×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
1. janvāris, 2018
Drukāt

Vētra ūdens glāzē? Vienošanās ar Aizsardzības ministriju šķeļ medniekus (11)

Foto - Linda DombrovskaFoto - Linda Dombrovska

Pēc Latvijas Mednieku savienības (LMS) iniciatīvas aizvadītā gada nogalē tika parakstīta vienošanās, kas veicinās mednieku iesaistīšanos valsts aizsardzības spēju pilnveidošanā un stiprināšanā, kā arī jaunatnes patriotiskajā audzināšanā un Latvijas dabas un ģeogrāfijas iepazīšanā. Dokumentu parakstīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis.

Šis memorands izraisīja diskusiju vilni, kas iekustinājis arī visklusākos ūdeņus. Galvenās bažas rada tas, ka tam visam apakšā ir kāda šaura personu loka finansiālās intereses. Otrs – politiskā kapitāla krāšana.

Daļa sabiedrības uzskata, ka vienošanās ar AM rada sabiedrības polarizāciju. Ja tu neiesaistīsies apmācībā, tu neesi patriots, un šāds viedoklis izskanējis ne vienā viens diskusijā sociālajos tīmekļos. Vēl liela daļa aptaujāto mednieku uztraucas par to, ka viņus ieskaitīs rezervistos. No kara dienesta nevarēšot izvairīties, bet iebrucēju uzvaras gadījumā visus medniekus pēc saraksta sabāzīs ešelonos un aizvedīs uz Sibīriju.

Latviešiem patīk sabiezināt krāsas un, kā parasti, arī šoreiz tie ir tumšie toņi. Ko patiesībā cer sagaidīt no šīs vienošanās mednieki un ko tas nozīmē ierindas medniekam?

Mednieku savienības interneta mājas lapā lms.org.lv tika ievietots pilns vienošanās teksts ar organizācijas vadītāja komentāriem. Darbu un pasākumu plāns tiks izstrādāts katru gadu līdz 15.decembrim. Pēc parakstīšanas tas kļūs par LMS un AM vienošanās neatņemamu sastāvdaļu.

Vienošanās paredz veicināt mednieku brīvprātīgu iesaistīšanos valsts aizsardzībā – Zemessardzē un rezervistu kontingenta darbībā, izglītot sabiedrību par valsts aizsardzības jautājumiem, par Latvijas dabas un ģeogrāfiskajiem apstākļiem, par medniecību, drošu ieroču apriti un citām saistītām tēmām. Kopīgi darbojoties, mednieku organizācija un AM veidos mācību programmas bērniem un jauniešiem: pasniegs izdzīvošanas mācību, stāstīs par Latvijas dabu, par faunu un, protams, par medībām.

Kā teikts LMS paziņojumā, mērķauditorija pamatā būs tie jaunieši, kuri iesaistījušies Jaunsardzē. Viņi ir fiziski stiprāki, attīstītāki un drosmīgāki par vienaudžiem un nebaidās doties dabā. Šādas kvalitātes ir raksturīgas arī medniekiem. Iespējams, daudzi no jaunsargiem nākotnē varētu pievērsties šai nodarbei. Lai pēc daudziem gadiem neveidotos situācija, kad Latvijā ir ko medīt, bet nav, kas medī. Nepievērst uzmanību mednieku sabiedrības novecošanai ir nepiedodama muļķība, sacīja LMS priekšsēdētājs Jānis Baumanis. Parakstītā vienošanās paredz katrai no pusēm atteikties no pienākumu pildīšanas, ja tie traucē veikt tiešās funkcijas un uzdevumus.

Diemžēl, pirms parakstīšanas, informācija par LMS plāniem netika izpausta nedz publiskajā telpā, nedz otrai mednieku organizācijai – Latvijas Mednieku asociācijai (LATMA), kura pārstāv mednieku intereses FACE – Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijā.

