ģimenēs, divus paņem atpakaļ vecāki0


Foto – LETA
Foto – LETA
“Baby Box” jeb vieta, kurā māte varēs anonīmi atstāt savu jaundzimušo, ja būs pieņēmusi lēmumu no bērna atteikties.

Baby Box pieredze Latvijā

1.jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena, atgādina aģentūra “Divi gani – sabiedriskās attiecības”, kas Latvijā popularizē Baby box ideju un īsteno glābējsilīšu projektu.

Japānā, Kumamoto norisinājies 14. Āzijas Veselības veicināšanas kongress, kas šajā gadā tika veltīts pamestajiem bērniem – Baby Box jeb glābējsilītes tēmai visā pasaulē.

Secinājums – Baby box sistēmas dažādās valstīs atšķiras gan tehniski, gan procesuāli.

“Baby Box” Latvijā

Latvijā pirmā Glābējsilīte tika atklāta 2009.gada 8.septembrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, pateicoties farmācijas kompānijas Gedeon Richer idejai un iniciatīvai. Kopš 2009. gada Latvijā ir atvērtas 8 Glābējsilītes. Tās visas atrodas slimnīcās.

Līdz šim brīdim ir izglābtas 43 jaundzimušo dzīvības un lielākā daļa atstāto bērnu atraduši savu vietu ģimenēs. Divi no bērniem atgriezušies savās bioloģiskajās ģimenēs.

Glābējsilīte sniedz iespēju anonīmi atteikties no bērniņa. Bērna bioloģiskie vecāki netiek meklēti, ja bērnam nav miesas bojājumu, ja viņš nav izsludināts policijas meklējamo personu sarakstā, ja ar viņu kopā Glābējsilītē nav atstāti personu apliecinoši dokumenti.

Pēc bērna atstāšanas Glābējsilītē (saskaņā ar Latvijas likumdošanu), bērnam tiek piešķirts atradeņa statuss. Ne vēlāk kā 10 dienu laikā no brīža, kad tiek konstatēta bērna ievietošana Baby Box, mazulis nonāk pirmsadopcijas aprūpē audžuģimenē, kas nodrošina bērnam tādu juridisko un cilvēcisko aizsardzību un gādību, kāda nepieciešama jebkura bērna labklājībai, bet kādu nav spējuši sniegt bērna bioloģiskie vecāki.

Baby Box mērķis ir arī nodrošināt jebkāda veida bezmaksas atbalstu un palīdzību, tajā skaitā arī diennakts bezmaksas psiholoģisko un praktisko atbalstu ikvienam, kurš ar savu mazuli ir palicis uz ielas, bet tomēr vēlas audzināt savu atvasi.

Latvijā pie katras Glābējsilītes ir izvietota informācija ar mērķi aicināt bērna bioloģiskos vecākus vēlreiz pārdomāt šī izšķirošā soļa veikšanu. Ir norādīts, ka bērna atstāšana Glābējsilītē nav vienkāršs lēmums un ka krīzes situācijā ir atbalsta personas, kas ir gatavas palīdzēt gan emocionāli, gan praktiski. Pie Glābējsilītēm tiek izvietotas norādes par organizācijām, kurās ir iespējams saņemt nepieciešamo palīdzību.

Ja bērna vecāki, nelūdzot palīdzību, izvēlas atteikties no sava bērna, anonīmi ieliekot viņu Glābējsilītē, tas ir bioloģisko vecāku brīvprātīgs, apzināts un atbildīgs lēmums. Bērna ievietošana Baby Box (nevis, piemēram, izmetot viņu atkritumu konteinerā vai atstājot sētmalē) liecina par to, ka bērna bioloģiskie vecāki, neskatoties uz apstākļiem, ka nevēlas audzināt bērnu atbilstoši, tomēr vēlas maksimāli parūpēties par bērnu, nododot viņu gādīgās rokās, kas spēs par bērnu parūpēties atbilstoši bērna interesēm.

