×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
30. novembris, 2017
Drukāt

Dīvaini manevri ap gaidāmo skolu latviskošanu (76)

Foto - LETAFoto - LETA

Patiesas rūpes par izglītības kvalitātes celšanu vai mēģinājums apiet tā saukto krievu skolu latviskošanu, par ko vienojusies valdošā koalīcija? Tāds jautājums rodas pēc Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) paziņojuma, ka Rīgas domes maksās par papildnodarbībām, kurās galvaspilsētas krievu skolu skolēni varēs krievu valodā ar skolotājiem pārrunāt tēmas, kas palikušas neskaidras stundās, kas notikušas latviešu valodā.

Valdošā koalīcija ir vienojusies, ka no 2021./2022. mācību gada mazākumtautību vidusskolu 10. klasēs mācības notiks gandrīz tikai latviski. Skolēnu dzimtajā valodā notiks vien tie mācību priekšmeti, kas saistīti ar viņu tautas valodu, kultūru, vēsturi un ģeogrāfiju.

Rīgas mērs N.Ušakovs plānoto reformu nosaucis par nevajadzīgu. Viņš arī pastāstīja, ka Rīgas domes vadība spriedusi, kā panākt, lai neciestu izglītības kvalitāte un tiktu aizstāvētas mazākumtautību intereses. “Svarīgi, lai skolēni gan apgūst mācību priekšmetu, gan māk izteikties gan latviešu, gan krievu valodās,” uzsvēra N. Ušakovs. Mērs skaidroja: ja skolēns nebūs kaut ko sapratis fizikas stundā, kas notikusi valsts valodā, viņš varēs doties uz papildnodarbību, kur šī pati tēma tiks izskaidrota vēlreiz, nu jau skolēna dzimtajā valodā.

Rīgas mērs gan uzsvēra – papildnodarbības būs brīvprātīgas un krievu valodā tās notiks tikai tad, ja skolā būs attiecīgs pieprasījums. Lai Rīgā valdītu vienlīdzība, uz papildfinansējumu dažādu nodarbību apmaksai varēs pretendēt arī latviešu skolas. Tāpat krievu skolas papildfinansējumu drīkstēšot izmantot arī citām nodarbībām, ne tikai stundu tulkošanai.

Provizoriski aprēķini liecina, ka papildnodarbību organizēšana galvaspilsētas nodokļu maksātājiem izmaksās ap diviem miljoniem eiro gadā.

Ieviest papildnodarbības Rīgas dome plāno no 2019. gada 1. septembra, neatkarīgi no tā, vai valdošās koalīcijas ieviestā skolu latviskošana notiks vai nē. Par saviem plāniem N. Ušakovs jau informējis arī Ministru prezidentu Māri Kučinski un izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski.

Ministrs uzskata: šā rīta tikšanās un N. Ušakova attieksme pret valdības plāniem ļaujot domāt, ka varētu sākties saprātīgs dialogs starp Ministru kabinetu, IZM un Rīgas domi, kas līdz šim ļoti kritizējusi valdības ieceres izglītības jomā – gan vidusskolu tīkla reformu, gan arī skolu latviskošanu. Par iespējamo valodu reformu skolās N. Ušakovs vēl pirms mēneša izteicās ļoti kritiski, apgalvojot, ka tā neko nedos un atklāja, ka centīsies novilcināt tās ieviešanu.

Tagad tātad sākas it kā konstruktīvu priekšlikumu laiks. Rīgas vicemērs Andris Ameriks pat paziņojis, ka neiebilst pret valodas reformu. Taču jāsagatavo skolotāji, tāpēc Rīgas dome došot papildu naudu gan latviešu valodas, gan kvalifikācijas celšanas kursiem tieši pedagogiem. A. Amerika preses sekretārs Mareks Gailītis pat apgalvoja, ka N. Ušakova un A. Amerika nostāja neatšķiroties: par izglītības valodas reformu jālemj valdībai, pašvaldībai jānodrošina apstākļi, lai to varētu ieviest.

Bet varbūt patiesībā Rīgas dome apmaksās papildnodarbības, tostarp krievu valodā, tāpēc, lai apietu plānoto izglītības reformu? Un vai skolēns stundā, kas notiks valsts valodā, vispār klausīsies skolotāja teiktajā, ja to pašu vēlāk būs iespējams dzirdēt krievu valodā? Uz šiem jautājumiem atbilžu pagaidām nav. Arī K. Šadurskis atzīst: nav skaidra šo papildnodarbību jēga vēl jo vairāk tāpēc, ka pats N. Ušakovs apgalvo, ka Rīgas mazākumtautību skolu absolventi latviešu valodu zinot labi. Neraugoties uz šīm neskaidrībām, K. Šadurskis atzinīgi novērtēja to, ka pašvaldība gatava ieguldīt naudu, lai celtu izglītības kvalitāti. Jāpiebilst gan, ka Rīgas skolēni jau tagad dažādos izglītības sasniegumu mērījumos ir labākie Latvijā. Papildfinansējuma ieguldīšana Rīgas skolās varētu vēl vairāk palielināt izglītības sasniegumu plaisu.

