×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
1. janvāris, 2018
Drukāt

Būtiskākās izmaiņas Latvijā, kas sākas 1.janvārī (2)

1. Būtiskākās izmaiņas Latvijā

1no15
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

2018.gada 1.janvārī spēkā stājas vairākas būtiskas izmaiņas, ko apkopojusi aģentūra LETA.

Piemēros diferencētu IIN

Šodien stājas spēkā pērn Saeimā pieņemtie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz ieviest diferencēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).

Iepriekš IIN bija noteikts 23% apmērā, tomēr ar likuma grozījumiem no šodienas ieviesta diferencēta IIN likme. Turpmāk IIN likme gada ienākumiem līdz 20 000 eiro būs 20% apmērā, ienākumiem līdz 55 000 eiro – 23%, bet ienākumiem virs 55 000 eiro – 31,4%.

Nodokļa likmi 31,4% apmērā nepiemēros algotā darba ienākumiem taksācijas gada laikā. Ienākuma izmaksātājs, no visiem ienākumiem, kas pārsniedz 1667 eiro mēnesī ieturēs nodokli 23% apmērā, bet ja šie ienākumi pārsniegs 55 000 eiro taksācijas gadā, piemēram, taksācijas gada ienākumi ir 65 000 eiro, IIN no taksācijas gada ienākuma tiks aprēķināts un maksāts rezumējošā kārtībā.

Vienota IIN likme 20% apmērā tiek noteikta arī kapitāla ienākumam, t.sk., ienākumam no kapitāla pieauguma. Iepriekš tie bija 10% un 15%. Tomēr, lai nodrošinātu tiesiskās paļāvības principu gadījumos, ja maksātājs gūst ienākumu no kapitāla pieauguma, piemēros IIN likmi 15% apmērā.

IIN likme mainīsies arī patentmaksām, nosakot, ka patentmaksa ir no 50 eiro līdz 100 eiro mēnesī iepriekšējo 43 eiro līdz 100 eiro mēnesī vietā.

Likuma grozījumi arī paredz aplikt ar IIN izložu un azartspēļu laimestus, ja laimesta vērtība pārsniedz 3000 eiro, izņemot momentloterijas “Simtgades loterija”, preču un pakalpojumu loteriju laimestus.

Tāpat, lai saņemtu IIN atvieglojumus attiecībā uz apdrošināšanas prēmiju maksājumiem, likuma grozījumos tiek pagarināts dzīvības apdrošināšanas līguma periods no pieciem uz desmit gadiem.

Likumā arī precizēts neapliekamā ienākuma apmērs darba devēja piešķirtajam bēru pabalstam – no 213,43 eiro līdz 250 eiro un darba devēja dāvanām taksācijas perioda laikā – no 14,23 eiro līdz 15 eiro.

Turpmāk arī tiks noteikts gan procentuāls – 50% no maksātāja gada apliekamā ienākuma, gan summārs ierobežojums – 600 eiro gadā par maksātāju un katru maksātāja ģimenes locekli – kopējiem attaisnotajiem izdevumiem par ārstniecības un izglītības pakalpojumiem, ziedojumiem, kā arī ziedojumiem politiskajām partijām un bērnu interešu izglītībai.

Likuma grozījumi arī paredz, ka sākot ar šo dienu, samazināto patentmaksu – 17 eiro gadā vai deviņi eiro pusgadā – būs tiesīga maksāt arī persona, kura saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīta par personu ar pirmās vai otrās grupas invaliditāti.

Pensionāra neapliekamais minimums tiek paaugstināts līdz 250 eiro mēnesī, 2019.gadā – līdz 270 eiro mēnesī un sākot no 2020.gada – līdz 300 eiro mēnesī.

IIN maksātāju ērtākai lietošanai, kapitāla pieauguma deklarācijas iesniegšanas termiņa noteikšanai noteiktais ienākumu no kapitāla aktīvu atsavināšanas apmērs ir noapaļots līdz apaļiem skaitļiem – 1000 eiro. Tāpat mainīti kapitāla pieauguma deklarācijas iesniegšanas termiņi.

Turpmāk gadījumos, ja maksātāja kopējais kapitāla pieauguma ienākums ceturksnī pārsniegs 1000 eiro, tas deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma sniegs līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam. Savukārt, ja maksātāja kopējais kapitāla pieauguma ienākums ceturksnī nepārsniegs 1000 eiro, tad deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma sniegs par taksācijas gadu līdz taksācijas gadam sekojošā gada 15.janvārim.

 1. Būtiskākās izmaiņas Latvijā
 2. Augs dīzeļdegvielas, alus un cigarešu cenas
 3. Minimālā alga Latvijā ir 430 eiro
 4. Jaunas UIN maksāšanas prasības
 5. Izmaiņas mikrouzņēmumu regulējumā
 6. Valdība noteiks minimālo skolēnu skaitu vidusskolā
 7. Maina kārtību, kādā VID sniedz VSAA ziņas par VSAO iemaksām
 8. Nedaudz samazināsies dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām
 9. Darbnespējas lapas un kompensējamo zāļu receptes izrakstīs tikai elektroniski
 10. Samazināta PVN likme svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem
 11. Ģimenes valsts pabalsta apmērs atkarīgs no bērnu skaita
 12. GMI trūcīgām personām palielina par 3,20 eiro
 13. Lielāka pensiju indeksācija cilvēkiem ar ilgu darba stāžu
 14. Sociālo iemaksu likmi paaugstina par procentpunktu veselībai

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Nekā laba mūs nākotnē negaida,- nodoklis uz nodokļa nodokli padzen nupat jaunajā gadā atlaidi cilvēku no darba un pēc mēneša plānojums atlaist vel vienu un tagad sanāk, ka viss, ko esmu sasniedzis 5 gadu laikā iet kaķim zem astes. Cilvēkiem vismaz darbs bija bet mantrausīgie rīdzinieki atņēma to pēdējo

Draugiem Facebook Twitter Google+