Pasaulē
Baltija

Lietuvas neatkarības akta oriģināls atrasts Berlīnē 1

Foto no twitter

Lietuviešu vēsturnieks Ļuds Mažīlis trešdien paziņoja, ka ir Berlīnē atradis 1918.gada Lietuvas neatkarības atjaunošanas akta oriģinālu.

Mažīlis atrada šo reto dokumentu Vācijas Ārlietu ministrijas arhīvā Berlīnē un dalījās ar tā fotoattēlu, kas strauji izplatījās sociālajos medijos. Lietuvas amatpersonas reaģēja uz šo ziņu ar piesardzīgu sajūsmu.

“Rezolūcija lietuviešu valodā ar visiem 20 oriģinālajiem parakstiem bija pievienota blakus vācu versijai,” Kauņas Vītauta Dižā Universitātes profesors Mažīlis pa telefonu no Berlīnes pavēstīja ziņu aģentūrai AFP.

Lietuvas dižkunigaitija viduslaikos bija viena no Eiropas varenākajām valstīm, kas vēlāk apvienojās ar Polijas karalisti. Polijas un Lietuvas apvienotā valsts pastāvēja līdz 18.gadsimta beigām, kad to pakāpeniski sadalīja kaimiņu impērijas, tostarp Krievija.

Lietuvas neatkarības atjaunošana tika proklamēta 1918.gada 16.februārī, ko nodrošināja Pirmais pasaules karš un boļševiku apvērsums Krievijā.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paziņoja, ka atrastais dokuments, “domājams”, ir viens no nedaudzajiem neatkarības akta oriģināleksemplāriem. Pārējo oriģināleksemplāru atrašanās vieta nav zināma kopš Otrā pasaules kara.

“Šī ir ļoti priecīga ziņa, jo mēs ar nepacietību gaidām valstiskuma atjaunošanas simtgadi,” teikts Grībauskaites paziņojumā.

Lietuvas iekšlietu ministrs Eimutis Misjūns sacīja, ka šī ir “vēsturiska diena katram patriotam” un ka ir “goda lieta atgūt valsts dzimšanas apliecību”.

Lietuvas biznesa grupa “MG Baltic” februārī publiski apsolīja miljonu eiro jebkuram, kurš panāktu šī dokumenta atgriešanos Lietuvā. Mažīlis sacīja, ka viņu motivējusi gaidāmā neatkarības atgūšanas simtgade, nevis nauda.

Pēc neatkarības atgūšanas 1918.gadā Lietuvu 1940.gadā okupēja un anektēja Padomju Savienība. 1990.gadā Lietuva kļuva par pirmo padomju republiku, kas pasludināja neatkarību.

Vācijas ĀM apstiprina, ka atrasts Lietuvas neatkarības akta oriģināls

Vācijas Ārlietu ministrija (ĀM) ceturtdien apstiprināja, ka tās arhīvā atrastais dokuments ir Lietuvas Padomes 1918.gada 16.februārī pieņemtā deklarācija par Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanu, un apsveikusi Lietuvu ar šo atradumu.

“Kāds lielisks atradums! Tā ir brīnišķīga ziņa mūsu draugiem no Lietuvas,” teikts Vācijas ĀM paziņojumā.

Tajā norādīts, ka Vācijas ĀM Politiskais arhīvs izanalizējis Lietuvas zinātnieka Ļuda Mažīļa atrasto dokumentu un konstatējis, ka tā ir “deklarācija, kuru sastādījusi Lietuvas Padome, kas 1918.gada 16.februāra sēdē vienbalsīgi nolēma nosūtīt Vācijai un citām valstīm vēstules ar lūgumu atzīt Lietuvas valsti”.

LA.lv