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. Dīvaini manevri jeb maskas krīt!

 2. Rīgas Domes budžeta deficīts aug katru gadu, Rīgas Dome katru gadu prasa no Valsts milzīgas dotācijas Rīgas Satiksmei un tajā pašā laikā Rīgas Dome turpina dāsni piešķirt naudu visādām apšaubāmām aktivitātēm. Kad tas vienreiz beigsies, tas ir bardaks, kuru nekas neuzrauga, likumi tiek interpretēti tā, kā tas ir izdevīgi pie varas esošajiem.

 3. Nu kurš gan liedz mums runāt , rakstīt ,dziedāt latviski? Arī cittautību jaunieši tīri labi apguvuši latv.v.
  Varbūt valdībai vairāk jāorientējas uz jaunatni ,nevis pensionāriem ….
  Drīzāk apgūt kādu mācību priekšmetu angļu valodā – dzīvojam ,taču, ES! Lai nebūtu jākaunas par mūsu politiķu sliktajām svešvalodas zināšanam,un arī mums pašiem būtu ērtāka dzīve ES ,nākotnē -Eiropas federācijā.

 4. Pilnīgi pareizi- lieks pasākums. Lai bērni mācās kā līdz šim.
  Drīzāk visām skolām ieviest kādu priekšmetu angļu valodā. Tam gan būtu jēga .
  Domāsim par mūsu bērnu nākotni ,nevis malt un malt vienu un to pašu- par mūsu dižo valodu. Ne jau šeit rakstošie padzīvojušie ļautiņi veidos mūsu nākotni. Neviens,taču ,viņiem netraucē savu mūžu nodzīvot ar vienu latviešu valodu , var sēdēt mājās pie TV,, uz svētkiem pieēsties un ieraut graķīti.

 5. Ušakovs tā vietā, lai ebreji un krievi pēc iespējas ātrāk apgūtu nīsto latviešu valodu, dara visu, lai tā nenotiktu, lai tupie tā arī paliktu tupi un rīkotu revolūcijas, jo neko no tās valsts valodas, kurā dzīvo, nesaprot.

 6. Nav saprotama šāda vilcināšanās.
  Latvijā ir tikai atsevišķi reģioni, kur teorētiski vēl ir šāds pieprasījums – daļā Daugavpils, un 1,5 rajonos Rīgā, bet ņemot vērā vispārējās demogrāfijas tendences (dzimst 85% latviešu pēc P. un Migrācijas pārvaldes datiem) tā ir pseidoproblēma, jo nav jau kas mācās citās skolās kā latviešu!
  Lai izdodas!
  Tā ir daļa no kvalitātes!

 7. Ņemot vērā, ka lielāka daļa bērnu ar sajūsmu iet latviešu bērnudārzos, it tikai saprotami, ka arī izglītību viņi vēlas latviešu valodā!!!
  Prieks bērniem un viņu vecāku izvēli!!!
  Kārtējo reizi ministrija buksē ar sistēmas sakārtošanu, daļa skolu jāslēdz, bet vajag dot bērniem iespēju apgūt izglītību latviešu valodā, nevis vecāku tuvredzības dēļ likt mocīties vēl dažus gadus!
  Apsveicami, ka beidzot būs vienota izglītības sistēma latviešu valodā!!!
  Tiešām patīkami.

 8. Vienlaicīgi ar pāreju uz 100% izglītību latviešu valodā, noteikti vajadzētu publiskot “čekas” maisus!
  Vajadzētu jau nākamgad – būtu lieliska dāvana valsts dzimšanas dienā!!!

 9. Jauki, ka praktiski neviens no vietējiem neprotestē pret vienotu izglītību valsts valodā!
  Visi saprot, ka valsts attīstībai tas nāk tikai par labu!!!
  Burvīgs progress.

 10. Lēnām un neatgriezeniski latviešu valodas analfabēti samazinās ar katru gadu!!!
  Pēc 5-10 gadiem neviens vairs neiedomāsies protestēt par latviešu valodu!
  Divvalodība aiziet vēsturē!
  Vajadzēja ātrāk, bet ir labi arī tā!
  Padomju vīruss, tomēr izārstējas lēnām!!!
  Prieks!

