×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. marts, 2018
Drukāt

Māte sūdzas tiesībsargam par pārāk agriem skolas rītiem (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pārāk agrs izglītības iestāžu darba sākums ievērojumi palielina dažādus veselības riskus skolēniem un var tikt uzskatīts par bērnu tiesību pārkāpumu, vērtējot kādu iesniegumu, secinājis tiesībsargs Juris Jansons.

Tiesībsarga ikgadējā ziņojumā Saeimai norādīts, ka aizvadītajā gadā tiesībsargs saņēma iesniegumu, kas saistās ar pārāk agru mācību sākumu skolā. Iesniedzēja norāda, ka viņas meitai, kura ir pusaudžu vecumā un mācās 7.klasē, pirmā mācību stunda sākas plkst.8.20, turklāt reizi nedēļā ir noteikta arī 0.stunda, kura sākas plkst.7.30. Iesniedzēja uzskata, ka tādējādi tiek pārkāptas viņas bērna tiesības uz pilnvērtīgu miegu un veselību.

Patlaban spēkā esošie ārējie normatīvie akti mācību stundu sākuma laiku izglītības iestādēm nenosaka. Skolai ir rīcības brīvība iekšējo normatīvo aktu izstrādē, līdz ar to arī mācību sākuma laika noteikšanā.

Valsts līmenī neregulējot izglītības iestāžu darba laiku, bērnu veselībai tiek nodarīts kaitējums, jo izglītības iestādes var noteikt nesamērīgi agru laiku, kurā bērniem ir jāsāk mācības, pārliecināts tiesībsargs. Iesniedzējas gadījumā viņas bērnam, lai laicīgi paspētu uz izglītības iestādes noteikto 0.stundas sākumu, ir jāceļas plkst.6, bet, lai paspētu uz pirmo stundu, – plkst.6.40.

Jansons uzskata, ka nepieciešamība tik agri celties nenodrošina bērnam iespēju pienācīgi izgulēties, kas savukārt nopietni kaitē viņa veselībai un attīstībai, un tādēļ ir uzskatāms par bērna tiesību pārkāpumu.

Tiesībsargs veica dažādu pieejamo pētījumu par pusaudžu miegu analīzi un secināja, ka pārāk agrs izglītības iestāžu darba sākums skolēniem ievērojumi palielina dažādus veselības riskus. Pasaules Veselības organizācijas rīkotajā 2004.gada Miega un veselības tehniskās sapulces ziņojumā norādīts, ka bērniem vecumā no pieciem līdz 18 gadiem vidēji ir nepieciešamas desmit miega stundas. Lai arī pusaudžu vecumā (11-18 gadi) bērni nereti zaudē iespēju pilnvērtīgi izgulēties, bioloģiski viņiem saglabājas nepieciešamība gulēt tikpat ilgi kā jaunākā skolas vecuma bērniem.

Ziņojumā apkopoti vairāki klīniskie pētījumi un novērojumi, kuri apliecinot, ka nepietiekams miegs bērnam izraisa nogurumu, grūtības koncentrēties, aizkaitināmību, kā arī grūtības kontrolēt impulsus un emocijas. Dažkārt šāda veida simptomi var atgādināt uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu. Tiesībsargs skaidroja, ka apkopotie pētījumu piemēri norāda arī uz likumsakarībām starp bērna miega paradumiem un mācību rezultātiem – bērni, kuriem ir nepietiekams gulēšanas laiks, uzrāda sliktākus mācību rezultātus nekā bērni, kuriem nav miega traucējumu. Tā, piemēram, skolas vecuma bērniem, kuriem tika samazināts gulēšanas laiks par vienu stundu, pazeminājās koncentrēšanās spējas un ievērojami pazeminājās centrālas nervu sistēmas darbība, norādīja tiesībsargs.

