×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. decembris, 2017
Drukāt

Lai par elektrību maksātu mazāk, jātērē vairāk (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sloga ierobežošana nākamgad samazinās iedzīvotāju rēķinus par elektrību? “Aprēķini liecina, ka pēc izmaiņu stāšanās spēkā rēķins par elektroenerģiju nemainīsies vai samazināsies aptuveni 2/3 mājsaimniecību. Savukārt aizsargātajiem lietotājiem paredzēts kompensēt iespējamo elektroenerģijas izmaksu pieaugumu. Aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu, kuras lieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām,” “LA” atklāj Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Evita Urpena.

Lai ietaupītu vismaz 2 centus, jātērē vairāk

Izmantojot AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” izveidoto kalkulatoru, lai aprēķinātu OIK reformas ietekmi uz elektrības rēķinu, redzams, ka mēnesī mājsaimniecībai jāpatērē vismaz 83 kWh elektrības, lai būtu vismaz 2 centu ietaupījums. Gadā tātad jāpatērē vismaz 996 kWh. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2015. gadā līdz 999 kWh elektrības gadā vidēji patērēja 27,4% cilvēku. Absolūti lielākais skaits mājsaimniecību (36,7%) 2015. gadā vidēji patērēja 2000 kWh vai vairāk (vidēji mēnesī 166 kWh).

Izmaiņas stāsies spēkā jau pavisam drīz – no nākamā gada 1. janvāra – un tās būs saistītas ar OIK sloga ierobežošanu, elektrostacijām ar jaudu virs 100 MW (TEC-1 un TEC-2) atsakoties no 75% atbalsta elektroenerģijas OIK ietvaros, pretī saņemot vienreizēju kompensāciju 454,28 miljonu eiro apmērā, kurus izmaksās no “Latvenergo” uzkrātajiem līdzekļiem. EM norāda, ka, īstenojot šo plānu, izdosies ietaupīt 262,01 miljonu un lielākajai daļai mājsaimniecību un uzņēmumu gaidāmi zemāki rēķini. Ja to nedarītu, rēķini nākamajos gados krietni pieaugtu.

Lielākie ieguvēji – pastāvīgi tērējošie

No nākamā gada stāsies spēkā grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, tie mainīs OIK finansēšanas modeli, kas ne tikai ļaus mazināt ražošanas uzņēmumu OIK maksājumus, bet arī mazinās izmaksas par patērēto elektroenerģiju arī vairākumam mājsaimniecību, norāda E. Urpena. “Reforma paredz ieviest OIK maksājumu dalījumu divās daļās – pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas. Tas dos iespēju pārskatīt savu elektroenerģijas patēriņu, pieslēguma veidu un ikdienas paradumus. Iedzīvotāji varēs izvērtēt pieslēgto jaudu nepieciešamību un atteikties no liekajām jaudām, tādējādi sakārtojot kopējo elektroenerģijas apgādes sistēmu,” skaidro ministrijā.

Savukārt “Latvenergo” pārstāve Ivita Bidere norāda, ka katra patērētāja gala rēķinu veido ne tikai cenu nosakošā situācija elektroenerģijas tirgū un regulētās izmaksas, bet arī individuālie patēriņa paradumi. “Šobrīd katra lietotāja situācija ir tik personalizēta, ka nevar runāt par vienotu tendenci, kas attiektos uz visiem patērētājiem un visus vienādi ietekmētu. Tomēr ir vairāki faktori, kas noteikti nākamgad ietekmēs elektroenerģijas rēķinu, un kopumā lielākajai daļai mājsaimniecību rēķins par elektrību saruks,” sola I. Bidere, uzsverot, ka lielākie ieguvēji būs tie, kuri mājsaimniecībā dzīvo pastāvīgi un regulāri patērē elektrību. Zaudētāji – maz noslogotie pieslēgumi, piemēram, garāžas, kam rēķini, visticamāk, pieaugs.