  • Razve kto to protestujet protiv samogo latishskogo jazika?! Net! Vi perevirajete situaciju. Lujdi virazajut svojo nesoglasije s likvidacijej obrazovanija na rodnom dlja ih detej jazike! A eto sovem drugoje. Ne nado vratj!

 11. Izmisušie trolēni nezin kā kaitēties!
  Interfronte apglabāta, padumjā armija izvesta, Latvija iestājusies ES, latviešu nacionālais īpatsvars uzlabojas ar katru gadu! Pēdējā cerības valsts ekonomiskās katastrofas priekšā! Finansiāli vairs nepalīdz, jo ir svarīgāki mērķi!!!
  Pilnīgs izmisums!
  Vecajiem penšiem jāiet protesta akcijās!!

  Un tagad vēl – neizbēgama vienota izglītības sistēma valsts valodā!
  Bērni grib mācīties latviešu skolās!!
  Un labprāt runā latviski!!!

  Paliek pēdējais – arī pašiem runāt latviski!!!
  Brīnišķīgi!

 12. padomju pensionāra idille strauji iet uz beigām.
  Latviešu valoda soli pa solim nostiprina savas pozīcijas!
  Prieks, ka aizvien vairāk cilvēku par to rūpējas.
  Apsveicami!

 13. Jau ar jauno mācību gadu varētu pāriet uz vienotu izglītības sistēmu tikai valsts valodā!
  Apstākļi tam jau sen ir nobrieduši!
  Krievu valoda praktiski nav vairs aktualitāte pēc 10 gadiem te ne tikai to vairs neviens nesapratīs, bet arī nerunās!!!
  Varbūt daži aborigēni no Āfrikas!!!
  Statistika ir nepielūdzama.

 14. prātnieks papildus Atbildēt

  Varbūt LA vajadzētu publicēt to stāstu par sengieķu Troju, Odiseju un koka zirgu. Kā tas iesāksās pie Trojas mūriem ar to zirgu un beidzās.
  Pēc komentāriem , liekas, vairums to neizprot…Ari ministrs , jūtas, vel nav izpratis šo šaha gājienu ar zirgu – papildus stundām krievu valodā, kuras dublēs latviešu valodā sniegtās…

 15. Я вам, сукам, спуску не дам! Все получите по заслугам! Atbildēt

  Nu chto, otmorozennije, pozatikalisj?! To to.

 16. Viena valsts, viena skola un viena izglītība visiem . Tā kā tas ir visur Eiropā. Beigsim vienreiz dalīt cilvēkus pa tautībām izglītībā. Un pēc tam baurosim ,ka ir otrās šķiras pilsoņi,kas nespēj valsts iestādēs strādāt un konkurēt ar citiem . Jo nezin ne kurā valstī dzīvo, ne spējīgi valsts valodā sazināties.

  • Aga, odin rejh, odin furer! Nu ochenj napominajet, prjamo odin v odin.

   Ne nado kormitj nas vashej latishskoj labudoj! Vi hotite postroitj etnokraticheskoje gosudstvo za nash schejot! Ne vijdet!

 17. nost ar to ušaku.cik ilgi dp auklēsies ar to mēslu?kremlisms lien pa visām vīlēm ārā. vai tad nepietika jau ar balsojumu par otru valodu lai tai okupantu atvasei liegtu ieņemt jebkādu amatu pašvaldībā un vispār valsts i

 18. Uz šo uschakoffa manevru kaut kā dikti vārgulīgi reaģē NA,Kučinskis,Šadurskis……tātad Latvijas valsts pamatu graušana netraucēti turpinās!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 19. Vai tad,piemēram,miljoniem ukraiņu,kas ir Krievijas lielākā mazākumtautība,nodokļus nemaz nemaksā,grafist?????

 20. Sūdzies,Grafist, ANO: Kāpēc jums,nodokļu maksātājiem nav valsts finansētu skolu ar krievu mācību valodu,ne Zviedrijā,ne Vācijā,ne Anglijā,ne Francijā,ne ASV,ne Austrālijā,ne Ķīnā,ne Indijā?

 21. Kada jega pariet uz macibam valsts valoda,ja usakovs Nelauj berniem to apgut?Nauda jau nesmird un ar to var panakt daudz,bet ne visu!

 22. Rīgas privilēģētākā mazākumtautība!

 23. Lai tiktu aizstāvētas mazākumtautību intereses? Atbildēt

  Dīvaina gan tā mazākumtautību aizstāvība! Vai tad krievi ir Rīgā vienīgā mazākumtautība???!