Saskaņā ar ANO Bērnu tiesību konvenciju valsts atzīst ikviena bērna tiesības uz visaugstvērtīgāko pieejamo veselības standartu. ANO Bērnu tiesību komiteja savos konvencijas komentāros norāda, ka bērnu tiesības uz veselību ietver ne tikai laikus veiktus un atbilstošus profilaktiskus un veselību veicinošus pasākumus, bet arī tiesības augt un attīstīties tā, lai sasniegtu savu spēju maksimumu, un dzīvot apstākļos, kuri nodrošina visaugstvērtīgākos veselības standartus, kas tiek īstenoti, ieviešot programmas, kurās galvenā uzmanība pievērsta veselību noteicošajiem faktoriem. Jansons skaidroja, ka visaptveroša pieeja veselībai nozīmē, ka bērnu tiesības uz veselību tiek īstenotas plašākā to pienākumu kontekstā, kas attiecas uz starptautisko cilvēktiesību ievērošanu.

Bērnu tiesību konvencijā savukārt teikts, ka izglītībai jābūt virzītai tā, lai palīdzētu “attīstīt bērna personību, pilnībā izkopt viņa talantus, kā arī garīgās un fiziskās spējas”. ANO Bērnu tiesību komiteja norāda, ka bērnu veselību un attīstību ļoti lielā mērā nosaka vide, kurā viņi dzīvo, tāpēc, lai radītu drošu un atbalstošu vidi, ir jārisina jautājumi, kuri saistīti ar attieksmi un darbībām, kas izpaužas gan pusaudža tiešajā apkārtnē – ģimenē, vienaudžu starpā, skolā un piedāvātajos pakalpojumos, gan arī plašākā vidē, ko cita starpā izveidojusi sabiedrība, valsts un vietējā mēroga politika, un likumdošana.

Pamatojoties uz iepriekš minēto, tiesībsargs aicina Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju vērtēt iespējas noteikt pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem vienotu mācību stundu sākuma pieļaujamo agrāko laiku.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Un ko tiesībsargs saka par pulksteņa stumdīšanu stundu uz priekšu pavasarī? Rudenī vieglāk, tad vismaz atpakaļ. Jau no 1981.gada šis murgs turpinās. Tagad mācās šo bērnu bērni. Bioloģisko pulksteni nevar pagriezt atpakaļ vai uz priekšu, tāpēc mokās bērni jau no mazotnes, pieskaņojoties vasaras laikam. Nezinu, kādi ieguvumi ekonomikā, bet cilvēku sabiedrībai tikai zaudējumi: jau kopš bērnības sačakarētas veselības dēļ.

 2. Vecāki ļauj vai drīzāk ir vienaldzīgi, ka bērni neiet gulēt 9 vakarā. Visi zina, ka miegam ir jāsagatavojas. Sagatavošanās miegam noteikti nav telefona mānija, ko lielākoties bērni ņem līdzi gultā.
  Lūdzu, vecāki, ieradināsim bērnus iet savlaicīgi gulēt ( arī brīvdienās), jo atļaujot – mēs esam vardarbīgi pret bērnu!!!

 3. Man skolas laiks bija reālas mocības. Dēļ agrajiem rītiem. Nespēju sakoncentrēties un skolotāju stāstītais bija uztverams tikai ar grūtībām. Mācījos pati papildus, vakaros, lai sekmes normālas būtu. Vakaros miegs nenāca un visi tie ieteikumi iet gulēt 21:00 ir kaķim zem astes!
  Vislabākie bija pirmie 3 gadi skolā, kad bija 2. maiņa no 13:30.

  Pūces dabai neko nevar izdarīt. Grūti tie rīti ir tiem, kuri pēc dabas ir pūces. 🙁

 4. Tas tamdēļ, ka pasaule dzīvo pēc cīruļu stabules, bet pūces kuras reāli informāciju spēj uztvert tikai ap pulksten 12:00-14:00 neviens neņem aubē. Un ārdies tu skolotāj kā vēlies, bet pretim dabai tev neko neiespēt. Tas pats uz darba stundām, cīruļi saskrien ofisā 7:45 savā starpā kafiju strēbdami, sparīgi, skaļi čivina līdz pukst 14:00, tad pierijās pusdienas un kau 16:30 sāk snauduļot un lasās uz mājām tā arī dienu neko nepadarījuši tik pūcītēm kaulus nomazgājuši. Pūcītes protams atvelkas 8:00 uz darbu, aiztenterē līdz savai darba vietai un lēnā garā iesāk darba rītu ignorējot skaļo čiepstēšanu, koncentrējoties tikai darbam, bet 13:00 paēdušas brokastiņu, sparīgi ķeras klāt arī cīruļu nepadarītajiem rīta darbiem, jo cīruls jau vairs nespēj koncentrēties nopietnam darbam un tā pūcīte nostrādā līdz 18:00 vai pat ilgāk apdarot visus darbus kurus rīta stundā cīruļi piesavinās.

