×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.7°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
25. aprīlis, 2017
Drukāt

“Prezidentam jādod tiesības tramdīt.” Intervija ar Ringoldu Balodi (20)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Pēc 12. Saeimas vēlēšanām, juzdams atbildību vēlētāju priekšā, valsts tiesību speciālists, deputāts, prof. Ringolds Balodis mudināja dibināt darba grupu, lai izskatītu iespējas mainīt Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību un pilnvaras. To izdarīja, piesaistot juridiskos un politiskos ekspertus. Par darbošanos 11 sēdēs divu gadu garumā tagad intervijā stāsta Balodis pats, un profesors arī sagatavojis 40 lappušu dokumentu, kas kalpos par pamatu darba grupas atzinumam.

Darba grupā noskaidrojāt juridiskos apstākļus par prezidenta vēlēšanu kārtības maiņu, iespējamo pilnvaru paplašināšanu. Kas no grupas vadītāja viedokļa izkristalizējies?

R. Balodis: Kaut pirms vēlēšanām netrūka partiju, kuras teicās panākt tiesības tautai vēlēt prezidentu, 12. Saeimā ātri noskaidrojās, ka neviens politiskais spēks, izņemot dažas opozīcijā palikušās partijas, negrasās šo lietu skatīt. Man bija svarīgi, lai diskusija sāktos, nevis tiktu nobēdzināta kādā tumšā plauktā, lai tad šo jautājumu atkal izvilktu pirms kārtējām Saeimas vēlēšanām. Kāpēc tā notiek? Lozungs, ka jāmaina prezidenta ievēlēšanas modelis, ir labi pārdodams priekšvēlēšanu laikā, jo socioloģija rāda, ka 80% aptaujāto ideju kvēli atbalsta. Vēlāk tas kļūst neaktuāli, jo pie varas tikušiem rūp tikai varas saglabāšana, savukārt pret visiem priekšlikumiem, kas nāk no opozīcijas partijām, attieksme ir līdzīgi kā Vinnijā Pūkā – šīs ir neparei­zās bites, tāpēc viņām ir nepareizs medus. Un nekādas konstruktivitātes. Pozīcijā esot, varētu veikt reformas, bet nav laika, jo svarīgāk saglabāt ministru portfeļus, cīnīties par ietekmi valdībā vai palīdzēt realizēt savu finansētāju ieceres. Tautu interesējošām lielām, valstiskām lietām darba kārtībā patiesībā vietas nepaliek.

Atrodoties ārpus valdību veidojoša kodola, izstrādāt fundamentālus likuma grozījumus novārtā pamestam “prezidenta jautājumam” nav viegli, jo, kā jau teicu “nepareizais medus”. Tāpēc liku priekšā esošās Satver­smes normas auditu un ierosināju kopā – visiem politiskiem spēkiem izskatīt iespēju mainīt prezidenta ievēlēšanas kārtību un vai tas salāgojams ar pilnvaru apjomu. Līdz šim vienmēr, kad tika rosināts jautājums par tautas vēlētu prezidentu, oponenti to torpedēja ar pretjautājumu: kādas pilnvaras ir jāpalielina? Atbilde, ko sniedz darba grupa, ir vienkārša – ievēlēšanas modelis tiešā veidā nav saistāms ar pilnvarām. Sa­tversme Latvijas valsts rītausmā tika rakstīta tautas vēlētam prezidentam, taču, tā kā pati Satversmes pieņemšana toreiz tika apdraudēta, bija jāpanāk kompromiss ar kreisajiem spēkiem. 1922. gadā panāktais kompromiss bija parlamentā ievēlēts prezidents…

Mēs darba grupā padziļināti aplūkojām prezidenta pilnvaras un sēdēs kristalizējās vairāki secinājumi. Daži ir ieviešami, arī negrozot Satversmi. Piemēram, Valsts prezidentam vajadzētu būt tiesībām izraudzīt un likt apstiprināšanai Saeimas balsojumā nozīmīgu valstisku amatu kandidātus.

Nosauciet, kādas amatpersonas pils varētu virzīt!

Sākumam valsts kontrolieri, tiesībsargu, domāju, arī KNAB direktoru. Varētu runāt arī par Augstākās tiesas priekšsēdētāju un ģenerālprokuroru.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Kalns dzemdēja peli Atbildēt

  Attiecībā uz Saeimas deputātu ievēlēšanas kārtību,atstāsim visu bez izmaiņām? Arī deputātu neatsaucamību? Jo Satversmes 14.pants nosaka:”Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus.” Un tagad,ļoti iespējams,tieši šie neatsaucamie Saeimas locekļi,kuriem tauta neuzticas,virzīs Valsts prezidenta amata kandidātus????!

 2. Tauta lai stāv pie ratiem! Atbildēt

  Tā kā valsts prezidenta amata kandidātus izvēlēsies to pašu,pašreizējo partiju deputāti,kurus izvirzījušas partijas,nevis tauta,tad,lai atgrieztu tautas ticību valsts pamatvērtībām,vienīgais veids,kā cilvēki var ietekmēt kaut ko paši,ir mainīt līdzšinējo vēlēšanu sistēmu!
  “Tauta nevar atļauties uzturēt Saeimu un deputātus,kas nav atbildīgi tās priekšā arī starpvēlēšanu periodā,sēžot tur desmitiem gadu,pat ne reizi neuzkāpjot tribīnē.Saeima nav stipendija populāriem komponistiem un sportistiem.Izeja ir mažoritārā sistēmā,sadalot Latviju 100 vienmandāta vēlēšanu apgabalos ar aptuveni 10000 vēlētājiem katrā,kur kandidāts uzstājas,tiek ievēlēts,atbild vēlētāju priekšā un var tikt priekšlaikus atsaukts”.
  Skat.”Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija”,Juris Bojārs,profesors,Dr.Jur.,LZU akadēmiķis,LA,2007.gada 27.novembris.
  Kas tad iznāk,profesora kungs? Pat vēlot tautai valsts prezidentu,kandidātus izvēlēsies partiju izbīdītie deputāti!?? Izvēlēšimies atkal mazāko ļaunumu?! Pašvaldību deputātu gadījumā,pat labi zinot,ka nepastāvot konkurencei,ievēlēti daudzās pašvaldībās tiek vieni un tie paši!