“Pirmkārt, ja runā par elektroenerģijas cenu, tad jāuzsver, ka Latvijas elektroenerģijas cena ir atkarīga no ārējo tirgu faktoriem Eiropā un pasaulē. Jau šobrīd ir zināms, ka nākamgad vismaz uz desmit nedēļām remontdarbiem slēgs “NordBalt” starpsavienojumu. Mirklī, kad starpsavienojumi iziet no ierindas, novērojamas biržas apgabalu cenu atšķirības. Tās mazināt palīdz Rīgas TEC kā nozīmīgs reģiona cenu stabilizētājs situācijās, kad novērojami traucējumi starpsavienojumu darbībā, svārstības pieprasījumā un kaimiņvalstu ražošanas piegādēs. Tirgu ietekmējošie faktori ir ļoti mainīgi un grūti prognozējami, tāpēc arī vēsturiska faktoru mijiedarbība un cenu izmaiņas var nesniegt patiesu ieskatu par cenu virzību nākamgad,” saka “Latvenergo” pārstāve.

Arī viņa norāda OIK aprēķināšanas principa izmaiņu nozīmi, jo līdz šim atsevišķi patērētāji par OIK maksājuši ļoti maz vai nemaz, bet citiem OIK bijis neproporcionāli augsts, kas nākamgad mainīšoties.

OIK_6

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. KO nu irš,man oik par kaut kādām ampērām ir piegrūzts klāt par veseliem 5 eirikiem ar kapeikaam ,,,elektrības patēriņs ir 147 kw,,bet rēķins gandrīz 34 eiras ,,,,rēķinā tad zagļu oik jau sastada gandriz 10 eiras ,,sprāgoņas atjēdzieties!!!! vai jūs vienreiz neaizrīsieties:(

 2. Padomijas laikos mācīja taupīt, ekonomēt……

 3. Nu vienreiz pietiek. Te darbiņš ir Satversmes tiesai vai Eiropas tiesai. Tas ir identiski, kā pensionāriem mehāniski ieturēja pensijas, kas strādāja un beigās dabūja visu atmaksāt. Tur zēniem dikti sakāpis galvā, modelē ar ekseli, bet dzīvu cilvēku ieraudzīt nevar. Par ko viņiem tur maksā algas???? Tā vajadzētu spēlēties ar nodokļiem valsts uzņēmumu vadītājiem, nav kvalitatīva darba rezultātā algu aplielk ar 200% nodokļiem’. Tauta, laiks mosties un sākt svinēt simtgadi ar ugunskuriem pie Saeimas un prezidenta pils.

 4. Tas viss ir blefs un acu aizmālēšana…

 5. Televīzijā rādīja, ka OIK izmaksā pat vairāk nekā miljonu eiro vienam īpašniekam. Un tādu elektrības ieguves īpašnieku ir daudz. Bet mēs visi piespiedu kārtā to sametam. Prieks censties!

 6. Lietuvā radiniece par 1 kwh maksā 11 centus,bet es 17 centus.Lietuva pēc Ignalīnas spēkstacijas slēgšanas visu elektroenerģiju iepērk,bet Latvijā HES kaskādes ražo daudz lētu elektrību .
  Ievēroju ka arī degviela automobīļiem Lietuvā lētāka vidēji par 10 centiem kā Latvjā,neskatoties uz to ka degvielas cenā iekļauts ceļa nodoklis automašīnām.

 7. Totāla afēra un kārtējā priekšrocība bagātajiem uz nabago rēķina.
  Skataties – 1. Biezās mājas tērē ne vien simtos, bet tūkstošos kilovatu mēnesī, taupīs zolīdi, Tie, kas pirks led spuldzītes un domās par reālu ekonomiju, kā arī visi trūcīgie un pencionāri, kas skaita katru centu .. tagad to centu atdos pae elektrību, vien tādēļ, ka tērē nepietiekami daudz! 2. OIK vispār ir nepamatots ne ar ko noziedzīgs maksājums, atkaljau vienas biezo grupasi nteresēs. 3. Redzama ir pretrunīga Enerģijas politika, kad energokompānijas reklamē savos bukletos, mājas lapās un pat pārraidēs kautkādu ekonomiju, saukārt realitātē tie spiež tērēt vairāk ja vēlies ietaupīt.. totāls absurds. 4 mēs maksājam maz ar ko pamatotu abonentmaksu, kas jau noēd ekonomijas daļu Lai arī kā patērētu. Neļaujot savu jaudu rezervēt kaut no 1 ampēra par minimālu maksu… 1/10 no tiem tagadējiem min 16 ampēriem.. 0.15 Eur par ampēru.. Pat tiem, kam tikai viena spuldzīte dārza būsdā jāmaksā par buržujiem… Dariet secinājumus.. Atsakaties no jekā, kas veicina šo laupīšanu.. neļaujiet sevi krāpt, bet tikai kopā, pa vienam būsiet vainīgi un nospiesti!