 24. Kāpēc manus nodokļus izmanto krievu val mācīšanai!!! Labāk Āgenīti atjauno. Kad tie sovjetu pārpalikumi nobeigsies?

 25. Manā skatījumā tā būs lielākā nekaunība kārtējā,ka tagad piešķir 2ivus miljonus no kopējā katla.KĀPĒC MĒRS 2IVUS MILJONUS NEPIEŠĶIR UK LATVIEŠU SVĒTDIENAS KOLIŅĀM?!!!!!!!NEKAUŅA!!!!!!

 26. Man nav pretenziju pret cilvēkiem kas runā Latvijā citā valodā.Cienu tos,kas dzīvojot šeit iemācījušies latviski.Vajag cienīt valsti kurā esi piedzimis.Izglītību nevar atņemt.Diemžēl vēl ilgi vajadzēs laiku lai to saprastu : 9. maijs mūs nevieno.

 27. 1.Vai patiešām krievvalodīgajās ģimenēs Latvijā dzimušie ir tik aprobežoti, ka nav spējīgi iemācīties valsts valodu!?
  2. KĀPĒC MAN NO SAMAKSĀTAJIEM UŠAKOVAM NODOKĻIEM BŪTU JĀFINANSĒ TIKAI KRIEVVALODĪGO APMĀCĪBA?

 28. Tātad ja nepieleks fizika latviski,piemēram,čigāniski būs pieejamas bezmaksas papildstundas! Tas taču varen brangi..

  • Specialjno dlja tebja sdelajut po chuhonski!
   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

 29. Šveicē ir 5.valsts valodas, man traucē, ka mums latviešiem bāžas virsū ar angļu valodu. Tā kā nekāda starpība.

  • Vaira,paaudzies !Tagad ar vienu valodu nedzīvosi un arī nestrādāsi,valodu zināšana ir liela bagātība. Man jau labs vecums,bet joprojām vēlos apgūt svešu valodu.

  • Vaira, vai nu Tu neesi latviete, vai mācījies krīvu skolā –
   neesi apguvusi, ko nozīmē punkts aiz skaitļa !
   🙂

 30. Bija senā Grieķija, bija Trojas karš, bija Odisejs ar savu slaveno koka zirgu ( viltību ).
  Ir Latvija, ir skolu pāriešana uz valsts valodu un ir Ušakovs ar slaveno papildus stundām ( krieviski ).
  ”Papildus” stundas ar mācību krievu valodā ( jau viltīgi aizvietos latviešu valodu , līdz stundas latviešu valodā neviens neapmeklēs ).

 31. Krievnacisti ir viltīgi. Nevajag atļaut pilsētu domēm jaukties izglītības sistēmā. Tā ir valsts (t.i. valdības) kompetencē.

 32. “Svarīgi, lai skolēni gan apgūst mācību priekšmetu, gan māk izteikties gan latviešu, gan krievu valodās,” uzsvēra N. Ušakovs………
  Tas nozīmā ,ka papildus nodarbības būs tikai krievu val?Un kā tad ar citām mazākumtautību val?

 33. Es tā īsti nesapratu,tas Strautiņas laulenis tur kreņķi par jidišu vai ivritu!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

  • Что, не нравится? Я писать вежливо не обязан, вы получаете в ответ то, что делаете сами! Atbildēt

   Oh, you fucking whore! Again! But when will you die? Stop stealing other people’s nicks, you bitchy bitch! Fuck you, freak !!!
   Povtorno!!!

  • Vairāk jau tur kreņķi par matuškas līniju,tas ir par ivritu,bet tas ir Noslēpums.Galvenais ir rūpes par elektorātu.Citu interešu laulenim nav.Kā tikt pie varas-tas ir dzīvības jautājums.Ne jau krievu bērnu izglītība šo tipu uztrauc.

 34. Visu mazākumtautību vai vienas īpašās mazākumtautības?

 35. Vai tiešām Ušakovs domā ,ka krievu bērni ir tik aprobežoti , ka nevar iemācīties valodu…???!!! Tā vienkārši ir kārtējā shēma kā sūknēt naudu !!!

  • uškam lēni leca, bet beidzot pieleca Atbildēt

   ar tām papildnaudām otkati ripos kā vēl nekad vēsturē.
   No tām papildnaudām varēs legāli visiem Rīgas(ušaka) kaķiem salikt zelta zobus un KNĀBIS varēs kārtējo reizi plātīt rokas.

  • uškam lēni leca, bet beidzot pieleca Atbildēt

   ar tām papildnaudām otkati ripos kā vēl nekad vēsturē.
   No tām papildnaudām varēs legāli visiem Rīgas(ušaka) kaķiem salikt zelta zobus un KNĀBIS varēs kārtējo reizi plātīt rokas…

 36. ushs atstraadaa veshanu un aarsteeshanos peec maratona…, neko vinjam iisti nevar paarmest. situaacijas kjiilnieks!

Draugiem Facebook Twitter Google+