×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
4. septembris, 2017
Drukāt

Latvijas skolās izplatās prakse – skolēnu pirkšana un pārpirkšana (9)

1. Kurš sola vairāk?

1no7
Ilustratīvs attēls. Foto - LETAIlustratīvs attēls. Foto - LETA

Pēdējos gados Latvijas skolās izplatījusies savdabīga prakse – skolēnu pirkšana un pārpirkšana. Bērniem tiek solītas gan stipendijas par labām sekmēm, gan brīvpusdienas, gan arī vienreizēji pabalsti, ja vien skolēns izvēlēsies mācīties tieši konkrētajā skolā. Kā apgalvo skolu vadība, piesolītie labumi motivē skolēnus sasniegt labākus rezultātus, taču nevar noliegt, ka skolēnu trūkuma dēļ izglītības iestādes ir gatavas ķerties pie visiem iespējamiem līdzekļiem, lai nodrošinātu turpmāku eksistenci.

Stipendiju piešķiršana skolēniem ir kļuvusi ļoti populāra, un taisni vai jābrīnās par skolām un pašvaldībām, kas vēl nav ieviesušas šo moderno praksi. Kā skaidro bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis, pasaulē tā ir izplatīta pieeja, lai skolēni gribētu apmeklēt skolu un nekavētu mācības. Domājams, ka tas ir tikai laika jautājums, līdz šāda prakse izplatīsies visā Latvijā, jo starp skolām un novadiem ir liela konkurence par katru skolēnu. Ja kaimiņu novada skolā tiek ieviestas brīvpusdienas visu klašu audzēkņiem vai arī piesolīti 15 eiro par septītnieku, tad apkārtējiem novadiem nekas cits neatliek kā vien sekot šim piemēram un iesaistīties vairāksolīšanā.

Skrīveru novadā noteikumi stipendijas piešķiršanai ir pavisam pieticīgi – skolēnam pietiek ar vidējo atzīmi vien 6 balles, lai katra semestra beigās pretendētu uz stipendiju 15 līdz 35 eiro apmērā. Nauda mudina skolēnus cītīgāk mācīties, nekavēt mācību stundas, pildīt mājasdarbus un būt apzinīgiem. Neretas novada izglītības un kultūras darba speciāliste Žanna Miezīte apgalvo, ka nauda tiek piešķirta tikai un vienīgi tādēļ, lai stimulētu skolēnus sasniegt augstākus rezultātus: “Neretas novadā nemaksā stipendijas, bet gan vienreizējas prēmijas mācību gada beigās tiem 5. – 12. klašu skolēniem, kuri mācību gadu beidz ar vidējo vērtējumu 9 un augstāk. Tas ir stimuls izcilajiem skolēniem, un tam nav korelācijas ar skolēnu piesaistīšanu. Izcilnieku skaits šo gadu laikā ir palielinājies, lai gan izglītojamo skaits ir samazinājies, taču ne dramatiski.” Prēmijas apmērs Neretas novada skolās sasniedz 25 eiro. Savukārt Valmierā skolēniem tiek izmaksātas prēmijas par augstiem sasniegumiem pasaules, valsts un reģiona olimpiādēs.

 1. Kurš sola vairāk?
 2. Skolu konkurence
 3. Bonusi palīdz
 4. Stimulu inflācija
 5. Sistēmai jābūt godīgai
 6. Jāiegulda skolotājos
 7. Uzziņa:

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Gulbenes nov Sveķu int.p.skolas direktors arī gan pērk skolēnus, gan ievada iegūtos datus par citu skolu bērniem – ievada savos sarakstos, lai uz 1.septembri būtu liels bērnu skaits

 2. Tāds mazs labojums par Valmieru….Tur maksā ne tikai par augstiem sasniegumiem valsts, pasaules olimpiādēs, bet arī katra semestra beigās katram, kura vidējā atzīme ir virs 8.5, tiek izmaksāta prēmija no pašvaldības (kas ir lielisks stimuls).

 3. stipendiju jau var maksāt ar MĒRĶI gūt labu izglītību. Taču nevajag izslēgt noteikumu, ka tā nauda tiktu atmaksāta atpakaļ tajā gadījumā, ja skolēns stundā laiku velta spamošanai hetā NEVIS ZINĪBU APGŪŠANAI! STUNDĀ NEDRĪKST NEKO CITU DARĪT KĀ VIENĪGI MĀCĪTIES!!!
  Pa nožēlu 99% mācību stundā skolēns nodarbojas vai nu ar savu telefona spaidīšanu vai runā ar blakussēdētāju vai SKAĻI RUNĀ PATS NO VIETAS, neļaujot strādāt ne skolotājam, ne klases biedriem, jo VIŅAM IR TIESĪBAS……

 4. ir ir rezultāts debīlajiem likumiem !

 5. Skolotaaji, juus esat galiigi degradeejusies!

  • degradējies esi tu, divnieku karali !
   Mācies, cik ir 2 x 2, nevis stundas laikā spamo netā !

   • Esmu jau ome, idiot!
    Muus skolaa maacija, peec stundaam palikaam, citiem pagarinaatais gads, peec tam 2 nedeelas bietes kolhozos raveejaam, un ne par briivpusdienaam.
    Kaa tagad par maaciisanos veel piemaksaa. ..
    Tu taa laika skoleeniem pat neesi cieniigs kurpes noslauciit dranki….
    Meesls taads, mobiilie, plansetnieki. …un veel stipendija. Pa dirsu un straadaat.

    • 🙂 malace, ??? Ome ! Patiesi vārdi no sirds. Bet tagad jau cilvēktiesības. Kas stipri tiek pārprastas. Samērīguma princips nestrādā. Kur ir tiesības, tur pretī jābūt pienākumiem. Viss ir aizgājis greizi gan augšās, gan apakšās.

Draugiem Facebook Twitter Google+