Glābējsilītē ievietoto mazuli bioloģiskajiem vecākiem ir iespējams atgūt, kamēr bērns nav oficiāli adoptēts.

Ikviena Glābējsilītē ievietotā mazuļa jaunie vecāki, kuri adoptē Baby Box mazuli, saņem Ceļa vārdus – tā ir informācija mazulim, kurā norādīts, kad un kurā vietā mazulis ticis atstāts, kurš ārsts viņu apskatīja, kas viņam bija mugurā, kādas mantas kopā ar viņu bijušas. Ceļa vārdos ir informācija arī jaunajiem vecākiem – tā ir ar psihoterapeitu palīdzību sagatavota vēstule, kurā ir ieteikumi, kā savam bērnam izstāstīt to, ka viņš ir atstāts Glābējsilītē. Šajā vēstulē sniegti padomi, kad un ar kādiem verbāliem līdzekļiem bērnam izskaidrot šo faktu, nezaudējot bērna uzticību un mīlestību.

Baby Box ASV

Simpozijā ASV pārstāvēja Monika Kelsija (Monic Kelsey), ugunsdzēsēja un Baby box jeb “Safe Heaven Baby Boxes” dibinātāja.

1972. gadā tika izvarota 17 gadus veca meitene, 1973.gada 19. aprīlī piedzima Monika, kuru māte pameta slimnīcā divas stundas pēc dzemdībām. Tieši fakts, ka viņa pati ir pamests bērns, kas tika adoptēts un uzauga mīlošā ģimenē, mudināja Moniku izveidot Baby Box ASV.

Ikvienā ASV štatā jau darbojas t.s. “Baby Safe Heaven Law”, kas paredz, ka māte, kas nevar vai nevēlas rūpēties par savu jaundzimušo bērnu, var to atstāt policijā, pie ugunsdzēsējiem vai slimnīcā. Tā piemēram, 2017.gadā šādā veidā tika atstāti 3317 bērni.

Pirmais “Safe Heaven Baby Boxes” tika izveidots Indianas štatā Vudburnā (Woodburn) 2016.gada 19.aprīlī. Tas atrodas ugunsdzēsēju depo. Šobrīd ASV darbojas 2 “Baby Box”, tuvākajos mēnešos ir plānots atklāt vairākus.

Paralēli Baby Box, organizācija nodrošina arī krīzes tālruņa līniju, kas palīdz sievietēm grūtniecības laikā vai pēc dzemdībām.

Baby Box Krievijā

2011.gada oktobrī Krievijā, Permā tika atklāts pirmais Baby Box jeb «Okna jizni». Pirmā Baby Box izveidei Krievijas puse konsultējās ar Latvijas Baby Box projekta īstenotājiem, lai pārņemtu noderīgu pieredzi, kā arī “Baby Box” tehniskos risinājumus. Šobrīd Krievijā darbojas 19 “Baby Box” 10 reģionos. Visi “Baby Box” atrodas slimnīcās, izņemot vienu, kas atrodas baznīcā.

Kopš pirmā Baby Box atvēršanas, tajos ir ievietoti 78 bērni, no tiem 12 ir atgriezušies bioloģiskajā ģimenē (pie veākiem vai radiniekiem), bet 66 bērni atrodas jaunās ģimenēs.

Baby Box Krievijā izveidojusi labdarības organizācija «Kolibel’ Nadejdi», ko dibinājusi un vada uzņēmēja Jeļena Kotova. Organizācija ir dibinājusi arī četrus krīzes atbalsta centrus, kur var vērsties grūtībās nonākušas sievietes ar bērniem. Kopš 2012.gada pajumte un atbalsts sniegts vairāk nekā 781 cilvēkiem, no tiem 416 ir bērni.

Baby Box Šveicē

Baby Box simpozijā Šveici pārstāvēja fonda “Šveices palīdzība mātēm un bērniem” (Swiss Aid for Mother and Child Foundation) dibinātājs Dominiks Muglers (Dominik Müggler). Labdarības un atbalsta fonds mātēm grūtniecības un pēcdzemdību laikā tika dibināts 1998.gadā.