 5. Ja ir tik maziņi, ka nevar no rīta piecelties, tad jāiet gulēt 21.00

  • a kad draugos sēdēt, kad porņukus atkasīt? tur būs nepietiekami 21.00 iet gulēt, ja tā darīs, būs vēl sliktāk, trijos naktī būs jālec augšā, lai pabeigtu neizdarīto, ko var līdz rītam arī nepaspēt

 6. cilvēku rīcība sāk palikt arvien stulbāka… pārāk daudz tiesību un nekādu pienākumu. Kas tad notiks, ka aizies uz skolu 7:30? Mājas darbus uzdot nedrīkst, divniekus likt arī nē, pārlieku saudzējot neko neiemācīsies

 7. Varbūt jāizvēlas dzīvesvietai tuvākā skola?

  • Ko tad lai dara lauku bērni, kuri brien pa meža ceļu līdz šosejai, kur tiek skolas autobusā, tad viņus krata pa vairākiem pagastiem, līdz savāc visus, un tikai tad ved uz skolu nu viena stunda no rīta un viena pēcpusdienā tiek zaudēta ceļojot pa apkārtni!
   Skolu likvidēšana laukos ļauj ietaupīt līdzekļus Izgl.min., bet tas notiek uz bērnu veselības rēķina- nevar to stundiņu ilgāk pagulēt un paaugties garāks tas bērniņš!!

 8. Lai nodrošinātu miegam nepieciešamās stundas, bērni ir laikus jāliek gulēt! Reizēm der ‘pārskatīt pulciņu noslodzi, lai diena pārmēru neievilktos.

  Bez tam 8:20 nudien ir normāls skolas sākuma laiks!

 9. Vai patiesi tiesībsargam nav nekā nopietna, ko darīt ?

 10. nebeidz pārsteigt Atbildēt

  pa kuru laiku ir izauguši infantili vecāki, kuri nemāk vairs audzināt savus bērnus??

 11. Bet kā ar to, ka bērns līdz noteiktam vecumam ir jāizved uz skolu. Vecākiem darbs pamatā sākas 8.00. Jāmaina arī darbinieku darba laiks, ja mainām piemēram 8.20 uz 9.00. Citādi dara kavējums

 12. Laukos, bērniem, kurus pašvaldības autobuss ved uz skolu, jāceļas ļoti agri, kamēr apmet lielo loku un “salasa” bērnus no apkaimes ciemiem. Tas pats vakarā, kamēr atkal “savāc” un nogādā mājās ir jau gandrīz tumsa.

  • Laiki mainijušies,tagad bērniņi švakāki,mums skolā bija jābūt 7:30 vai 8:00, līdz skolai bija jāiet 5 km kājiņām,nekādi autobusi nevienu neveda.Pēc skolas vēl vajadzējā mājās vecākiem palīdzēt .Izaugām,izmācijāmies,dabūjām labu izglītību un darbu.Visi dzīvi.
   Tagad 18 gados arī neviens neguļ 10 st,bet staigā pa diskotēkām u.t.t.

   • Vispār jau Jums taisnība ,bet laiki mainās ,agrāk piecu gadu vecumā cūkgans ,7gados govju gans ,kāds pat agrāk ,14 gados puspuisis ,kāds pat agrāk, tagad 7. klase ,tātad 14gadi ,tāfeli un klases grādu nedrīkst slaucīt un vasarās bietes ari vairs nebūs jākaplē ,jo nav jau vairs arī biešu. Tā ka Omei laikam tomēr būs arī sava taisnība.

 13. varbūt vajag iet laicīgi gulēt..

  • Ja bērniņš dzīvojas pa internetu gandrīz visu nakti, tad skolā tāds ir nekāds, ja vecāki nemēdz kontrolēt. Stundu sākumam nav ne vainas, tikai jābūt saprātīgai kontrolei, tad nebūs par niekiem jāiesaista Tiesībsargs.

Draugiem Facebook Twitter Google+