Dabā
Laika ziņas

Otrdien laiks mainīsies: Jaunākā prognoze šai nedēļai2


Zāļu tirgus Doma laukumā.
Zāļu tirgus Doma laukumā.
Foto: LETA

Nedēļas sākumā Latvijā ieplūdīs nedaudz vēsāks gaiss un pakāpeniski pastiprināsies vējš, kas pūtīs no rietumu puses. Valsti šķērsos atsevišķas gubu-lietus mākoņu zonas, līdz ar to daudzviet arī nedaudz uzlīs. Pirmdiena būs nedēļas karstākā diena – gaiss vēl daudzviet iesils līdz pat +23…26, bet dienvidaustrumos līdz pat +29 grādiem, savukārt piekrastē, vējam pūšot no ūdens puses, termometra stabiņš nepārsniegs +18….+23 grādu atzīmi. Naktī gaisa temperatūra pazemināsies līdz +11…+17 grādiem.

Jau sākot no otrdienas teritorijas lielākajā daļā pūtīs brāzmains dienvidrietumu, rietumu vējš, brāzmās pūšot līdz 15-19 m/s, bet vietām pat līdz 21 m/s. Daudzviet gaidāms lietus – valsti turpinās šķērsot nokrišņu zonas, kas saistītas ar plašu ciklonu virs Skandināvijas ziemeļu daļas. Neskatoties uz to, līdz pat ceturtdienai saglabāsies vasarīgi silts laiks – gaisa temperatūra dienā +18,+24, bet naktī +9,+15 grādu intervālā.

Jaunākie aprēķini liecina, ka darba nedēļas beigās valstī ieplūdīs vēl vēsāks gaiss un pāri valstij turpinās virzīties nokrišņu zonas. Gaisa temperatūra strauji pazemināsies un teritorijas lielākajā daļā gaidāms lietus. Prognozes par laika apstākļiem Līgo un Jāņos tiks precizētas nedēļas gaitā.

No 1966. gada līdz 2016. gada datiem var secināt, ka vismaz kādā Latvijas reģionā Jāņu naktī lietus ir sagaidāms gandrīz katru gadu, bet nokrišņu varbūtība dažādos Latvijas reģionos ir no 22% līdz 49%. Kopumā vidēji Latvijā iespējamība Jāņu naktī sagaidīt nokrišņus ir 32%.

Vai Jāņos parasti tiešām līst “kā pa Jāņiem”?

Līgo un Jāņi ir svētki, kurus visbiežāk atzīmē ārpus telpām, tāpēc jau no senatnes cilvēkus ir interesējuši laika apstākļi šajās dienās. Kā ierasts, tad vismaz kādā Latvijas reģionā Jāņu naktī lietus ir sagaidāms gandrīz katru gadu, bet nokrišņu varbūtība dažādos Latvijas reģionos ir no 22% līdz 49%. Kopumā vidēji Latvijā iespējamība Jāņu naktī sagaidīt nokrišņus ir 32%.

Aplūkojot datus par nokrišņiem kopš 1966. gada, varam secināt, ka Jāņu dienā līst nedaudz biežāk nekā Jāņu naktī, jo nokrišņu iespējamība 24. jūnija dienā ir no 27% līdz 53%, bet valstī vidēji – 40%. Pēdējo piecu gadu laikā nokrišņu iespējamība Jāņu naktī vidēji Latvijā ir nedaudz augstāka nekā visā apskatītajā periodā – 56%, neskatoties pat uz pagājušā gada Jāņu nakti, kad nevienā meteoroloģisko novērojumu stacijā nokrišņi netika novēroti.

Lietainākā Jāņu nakts bija 1997. gadā, kad vidēji nolija 11,7 mm nokrišņu, pēdējos piecos gados lietainākos Jāņus aizvadījām 2015. gadā, kad vidēji Latvijā nolija 6,9 mm, bet Skrīveru novērojumu stacijā vien nolija 19,5 mm. Tai pat laikā pēdējo 51 gadu periodā 10 reizes Jāņu nakts Latvijā ir pavadīta bez nokrišņiem, pēdējoreiz pagājušajā gadā.

Bez nokrišņiem Līgo svētku un Jāņu svinēšanu ietekmē arī gaisa temperatūra. Vidējā diennakts gaisa temperatūra Latvijā šajās dienās lielākoties ir no +14oC līdz +16oC, un kopš 1961. gada siltākā diennakts bija pagājušā gada Jāņu diena, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra bija pat +22oC, savukārt vēsākā – 1977. gada 23. jūnijā, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra nepārsniedza +9,6oC. Visaukstākā Jāņu nakts bija 1992. gadā, kad vidēji Latvijā minimālā gaisa temperatūra bija +3,1oC, Zosēnos pat tikai +0,7oC, kā arī daudzviet bija novērojama salna, savukārt vissiltākā Jāņu nakts bija 2013. gadā ar vidējo minimālo gaisa temperatūru +16,9oC, Rīgā nepazeminoties zem +20,5oC. Kopumā 16 meteoroloģisko novērojumu stacijās tā bija siltākā Jāņu nakts pēdējo 56 gadu laikā.

LA.lv