Fonds ir atvēris Šveicē 6 “Baby Box”, pirmais no tiem 2001.gada 9.maijā Einsiedeln pilsētas slimnīcā. Paralēli Šveicē ir atvērti vēl 2 Baby Box.

“Baby Box” Vācijā

2000.gadā Vācijā, Hamburgā tika atklāts pirmais “Baby Box” mūsdienu Eiropā. To izveidoja organizācija “SterniPark Organization”. Iepriekš (Viduslaikos) līdzīga sistēma darbojās pie klosteriem un baznīcām. Iemesls, kālab Baby Box tika ieviests Vācijā ir tāds pats kā citviet – miskastēs tika atrasti pamesti bērni.

Kopumā Vācijā šobrīd ir 93 Baby Box jeb “Baby Hach” jeb “Baby Klappe” un vēl citi nosaukumi. Gandrīz katrs no tiem darbojas neatkarīgi, par tā izveidi ir atbildīga cita organizācija vai persona (slimnīcas, nevalstiskās organizācijas, pat privātpersonas, kuru mājās ir izveidots “Baby Box” u.c.). Nav skaidri zināms kopējais “Baby box” atstāto bērnu skaits.

Piemēram, Lībekā Baby Box ir atvērts no 2000. gada. Šajā laikā tajā ir ievietoti 20 jaundzimušie. Līdzīgi kā Latvijā, Baby box bērni tiek adoptēti un nonāk jaunās ģimenēs, kurās par viņiem rūpējas un mīl. Kā uzsver Friedrike C. Garbe, Lībekas “Baby Box” vadītāja, Vācijā ir iespējamas anonīmās dzemdības, kā arī pastāv daudzas organizācijas un baznīcas, kas sniedz atbalstu sievietei grūtniecības laikā. To skaitā gandrīz ikviena organizācija, kuras paspārnē darbojas Baby Box sniedz palīdzību sievietēm grūtniecības un pēcdzemdību laikā. Visbiežāk Baby Box atstātais bērns pirmās 8 nedēļas pavada organizācijā, kuras Baby box bērns ir ievietots. Šajā laikā vecāki var atgriezties pēc bērna, ja vecāki neatnāk atpakaļ, bērns tiek nodots atbildīgajām institūcijām adopcijai.

No 2014.gada ir iespējamas konfidenciālās dzemdības, kas nozīmē, ka sieviete slimnīcā atstāj informāciju par savu identitāti slēgtā aploksnē, bērnam, kad tas ir sasniedzis 18 gadu vecumu, ir iespēja uzzināt savas mātes vārdu/uzvārdu.

Baby Box Polijā

Polijā 55 pilsētās šobrīd darbojas 60 Baby Box jeb “Okna Žycia” (dzīvības logs). Kā simpozijā atklāja Polijas pārstāvis Tomass Koptovskis (Tomasz Kopytowski) gandrīz visi (56) “Baby Box” ir veidoti starptautiskas Katoļu baznīcas organizācijas “Caritas” jeb tās dalīborganizāciju paspārnē un visbiežāk atrodas māsu klosteros.

Pirmais Baby Box Polijā tika atklāts 2006.gada 19.martā Krakovā. Tas atrodas klostera māsu mājā, kur sniedz atbalstu vientuļām māmiņām.

Saistītie raksti

Laikā no 2006 – 2017 Polijā Baby Box ir ievietoti 130 jaundzimušie. Iemesli, kālab mātes atsakās no saviem bērniem ir sekojošie: nabadzība, bailes no sociālās atstumtības, iespēja sniegt bērnam labāku dzīvi, nepilngadīga māte, nav atbalsta no bērna tēva, mātes slimība, negribēta grūtniecība u.c.

Polijā ik gadu piedzimst aptuveni 380 000 bērnu, tiek veikti ap 1000 abortu, tiek atklāti aptuveni 10 jaundzimušo nāves gadījumi.

LA.lv