 3. Nav laika,Balodi,veikt reformas? Ar divdesmit septiņiem gadiem vēl par maz?

 4. Sāksim diskusiju,nenobēdzinot tumšā plauktā,par atteikšanos no partiju monopola deputātu kandidātu izvirzīšanā! Svinīgs klusums.Nav ko teikt?! Ja jau tautai neuzticam izvirzīt pašai deputātu kandidātus,tad kā varam uzticēt vēlēt Valsts prezidentu??

 5. Politiķi ar šauru specializāciju Atbildēt

  Un kuri tad ir tie speciālisti un atbildīgie tautas priekšā par 21% PVN maizei?

 6. Toties tautai jādod tiesības izvirzīt un atsaukt deputātus!

 7. Skolā mums mācīja, ka demokrātija ir taisnīga, jo tā esot vairākuma vara. Bet, ja tā ir vairākuma vara – kā gan var būt, ka valsti formāli pārvalda un politiskos procesus virza aptuveni 0,1% pavalstnieku, jo apmēram tāds ir partijnieku īpatsvars mūsu kopējā balsstiesīgo pulkā?
  Ja Satversme – Valsts Pamatlikums neko nesaka par partijām un koalīcijām, bet skaidri norāda, ka “Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai”, bet tā kā tautas suverenitāte ir nedalāma un partija pārstāv tikai tautas daļu, tad kā iespējams, ka likums tiek pārkāpts un mūs pārvalda neliela ļaužu grupa?
  Tiek īstenots smags noziegums pret valsti (tautu) – šaura cilvēku loka diktatūra, kopīpašuma izlaupīšana un piesavināšanās, un apmaiņa pret starptautisku VIRSVALSTU naudaszīmju ražotāju – banksteru konglomerātu drukāto produkciju. Tas viss “likumīgi” tiek realizēts ar klusējošu faktiskā cietušā Latvijas pilsoņu kopuma atbalstu visaugstākajā valsts līmenī. Atbilde ir pavisam vienkārša – to nodrošina pastāvošā pseidodemokrātiskā partiju SISTĒMA.

 8. Jāmaina vispirms deputātu izvirzīšanas kārtību!

 9. Balodis ir meistars Saeimas diskusiju un šovu radīšanā.
  Vadīja komisiju par Zolitūdi – čiks
  Tagad atkal būs čiks, tikai amatpersonas tiek atrautas no tiešā darba.

 10. Atkal viens muldoņa tramdītājs uzradies. Strādājis būtu nevis grāvis mūsu valsts politisko pamatu. Jāmainās cilvēkiem savā darbā un atbildībā pret valsti, tautu, nevis Satversme jāgroza pielāgojot auniem, kas lamās arī jaunos likumus.

 11. Kāds stulbums! Ja mainīt prezidenta ievēlēšanas kārtību, tad dot tiesības visiem vēlēt tiesību vecumu sasniegušajiem paust savu gribu! Vēlēšanas rīkot divās kārtās kā Francijā!

 12. Prezidents nedrīkst būt sasmērēts sadarbībā ar padomju okupantiem.Līdzšinējie ir nosmērēti ar kolaboracionismu tik biezā kārtā ka citas garšas ir pilnīgi nejūtamas.

 13. Kazeku par prezidentu!! Nebūs jànaksā alga ogres klaunam

 14. Vai Balodim nekad neapniks organizēt tās bezjēdzīgās ”darba”grupas, kuras ”nokāš”mūsu naudu,sabāž labu ”kušķi” kabatās, bet nekāda jēga no tām grupām nav, nav bijusi un nebūs….?

  • Kādu “mūsu naudu”? Šīs darba grupas darbojas uz entuziasma pamata. Labi, ka vēl kāds vēlas šo valsts varu pilnveidot, citādi liekas – esam jau tikpat kā mirusi valsts!

 15. Tā komisija iztērēs naudu un visa tā jēga būs Baloža kabatā.Cik tādu komisiju nav bijis un kadi bijuši panākumi

 16. Visu cieņu Vējoņa kungam! Vienīgi ievēlēšanas diena neizskatījās skaista. To jau katrs pārraides skatītājs varēja sajust, kādas darbības notika aizkulisēs….

 17. Pirmais vajadzētu organizēt citu prezidenta ievēlēšanas kārtību – ne to vēlēt 100 ”gudrajām ” galvām, bet vismaz visas Latvijas deputātu kopsapulcei – tur ap 1700 deputātu. Tā izvairīses no prezidenta vēlēsanām zoo, pirtīs un arī atkritīs dažādi vēlēšanu ”labumi” 100 gudrajām galvām.
  Vai tautai – pie labas reklāmas ievēlēs Pamperu – bērnu draugu vai Paksu- ”veiksmīgu” lidotāju kā Repše…

Draugiem Facebook Twitter Google+