 8. Smejos,vēderu turēdams! Atbildēt

  Novembrī patērēju 98 kWh! Tātad esmu jau ietaupījis 2,3 virtuālus centus!! Kolosāli!

 9. Netaisnīga sistēma.Ja kāds sāktu ražot petrolejas lampas, jeb strāvas ģeneratorus dzīvokļiem un personīgajām mājām, lai tiktu no šiem blēžiem – elektrības tirgotājiem vaļā, tā būtu vienīgā izeja.Citādi ir jādzīvo bez elektrības -sveču gaismā.Kāpēc jāmaksā pilnīgi ne par ko, ja elektrība netiek dedzināta? Lielkapitālisti un lielie strāvas izmantotāji ir spējīgi maksāt 10 reiz vairāk par elektrību, bet no viņiem tas netiek prasīts. Taču kā nāves brūk virsū nabadzīgajiem iedzīvotājiem, kuri ļoti maz patērē, jeb vispār nededzina elektrību.Tik netaisna sistēma vēl nekad, nevienos laikos nav bijusi.Gan pienāks laiks, kad šie nelieši -naudas izspiedēji par neesošiem pakalpojumiem tiks tiesāti – to viņi ir pelnījuši.

  • Dauni, elektrība no PUBLISKĀ ELEKTROTĪKLA nav obligāts pasākums. izmācies, nokārto sertifikāciju, ievēro drošības tehnikas noteikumus un likumdošanu un gādā par to pats – bez maksas !!!!!!!!!!!!! Hi-hi

 10. Aprats,un vēl maksat par neistereto,ja visu mēnesi neesi iztērējis tik daudz kilovatu,gatavais sviests. Visu sadārdzina,un vēl grib lai tautieši paliek valstī,visi jau bēg prom uz tam ārzemēm,un atpakaļ nebrauks ne par ko. Skumji,skumji.=(=(

 11. Nu kas tas par sviestu! Es saprotu personālam jāmaksā, taču es šai valstij maksāju PVN un citus nodokļus. Viņi tiešām spēlējas ar uguni! Nedod Dievs, ja beidzot apniks…

 12. Ko ta nu Vājonis pasāks – zaļos elektroenerģijas pūšļotājus uzmeta ,konsultantu konsultanti pašu piečakarēja ….

 13. Kā var tā ūdeni liet – “Latvijas elektroenerģijas cena ir atkarīga no ārējo tirgu faktoriem Eiropā un pasaulē”- Latvija sev saražo vairāk kā 90% enerģijas.

 14. Šogad 2 pensionāri par Latvenergo elektrību dzīvoklī maksājam 33,96 EU. Interesanti, cik nākamgad būs jāmaksā jau vienam pensionāram? Te, tajā tabulā tādas summas nemaz nav.

 15. Ekanomija kaķim zem astes Atbildēt

  Skolā mācija jāekanomē dabas resursi un tai skaitā elektrība. Bet tagad otrādi neekanomē dedzini piegružo un tas ir labāk jo esam zaļa valsts varam atļauties citādi oik kungi nenopelnīs ļimonus. Gružus ieved no ārzemēm jo latvija top par lielu miskasti.

 16. Paldies, ka tā. Tas ieilgušais komunisms enerģētikā bija jau pieriebies. Tāpēc “nedarīt” Latvijā bija izdevīgāk par “darīt”.

  • Muļķības.Varbūt Jūs par sevi to sakāt? Citi gan strādāja un strāvu dedzināja,jo vairāk dedzināja, jo vairāk maksāja un nevienam pat prātā nenāca čīkstēt, jo bija apmierināti ar lēto elektroenerģiju.Bet tagad blēži izdomājuši aplaupīt cilvēkus, paši kļūt par miljonāriem.

   • Priekšpilsētas tumsoņa Atbildēt

    Tieši tā! Pēc šiem principiem ņemot, sanāk, ka kautkad man būs jāsāk maksāt arī par visām citām precēm un pakalpojumiem, kurus neizmantoju!?

  • Blēžiem ir jāsēž cietumā. Nodrošiniet to, tukša pļāpātāji, lūzeri. Vēlēšanās atkal balsosiet par nespējniekiem, populistiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+