LATMA valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks ir kategoriski pret šādu vienošanos, saskatot tajā gan finansiālas, gan politiskas intereses. Asociācijas vadība par LMS un AM sadarbības plāniem uzzināja no ziņām internetā kā par notikušu faktu. “Iepriekš nekāda informācija netika sniegta ne no LMS, ne no ministrijas un sarunas par gaidāmo vienošanos nav notikušas. Jau iepriekš ir bijuši mēģinājumi pacelt “karaklausības tēmu” un noskaidrot, ko mednieki darīs militārā konflikta gadījumā. Žurnālisti publiski musināja šo jautājumu laikā, kad sākās karadarbība Ukrainas austrumos,” sacīja H. Barviks.

“Ko valsts vēlēs, to mednieki arī darīs, kas būs paredzēts mobilizācijas plānā, tā mēs arī rīkosimies.” LATMA vadītājs arī norādīja, ka Eiropā mednieku nevalstiskās organizācijas nav saistītas nedz ar politiskajiem, nedz ar militārajiem spēkiem vai institūcijām. Līdz šim LATMA ir veiksmīgi sadarbojusies ar jaunsargiem, tādēļ H. Barviks pauž neizpratni par šādas vienošanās nepieciešamību.

Ziņu portālos un sociālajos tīklos pie rakstiem par LMS un AM parakstīto sadarbības memorandu komentētāji pauž ļoti atšķirīgus viedokļus. Galvenais kas satrauc –   iespējamā mednieku sabiedrības polarizācija. Tagad par miera sašūpošanas sviru kļuvis patriotisms – ja kāds neatbalsta LMS iniciatīvu, tad viņš nav šīs valsts patriots, varbūt pat gluži pretēji.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis atzina, ka, lasot komentētāju izteikumus un paziņojumus presē, rodas iespaids, ka cilvēkiem trūkst izpratnes un vēlēšanās iedziļināties AM un LMS vienošanās būtībā, pašā tekstā un darba plānos. Vēlme piedalīties valsts drošības stiprināšanā ir apsveicama un neko citu šajā memorandā saskatīt nevarot.

Temats, kura kņudina katra mednieka prātu un drosmi, ir iespējamā piespiedu mobilizācija. Ārējie draudi varbūt būs, varbūt nebūs, bet mednieki, kuri ir LMS biedru – mednieku klubu sastāvā –  tagad esot riska grupā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Jaunajā medību likumā paredzētas spilgtas krāsas atstarojošās vestes arī meža dzīvniekiem ..

 2. Bergmanis un Baumanis – atrodiet 2 atšķirības ..

 3. Ha ha ….Krievi mednieki piļīs uz latviešiem , un otrādāk ?

 4. Ļoti normāls piegājiens , ieročus tikai Latvijas patriotiem. Ja nessi patriots šau tik ar rudzu bissi.

 5. Tagad savu stulbumu uzbazis ari medniekiem…vel nesaprot kad tauta sen jau viņiem neuzsticas

 6. Kas tā latma tāda ir, lai tai ko prasītu? 5 biedrus pārstāvoša veca un savu dzīvi nodzīvojusi korumpēta bedre, kura pazuda milzīgi mednieku līdzekļi.
  Un tagad pukst, ka viņiem neko neteica?

 7. Pasarg Dievs, nepaprasījām LATMAI atļauju! Skauž? Vai Jūs esiet tas Visuma centrs? Bet Jūsu vadonis tak ir pret šādu sadarbību. Medniekus jau tas nešķeļ. Brīvprātīgi jau var piedalīties visi mednieki, kuri to vēlas un kuriem tas liekas svarīgi.

 8. Patiesībā šī jezga ir neparko. LMS nepārstāv Latvijas medniekus, bet vienīgi savas biedrības biedrus. Katrai personai tajā skaitā biedrībai ir tiesības slēgt līgumus un vienošanās, kas atbilst pastāvošajiem normatīvajiem aktiem.

 9. Bez krieviem šajā valstī nekas nekustās? 😀

 10. Lieliski! Uzreiz var redzēt kur krievu tanku bučotāji iekartojušies

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.7
Alūksne +17.7
Daugavpils +15.3
Saldus +17.4
Liepāja +16.5
Jelgava +17.0
Ventspils +14.9
Limbaži +17
Madona +14.6
Rēzekne +16.5
Draugiem Facebook Twitter Google+