×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
19. jūnijs, 2018
Drukāt

Pašvaldībām var nākties finansēt privātskolas (4)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Ilustratīvs foto.

Pašvaldībām jāuzliek pienākums līdzfinansēt privātskolu uzturēšanas izdevumus, ja vien šīs skolas dibinātājs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmējs. Šādu lēmumu, izskatot grozījumus Izglītības likumā pirms tā izskatīšanas Saeimā otrajā lasījumā, atbalstīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Patlaban valsts privātskolām piešķir finansējumu skolotāju algām, bet pašvaldībām nav pienākuma līdzfinansēt šīs skolas. Daļa vietējo varu tām finansējumu gan piešķir labprātīgi. Taču Saeimas deputāti – Imants Parādnieks, Inguna Rībena (abi Nacionālā apvienība), Lolita Čigāne (Vienotība), Inese Aizstrauta, Valdis Skujiņš (abi Zaļo un zemnieku savienība) un Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) iesnieguši priekšlikumu, kas paredz, ka pašvaldībai, ja tajā deklarēts bērns mācās privātskolā, ir pienākums piedalīties privātās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā, ja šis privātais pakalpojuma sniedzējs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmējs. Patlaban gan šādam statusam atbilst tikai sešas privātskolas, taču ļoti iespējams – ja attiecīgās likuma izmaiņas stāsies spēkā, arī citu privātskolu dibinātāji mainīs savu juridisko statusu, lai tiktu pie pašvaldību naudas.

Viena no priekšlikuma autorēm – I.Rībena – sacīja: pašvaldībām privātskolām būtu jāpiešķir tikpat daudz naudas, cik no tās budžeta seko skolēniem uz pašvaldību skolām. Līdz ar to daļa izmaksu joprojām būtu uz privātskolu skolēnu vecāku pleciem. Tomēr, ja arī pašvaldības sniegtu savu artavu privātskolu līdzfinasēšanā, vec āki brīvāk varētu izvēlēties, vai bērnu laistu pašvaldības vai privātskolā. Privātskolas sniegtā izglītība tādējādi kļūtu finansiālā ziņā pieejamāka.

Toties Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure norādīja: ja pašvaldība ir izveidojusi un uztur savu skolu, tai nevajadzētu uzlikt par pienākumu uzturēt arī privātskolu.

Neviennozīmīga attieksme pret šo priekšlikumu ir arī izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim. No vienas puses: tā kā valsts jau finansē privātskolas, būtu tikai loģiski, ja to darītu arī pašvaldības, bet no otras puses: ministrs nezinot daudz valstu, kur privātskolas tik dāsni pabalstītu no publiskajiem līdzekļiem.

To, ka vecākiem būtu tiesības, sūtot bērnu privātskolā, saņemt pašvaldības atbalstu, atzinis arī Tiesībsarga birojs, jo naudai esot jāseko skolēnam, vienalga, vai viņš mācās pašvaldības vai privātajā skolā.

Par to, vai atbalstīt deputātu priekšlikumu, vēl jālemj parlamentam, pieņemot izmaiņas Izglītības likumā gan otrajā, gan arī trešajā galīgajā lasījumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. interesanti , kas tās par privātskolām kuras tiek uzturētas par valsts līdzekļiem? Likvidē valsts skolas , lai atvērtu privātās , bet valsts vienalga maksā par privātām skolām .Kas tā par privāto skolu ?

  2. Šis ir ceļš uz izglītības nozares sagraušanu. Ja privātskola, tad privāti ir jāapmaksā! Kāds tur vēl valsts un pašvaldību finansējums? Ja šo ideju apstiprinās, privātskolas saaugs kā sēnes pēc lietus, bet naudas pašvaldību skolām sāks trūkt. Un svarīgākais – vajag panākt steidzami pašvaldību lauku mazo skolu slēgšanu, lai būtu nauda privātskolām pilsētās!
    Imant Parādniek, Inguna Rībena, Lolita Čigāne, Ineses Aizstrauta, Inga Bite, apdomājieties! Jūs līdz šim demonstrējāt labas prāta spējas! Kas ir noticis?

  3. Izskatās, ka atkal lobē kādu pietuvināto ļaužu biznesu. Privātās augstskolas jau pa pilnam tagad jāķeras klāt arī pamatskolu un vidusskolu padarīt par biznesu un naudiņu noorganizēt no kopējā katla. Kārtējās shēmas pašvaldībās.

    • Precīzi pateikts. Kādiem privātā biznesa lobēšana ar naudu. Kāpēc nelobē kazino arī par pašvaldību naudu? Laikam tā arī notiks, ja šāda deputātu ”domāšana”?

Draugiem Facebook Twitter Google+